Προ Ρέκο - Ολυμπιακός 17-12

Την πρώτη ήττα του στον 1ο όμιλο του Champions League γνώρισε ο Ολυμπιακός χάνοντας 17-12 στην έδρα της πανίσχυρης Προ Ρέκο για την 3η αγωνιστική.

Στη δεύτερη επίσκεψή τους στην Ιταλία, μετά το 9-9 με την Μπρέσια, οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν πήραν κάτι θετικό. Αντιστάθηκαν στο πρώτο μισό, αλλά δεν μπόρεσαν ν' ακολουθήσουν τους γηπεδούχους και στην τρίτη περίοδο έχασαν την επαφή τους με το σκορ.

Αμυντικά ήταν πολύ ευάλωτοι, ο Δεληγιάννης απροστάτευτος και δέχονταν εύκολα γκολ. Υπό αυτές τις συνθήκες υποτάχθηκαν φυσιολογικά στην ανωτερότητα της πρωτοπόρου του ομίλου. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 9-7 έγινε 16-8 χωρίς έκτοτε ο Ολυμπιακός να έχει ελπίδες για την ανατροπή.

Παρά την ήττα ο Ολυμπιακός παρέμεινε στη δεύτερη θέση, ισόβαθμος με την Έγκερ. Οι Ούγγροι είναι ο επόμενος αντίπαλός τους, στις 28 Ιανουαρίου εκτός έδρας.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-3, 6-2, 3-4

Προ Ρέκο: Πιέτλοβιτς 1, Γιόκοβιτς 3, Φιλιόνι 3, Πρλαϊνόβιτς 4, Φιλίποβιτς 2, Φοντέλι 2, Τζίτο 2

Ολυμπιακός; Μυλωνάκης 1, Φουντούλης 2, Ντόσκας 1, Μουρίκη1, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 2, Γούνας 4

Το LIVE του αγώνα:

19:48
Kαλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική του Champions League ανάμεσα στην Προ Ρέκο και στον Ολυμπιακό.
19:52
Είναι οι δύο πρωτοπόροι του Α' Ομίλου με την ιταλική ομάδα να έχει δύο νίκες και 6 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός έχει αποσπάσει εκτός έδρας ισοπαλία από τη Μπρέσια και έχει νικήσει τη Ραντνίτσκι.
19:53
Εξυπακούεται πως ένα θετικό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό απόψε απέναντι στην επτά φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης θα τον φέρει ολοένα πιο κοντά στην πρόκριση στο Final-6.
19:55
Η αποστολή είναι δύσκολη. Όπως ο Ολυμπιακός έχει τα 2/3 της εθνικής Ελλάδας, η Προ Ρέκο έχει τα 2/3 της εθνικής Ιταλίας με επικεφαλής τον σπουδαίο τερματοφύλακα, Στέφανο Τεμπέστι, ο οποίος είναι μεγάλος θαυμαστής του Νίκου Δεληγιάννη.
19:58
Στον πάγκο της Προ Ρέκο κάθεται μια από τις πιο εμβληματικές φυσιογνωμίες της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης, ο Ιγκόρ Μιλάνοβιτς. Κέρδισε τα πάντα ως παίκτης με την πρώην Γιουγκοσλαβία, ανάμεσα τους και δύο χρυσά μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
20:00
Τον αγώνα παρακολουθεί ο προπονητής της Σαμπντόρια, Σίνισα Μιχαΐλοβιτς.
20:01
Ξεκίνησε ο αγώνας.
20:01
Ενός λεπτού σιγή για να τιμήσουν τη μνήμη ενός οπαδού της Προ Ρέκο.
20:05
Έξι λεπτά απομένουν για το πρώτο οκτάλεπτο.
20:07
3-2: Δίχως αντίπαλο ο Φιλιόλι ξαναδίνει στην ομάδα του το προβάδισμα
20:08
Χάθηκε η ευκαιρία στον παραπάνω για τον Ολυμπιακό.
20:09
4-2: Γιόκοβιτς στον παίκτη παραπάνω. 4:14 για το πρώτο οκτάλεπτο
20:10
Τρία λεπτά ακόμα με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στην επίθεση.
20:11
Τάιμ άουτ από τον ιταλικό πάγκο. "Τέσσερις φάσεις, τέσσερα γκολ", διαμαρτύρεται ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος.
20:12
Απόκρουση Δεληγιάννη και ενώ ο Ολυμπιακός έπαιζε με παίκτη λιγότερο (Ποντικέας).
20:13
4-3: Μειώνει ο Μάλιαρακ στον παίκτη παραπάνω,
20:14
Χάθηκε ευκαιρία της Προ Ρέκο στον παίκτη παραπάνω με σουτ άουτ του Φιλιόλι.
20:15
5-3: Μακρινό σουτ και γκολ από τον Τζίτο.
20:15
Τάιμ άουτ ζήτησε ο Βλάχος. Απομένουν 28 δευτερόλεπτα.
20:16
Δύο αποβολές ήδη για τον Ποντικέα, απο μια για Δελακά και Ράτζεν, όλη η άμυνα δηλαδή.
20:16
Φλυαρία για τον Ολυμπιακό, χάθηκε η επίθεση.
20:17
Α' Οκτάλεπτο: 5-3
20:19
Ξεκίνησε το δεύτερο οκτάλεπτο.
20:20
Τρίτη και οριστική αποβολή για τον Ποντικέα.
20:21
5-4: Γρήγορα μειώνει ο Ολυμπιακός με τον Γούνα στον παίκτη παραπάνω.
20:22
6-4: Δεν αφήνει τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα ο Φιλίποβιτς
20:24
Λάθος των παικτών του Ολυμπιακού και ενώ είχαν ευκαιρία στην κόντρα.
20:24
7-4: Απαντούν οι Ιταλοί με τον Πρλαΐνοβιτς
20:25
Απομένουν τέσσερα λεπτά και 37 δευτερόλεπτα.
20:25
Αποβολή και στον Μάλιαρακ.
20:26
Ο Τεμπέστι αποκρούει το σουτ του Ντόσκα.
20:26
Αποσοβεί τον κίνδυνο ο Δεληγιάννης στον παίκτη λιγότερο για τον Ολυμπιακό. Τρία λεπτά και 21 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο.
20:27
7-5: Σκαστό σουτ από τον Γούνα, το δεύτερο απόψε.
20:28
Καλή αντίδραση στην άμυνα από τον Ολυμπιακό στις δύο τελευταίες επιθέσεις της Ρέκο.
20:29
Αποκρούει ο Τεμπέστι το σουτ του Φουντούλη.
20:29
7-6: Ο Τεμπέστι ωστόσο δεν έχει απάντηση στο μακρινό σουτ του Ντόσκα στα 1:30.
20:31
Πέναλτι έκανε ο Ράτζεν.
20:31
8-6: Ευστοχεί στο πέναλτι ο Πρλαΐνοβιτς με τρία γκολ σήμερα
20:32
Του γλίστρησε η μπάλα του Ράτζεν και πήγαινε για γκολ.
20:32
Απομένουν 54 δευτερόλεπτα.
20:34
Στην κόντρα προσπαθεί να βγει ο Ολυμπιακός. Ο αγώνας διακόπτεται. Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό και ενώ απομένουν 33 δευτερόλεπτα.
20:34
Να δούμε τι μπορεί να κάνει ο Ολυμπιακός.
20:36
Ο Μουρίκης κλείστηκε από δύο παίκτες. Έχασε την ευκαιρία από θέση φουνταριστού.
20:37
Β' Οκτάλεπτο: 3-3
20:40
Τιμητικές πλακέτες στον Μιχαΐλοβιτς στο ημίχρονο. Ο νυν προπονητής της Σαμπντόρια αγωνίστηκε και στην ομάδα της Γένοβας από το 1994 μέχρι το 1998.
20:40
Ξεκίνησε το τρίτο οκτάλεπτο.
20:41
9-6: Ανεβάζει το δείκτη της διαφοράς ο Φιλιόλι.
20:42
9-7: Μειώνει και πάλι ο Γούνας
20:43
Αποβολή για τον Βλαχόπουλο.
20:44
10-7: Σκοράρει ο Γιόκοβιτς στον παίκτη παραπάνω.
20:44
Πέναλτι κερδίζει ο Ολυμπιακός.
20:45
Αποκρούει ο Τεμπέστι το πέναλτι που εκτέλεσε ο Φουντούλης.
20:50
Τρία λεπτά ακόμα για το τρίτο οκτάλεπτο.
20:52
Κερδίζει πέναλτι ο Κολόμβος σε μια φάση που έμοιαζε χαμένη.
20:52
Αποκρούει ξανά το πέναλτι ο Τεμπέστι. Κακή εκτέλεση ο Μάλιαρακ.
20:54
14-8: Σκοράρει ξανά ο Φοντέλι. Απομένουν 1:21 για το τρίτο οκτάλεπτο.
21:06
Ο Ολυμπιακός θα αναζητήσει το διπλό την επόμενη αγωνιστική (28/1) στο Έγκερ με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα.
21:06
16-9: Μειώνει ο Φουντούλης
21:07
Πέναλτι κερδίζει ο Μουρίκης. 0/2 έχει ο Ολυμπιακός απόψε.
21:08
16-10: Ευστοχεί στο πέναλτι ο Φουντούλης.
21:09
Αποβολή κερδίζει ο Φουντούλης. Πέναλτι ζητούν από τον πάγκο του Ολυμπιακού.
21:10
16-11: Μειώνει ο Μουρίκης στον παίκτη παραπάνω.
21:14
17-12: Ο Γούνας διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.
21:15
Ο Ολυμπιακός γνωρίζει βαριά ήττα από την Προ Ρέκο με 17-12. Δεν έπαιξε καλά ο Ολυμπιακός απόψε.