Masters Cup: Φέντερερ εναντίον Ναλμπαντιάν στον τελικό

Οι Ρότζερ Φέντερερ και Νταβίντ Ναλμπαντιάν θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (20/11), στο Masters Cup της Σανγκάης. Ο Ελβετός χρειάστηκε μόλις 49 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γκαστόν Γκαούδιο στον πρώτο ημιτελικό, ενώ ο Ναλμπαντιάν δυσκολεύτηκε μονάχα στο δεύτερο σετ για να κάμψει την αντίσταση του Ρώσου, Νικολάι Νταβιντένκο.

Εχοντας ήδη παρακολουθήσει τον Ρότζερ Φέντερερ να συντρίβει με 6/0, 6/0 τον Γκούδιο, όσοι βρέθηκαν στο στάδιο Κι Ζονγκ θα απογοητεύτηκαν βλέποντας τον Νταβίντ Ναλμπαντιάν να κατακτά το πρώτο σετ με 6-0 στα γκέιμ, εκμεταλλευόμενος τα αρκετά λάθη του Νταβιντένκο, αλλά κυρίως, τις τρεις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν για να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του.

Για το καλό του θεάματος, του αθλήματος αλλά και του επιπέδου της διοργάνωσης, ο Νταβιντένκο ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο σετ το οποίο εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο Ρώσος προηγήθηκε με 4-2 αλλά ο Ναλμπαντιάν, με το τέταρτο break στον αγώνα, κατάφερε να οδηγήσει το ματς σε ισοπαλία (5-5). Ο 23χρονος Αργεντινός, πέτυχε και πέμπτο break στο ενδέκατο γκέιμ και διατηρώντας το δικό του σερβίς έφτασε στη νίκη μετά από αγώνα διάρκειας μίας ώρας και 26 λεπτών.

Ναλμπαντιάν και Φέντερερ θα συναντηθούν για ένατη φορά στην καριέρα τους με τον Αργεντινό να είναι ένας από τους ελάχιστους τενίστες που έχουν θετικό πρόσημο νικών-ηττών κόντρα στον Ελβετό (5-4). Βέβαια, ο Φέντερερ έχει να ηττηθεί από τον Ναλμπαντιάν από το Us Open του 2003, ενώ τον νίκησε και στον προκριματικό γύρο του Masters Cup της Σανγκάης με 2-1 σετ.