Μεγάλη πρόκριση

Με την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας θα επιστρέψει από την Ελβετία ο ΠΑΟΚ.

Με την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας θα επιστρέψει από την Ελβετία ο ΠΑΟΚ. Την Κυριακή (13/11) στο φινάλε του 5ου προκριματικού γκρουπ, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν και της οικοδέσποινας Σενουά Γενεύης με 3-2 σετ και με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς κατέκτησαν την πρώτη θέση του γκρουπ, εξασφαλίζοντας έτσι το εισιτήριο για τη συνέχεια. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του που περνάει από όμιλο εκτός έδρας στην επόμενη φάση μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Όσον αφορά στον αγώνα, οι Ελβετοί εκτός από τους περίπου 900 συμπατριώτες τους που βρέθηκαν στο γήπεδο, είχαν στο πλευρό τους και τη…διαιτησία. Στο 23-23 του πρώτου σετ δόθηκε άουτ σε επίθεση του ΠΑΟΚ, ενώ η μπάλα χτύπησε εντός αγωνιστικού χώρου, με επακόλουθο να πάρουν το σετ. Στα επόμενα δύο η ελληνική ομάδα σοβαρεύτηκε και θα μπορούσε να είχε τελειώσει το παιχνίδι στα τέσσερα σετ, όταν προηγήθηκε με 15-10. Τα συνεχόμενα λάθη όμως οδήγησαν στο τάι μπρέικ, με την γνωστή ευτυχή κατάληξη.

Ο Βλάντιμιρ Μπογκογιέφσκι δήλωσε χαρακτηριστικά: « Έτσι θέλω τον ΠΑΟΚ, να μπορεί να κερδίζει και τους διαιτητές και τον κόσμο ».

Οι πόντοι του «δικέφαλου του Βορρά» προήλθαν: 11 από σερβίς, 59 από επίθεση, 15 από μπλοκ, 22 από λάθη αντιπάλων και της Σενουά: 8 από σερβίς, 41 από επίθεση, 12 από μπλοκ και 40 από λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-20, 19-25, 15-10.

ΠΑΟΚ: Μέστερ 11, Κυριακίδης 14 (2 άσοι), Γκιρτζίκης 13 (1 άσος), Κυριαζής 15 (2 άσοι), Γκενς 11 (6 άσοι), Ρικάρντο 21, Μπαμπαλιούτας (λ-60%), Αλμαλής, Μητρούδης, Κρουζάγιεφ.
Σενουά: Κιγιάκ 5 (1 άσος), Μέγιερ 17, Γκρουν 9 (4 άσοι), Ασμάρ 7, Τόγκαν 11, Φρόλιχ 9, Τάσαρ (λ-67%), Βαρίνσκι 3 (3 άσοι), Φελέι.