Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 10-10

Ισόπαλο 10-10 έληξε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο των γυναικών. Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε στα 11'' πριν από τη λήξη, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στην εκπνοή!

Αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων ήταν το παιχνίδι στο κολυμβητήριο του Πειραιά. Η Βουλιαγμένη βρέθηκε αγκαλιά με το διπλό χάρη στο εξαιρετικό γκολ της Ξενάκη, αλλά με κεραυνό της Μπιανκόνι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τη λήξη και έσωσε το βαθμό.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στο φαβορί για τον τίτλο και το απείλησε μέσα στην έδρα του. Έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 7-5 και έβαλε δύσκολα στις ερυθρόλευκες. Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη αντέδρασαν, πέτυχαν τρία σερί γκολ και προσπέρασαν 8-7.

Στο εξαιρετικής τεχνικής γκολ της Γερόλυμο απάντησε η Ασημάκη στην παίκτρια παραπάνω και όλα κρίθηκαν στις τελευταίες δύο επιθέσεις. Η Ξενάκη σκόραρε πρώτη, προτού η Μπιανκόνι, σε συνδυασμό με τον κακό υπολογισμό της Κούβδου, κλέψει τη μπουκιά από το στόμα τη Βουλιαγμένης.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι δυο ομάδες εξακολουθούν να μοιράζονται, αήττητες, την κορυφή με 10 βαθμούς (τρεις νίκες, μία ισοπαλία).

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-3, 3-1, 2-2

Ολυμπιακός: Τετζαλίδου 1, Ε.Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1, Ασημάκη 2, Μπιανκόνι 5

Βουλιαγμένη: Τσουκαλά 1, Ξενάκη 4, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 3, Β.Διαμαντοπούλου 1

* Στο άλλο ματς της Παρασκευής για την 4η αγωνιστική η Γλυφάδα επιβλήθηκε 15-1 των Αργοναυτών Βόλου και τους έπιασε στη βαθμολογία.

18:54
Καλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του ντέρμπι κορυφής της Α1 πόλο των γυναικών ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στη Βουλιαγμένη.
19:00
Πέρα από τη βραδιά της Ασημάκη, το αποτέλεσμα του αποψινού αγώνα θα είναι σημαντικό για τη "μάχη" για την πρώτη θέση στη βαθμολογία και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.
19:01
Ξεκίνησε ο αγώνας,
19:01
Πρώτη επίθεση για τον Ολυμπιακό.
19:02
Πέναλτι κερδίζει η Βουλιαγμένη, η Έλενα Ξενάκη.
19:03
0-1: Πέναλτι η Γερόλυμου
19:03
1-1: Ισοφαρίζει η Ασημάκη, γυρίζοντας το κορμί της.
19:04
1-2: Διαμαντοπούλου από την περιφέρεια. Η Βασιλική νίκησε την τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, τη Χρυσή.
19:05
2-2: Ισοφαρίζει η Μπιανκόνι στην παίκτρια παραπάνω
19:05
2-3: Ξενάκη από θέση φουνταριστού
19:05
Πέντε λεπτά και 28 δευτερόλεπτα για το τέλος.
19:07
Στα μισά του πρώτου οκταλέπτου βρίσκεται το ντέρμπι. Καλή άμυνα από τις δύο ομάδες.
19:09
3-3: Μπιανκόνι από την περιφέρεια
19:09
3-4: Απαντάει η Τσουκαλά με εξίσου μεγάλο σουτ από την περιφέρεια.
19:10
Απομένουν δύο λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου
19:11
Πάνω στο σώμα της Διαμαντοπούλου το σουτ.
19:12
4-4: Τρίτο γκολ της Μπιανκόνι απόψε, στην παίκτρια παραπάνω
19:14
28 δευτερόλεπτα για το πρώτο οκτάλεπτο. Η Βουλιαγμένη βρίσκεται στην επίθεση.
19:15
Έτοιμη για να σκοράρει η Ασημάκη μετά από μακρινή μπαλιά, τη σταμάτησαν οι παίκτριες της Βουλιαγμένης.
19:16
Ένα δευτερόλεπτο ακόμη με τη Βουλιαγμένη να έχει την τελευταία επίθεση.
19:17
Τελείωσε το πρώτο οκτάλεπτο: 4-4
19:19
Μόλις 2/7 από την περιφέρεια έχει η Βουλιαγμένη που δεν έχει κερδίσει αποβολή ακόμη.
19:19
Ξεκίνησε το δεύτερο οκτάλεπτο.
19:21
5-4: Τετζαλίδου από την περιφέρεια στα 6:54. Δίχως παίκτρια πάνω της μετά από έξυπνη πάσα. Πρώτη φορά μπροστά ο Ολυμπιακός.
19:22
Τραντάζει το δοκάρι το μακρινό σουτ της Μανωλιουδάκη.
19:22
Με παίκτρια παραπάνω η Βουλιαγμένη. Αποβολή για την Τετζαλίδου.
19:22
Χάνει την ευκαιρία η Ρουμπέση.
19:23
Με παίκτρια παραπάνω και πάλι η Βουλιαγμένη μετά από φάουλ της Μανωλιουδάκη.
19:23
Χάθηκε η ευκαιρία για τη Βουλιαγμένη
19:24
Τέσσερα λεπτά για να πάμε στο ημίχρονο.
19:27
5-5: Ξενάκη από θέση φουνταριστού. Δύσκολο γκολ με αντίπαλο την Αβραμίδου.
19:28
5-6: Γυριστό σουτ, υπέροχο γκολ από τη Ξενάκη στα 2:04.
19:29
Στο δοκάρι το σουτ της Μπιανκόνι. Απομακρύνει τον κίνδυνο η Τσουκαλά. Ένα λεπτό και δέκα δευτερόλεπτα.
19:30
5-7: Η Ρουμπέση σκοράρει από θέση φουνταριστού με τη Διαμαντοπούλου να χάνει τη μπάλα. Στα 40 δευτερόλεπτα.
19:31
Σερί 3-0 για τη Βουλιαγμένη. Τάιμ άουτ ζητάει ο πάγκος του Ολυμπιακού.
19:31
36 δευτερόλεπτα ακόμη. Η Βουλιαγμένη στην επίθεση.
19:32
Καθυστέρησε η Μπιανκόνι χάθηκε η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
19:32
Τέλος β' οκταλέπτου: 5-7
19:36
Ξεκίνησε το τρίτο οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός στην επίθεση.
19:36
2/5 στην παικτρια παραπάνω ο Ολυμπιακός, 0/2 η Βουλιαγμένη.
19:37
Διώχνει με υπερένταση η Διαμαντοπούλου τη μπάλα από το σουτ της Ρουμπέση.
19:38
6-7: Ασημάκη στην παίκτρια παραπάνω μετά από πάσα της Αβραμίδου
19:39
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, δοκάρι με την Τετζαλίδου και απόκρουση της Κούβδου εξ επαφής με αντίπαλο την Ασημάκη. Πέντε λεπτά ακόμη.
19:42
Η Ρουμπέση επιχείρησε να κρεμάσει τη Διαμαντοπούλου. Το σουτ στο δοκάρι.
19:43
8-7: Σκοράρει η Μανωλιουδάκη. Σειρά του Ολυμπιακού για να κάνει σερί 3-0.
19:45
8-8: Γερόλυμου στην παίκτρια παραπάνω
19:46
Λιγότερο από ένα λεπτό για το τρίτο οκτάλεπτο.
19:47
Λάθος από τον Ολυμπιακό. Πάσα σε παίκτρια της Βουλιαγμένης από τη Μανωλιουδάκη.
19:47
Έντεκα δευτερόλεπτα ακόμη στη διάθεση της Βουλιαγμένης.
19:48
Τελείωσε το τρίτο οκτάλεπτο
19:51
Στην κόντρα προσπαθεί να βγει η Βουλιαγμένη.
19:52
8-9: Εκπληκτικό γκολ από τη Γερόλυμου
19:52
Έξι λεπτά για το τέλος του συναρπαστικού αγώνα.
19:53
Με παίκτρια παραπάνω ο Ολυμπιακός. Επιθετικό φάουλ
19:54
3/8 ο Ολυμπιακός στην παίκτρια παραπάνω, 1/3 η Βουλιαγμένη.
19:54
Πέντε λεπτά ακόμη και η μπάλα στην αγκαλιά της Διαμαντοπούλου.
19:55
9-9: Η Ασημάκη ισοφαρίζει σε παραπάνω νεκρό χρόνο και ενώ οι παίκτριες της Βουλιαγμενης είχαν σταματήσει
19:56
Τέσσερα λεπτά και οκτώ δευτερόλεπτα. Αποβολή για τη Μπιανκόνι.
19:57
Επίθεση για τη Βουλιαγμένη με παίκτρια παραπάνω.
19:58
Χαμένο το σουτ της Ρουμπέση.
19:59
Δύο λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα με τον Ολυμπιακό στην επίθεση.
19:59
Αποκρούει η Κούβδου το σουτ που έγινε .
20:00
Ένα και 53 με τη Βουλιαγμένη στην επίθεση,.
20:00
Λόμπα της Ρουμπέση στο δοκάρι.
20:00
Επιθετικό φάουλ της Μπιανκόνι και ενώ έβγαινε στην κόντρα. Ηρωίδα η Διαμαντοπούλου.
20:01
Ένα και επτά ακόμη.
20:01
58 δευτερόλεπτα, τάιμ άουτ από τον Χάρη Παυλίδη και η επίθεση στον Ολυμπιακό.
20:02
Άουτ το σουτ του Ολυμπιακού. Η μπάλα στη Βουλιαγμένη.
20:03
9-10: Ξενάκη με γυριστό σουτ. Σχίστηκε και το μαγιό της. Έντεκα δευτερόλεπτα.
20:04
10-10: Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός η Μπιανκόνι στο ένα δευτερόλεπτο. Τραγικό λάθος της Κούβδου
20:05
Ισόπαλο το ντέρμπι. Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της η Βουλιαγμένη με τον "κεραυνό" της Μπιανκόνι.