Ο Τεντόγλου είδε τον Γκέιλ να 'πετάει' από την 10η θέση

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέλαβε την 10η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, σε έναν τελικό μήκους όπου ο Τζαμαϊκανός Τατζάι Γκέιλ 'πέταξε' στα 8,69μ.

ΝΤΟΧΑ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ 2019 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
Ο Μίλτος Τεντόγλου κατετάγη 10ος στον τελικό μήκους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα (28/09/2019) EUROKINISSI SPORTS

Έφτασε μέχρι τον τελικό αλλά εκεί δεν μπόρεσε να βρει το άλμα που ήθελε. Ο Μίλτος Τεντόγλου, πρωταθλητής Ευρώπης σε ανοιχτό και κλειστό στίβο, πήγε στα 7,79 μ. (-0,2) στην τρίτη του προσπάθεια κατέλαβε την 10η θέση στον αγώνα. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε με 7,77 μ., σε ένα άλμα όπου πάτησε 20 εκ. πίσω από τη βαλβίδα και ήταν άκυρος στην δεύτερη προσπάθεια του.

Μεγάλος νικητής του τελικού ήταν ο Τατζάι Γκέιλ που 'πέταξε' στα 8,69μ. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Χέντερσον (ΗΠΑ) με 8,39μ., ενώ το μεγάλο φαβορί του αγώνα, ο Κουβανός Χουάν Ετσεβαρία, έμεινε τρίτος με καλύτερο άλμα στα 8,34μ.