Το 1-0 ΑΕΚ, 31-28 τον Διομήδη

Με νίκη 31-28 στην παράταση η ΑΕΚ επιβλήθηκε του αξιόμαχου Διομήδη στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Εν αντιθέσει με τα άλλα εφετινά ματς των δύο φιναλίστ, η ομάδα του Άργους προέβαλε σθεναρή αντίσταση και διεκδίκησε επί ίσοις όροις τη νίκη. Με συγκέντρωση στην άμυνα, ταχύτητα και ευστοχία στην επίθεση, οι "λύκοι" προηγήθηκαν 9-5, 11-8 και 15-12, προτού η ΑΕΚ αρχίσει την αντεπίθεσή της.

Με τον Ράκσεβιτς από θέση πίβοτ να τελειώνει τις περισσότερες φάσεις, ο "Δικέφαλος" προσπέρασε 18-16 και ξέφυγε 23-21 και 25-22, αποκτώντας αβαντάζ χάρη στον Τσιλιμπάρη (πήρε τη θέση του Καφφάτου στο δεύτερο ημίχρονο) που είχε κατεβάσει ρολά. Πρόλαβε πάντως ο Διομήδης, με κορυφαίο τον Μάλλιο να ισοφαρίσει 25-25 με γκολ στα τελευταία δεύτερα και να στείλει το ματς στο έξτρα δεκάλεπτο.

Δεν είχαν ωστόσο άλλες δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι. Η Ένωση έφτασε στο 28-26 και από τη στιγμή που οι Αργείοι έμειναν λιγότεροι στο γήπεδο, ήταν δύσκολο να επιστρέψουν. Ακόμη και ο Τσιλιμπάρης σκόραρε από τη μία εστία στην άλλη για τους "κιτρινόμαυρους", οι οποίοι πηγαίνουν για το 2-0 την ερχόμενη Τρίτη και τη διατήρηση των κεκτημένων.

Το live του τελικού

19:46
Καλησπέρα σας!
19:47
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου τελικού της Α1 χάντμπολ των ανδρών ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Διομήδη Άργους από το κλειστό της Κυψέλης.
19:48
Οι δυο ομάδες θέλουν να μπουν με το... δεξί στις υποχρεώσεις τους και να αποκτήσουν προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο τίτλος κρίνεται στις δυο νίκες και ο δεύτερος αγώνας διεξάγεται στη Νέα Κίο την ερχόμενη Τρίτη.
19:50
Η Ένωση έχει το πλεονέκτημα έδρας, είναι το φαβορί και μένει να το πιστοποιήσει στον αγωνιστικό χώρο. Στον αντίποδα, η ομάδα του Άργους θα παλέψει για την έκπληξη, ώστε να πάρει το πλεονέκτημα έδρα στα χέρια της.
19:51
Αρκετός κόσμος στις εξέδρες του κλειστού της Κυψέλης...
19:52
Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί φέτος τέσσερις φορές, στην κανονική διάρκεια, την Β' φάση και τον τελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ να μετράει ισάριθμες νίκες.
19:56
Ξεκίνησε ο αγώνας, με την πρώτη επίθεση να είναι για τον Διομήδη.
19:56
Με τους Καφφάτο, Ζούγιοβιτς, Γεωργιάδη, Μπακαούκα, Σανίκη, Οικονόμου και Αλβανό θα ξεκινήσει η ΑΕΚ.
19:57
0-1 με τον Μαστορογιάννη για τον Διομήδη!
19:59
1-1 με τον Μπακαούκα από πάσα του Αλβανού, ο οποίος αφιερώνει το γκολ στον κόσμο!
19:59
Τέσσερα λεπτά έχουν συμπληρωθεί στο ματς...
20:00
1-2 με τον Σαμαρά στην κόντρα για τον Διομήδη.
20:01
Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΚ που έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Πεντέμισι λεπτά συμπληρωμένα στο ματς.
20:02
2-2 ισοφάρισε η ΑΕΚ με τον Μπακαούκα, ο οποίος νικήθηκε στο πέναλτι, αλλά στην επαναφορά κατάφερε να σκοράρει.
20:03
2-3 με τον Μαραγκό, ο οποίος έκανε το κλέψιμο και από τα δεξιά σούταρε στην απέναντι γωνία, με τον Καφφάτο να μην μπορεί να αποκρούσει.
20:05
3-3 με νέο γκολ του Μπακαούκα, με πέναλτι αυτή την φορά.
20:05
3-4 με τον Μαστορογιάννη, ο οποίος είδε το κενό στην άμυνα της ΑΕΚ και βρήκε στόχο!
20:06
3-5 με τον Μάλλιο.
20:07
4-5 με άμεση απάντηση από τον Αλβανό έπειτα από πάσα του Μπακαούκα.
20:08
4-6 με τον Ζαραβίνα από τα αριστερά. Ξανά στο +2 ο Διομήδης.
20:09
Πολύ καλό ξεκίνημα σε αυτά τα πρώτα 12 λεπτά για τους φιλοξενούμενους.
20:12
5-8 με άμεση απάντηση για τον Διομήδη από τον Τάσκοβιτς.
20:13
Δίλεπτη αποβολή για τους φιλοξενούμενους και πλεονέκτημα για την ΑΕΚ.
20:14
5-9 με ωραίο τελείωμα από τον Σαμαρά από θέση πίβοτ έπειτα από υπέροχη σκαστή πάσα.
20:15
Τάιμ άουτ για την ΑΕΚ. Πολύ καλύτερη εικόνα για τους φιλοξενούμενους μέχρι στιγμής.
20:16
6-9 με τον Σανίκη.
20:17
6-10 με τον Μαστορογιάννη στην αμέσως επόμενη επίθεση.
20:17
Κίτρινη κάρτα στον Μπακαούκα.
20:18
Δίλεπτη αποβολή και πέναλτι για την ΑΕΚ.
20:19
7-10 με τον Μπακαούκα στο 18ο λεπτό του αγώνα.
20:21
8-10 με τον Ράκσεβιτς, αφού νίκησε τον Μαραγκό, γύρισε το κορμί του και σκόραρε.
20:21
8-11 με τον Σαμαρά με πολύ όμορφο γκολ από τα δεξιά.
20:23
9-11 μείωσε και πάλι ο Ράκσεβιτς.
20:23
9-12 με νέα άμεση απάντηση του Διομήδη, που διατηρεί το +3!
20:24
10-12 με γκολ κλάσης από τον Αλβανό.
20:24
Συμπληρωμένα 22 λεπτά στον αγώνα.
20:25
Δυο εξαιρετικές επεμβάσεις από τους γκολκίπερ του Διομήδη και της ΑΕΚ.
20:26
11-12 μειώνει στο γκολ με τον Παπαδόπουλο η ΑΕΚ και τάιμ άουτ.
20:28
Ακόμα 6,5 λεπτά για το τέλος του πρώτου μέρους.
20:28
Δίλεπτη αποβολή για την ΑΕΚ και αριθμητικό πλεονέκτημα για τον Διομήδη.
20:30
11-13 με τον Ζαραβίνα.
20:31
11-14 με τον Μάλλιο στην κόντρα.
20:32
Κέρδισε πέναλτι ο Σανίκης από τον Ζαραβίνα.
20:33
Ο Λοΐζος νίκησε τον Μπακαούκα.
20:34
Εξαιρετική επέμβαση του Καφφάτου σε σουτ του Μάλλιου και στην κόντρα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι και δίλεπτη αποβολή.
20:35
Αίματα στο πρόσωπο του Ανανιάδη του Διομήδη έπειτα από αγκωνιά και κάθισε στον πάγκο.
20:35
1 λεπτό και 43 δευτερόλεπτα για τη λήξη του πρώτου μέρους.
20:39
12-14 ευστοχεί στο πέναλτι ο Καρυπίδης.
20:40
12-15 με τον Τάσκοβιτς, ο οποίος χτύπησε τη μέση την ώρα που προσγειώθηκε στο παρκέ.
20:53
13-15 μείωσε η ΑΕΚ με το... καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ράκσεβιτς.
20:53
13-16 για τον Διομήδη και ξανά +3.
20:54
14-16 με τον Καρυπίδη να μειώνει εκ νέου στα δυο γκολ.
20:55
15-16 με τον Ράκσεβιτς να εκμεταλλεύεται τα κενά στην άμυνα του Διομήδη.
20:57
16-16 ισοφαρίζει ο Γεωργιάδης έπειτα από πάσα του Ζούγιοβιτς

21:00
17-16 με τον Σανίκη για την ΑΕΚ, που έχει μπει εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο!