Όπεν Μεξικού: Στην 5η θέση οι Καραντάσιου/Αρβανίτη

Εκτός ημιτελικών και παράλληλα διεκδίκησης κάποιου μεταλλίου στο τουρνουά του Ακαπούλκο του Μεξικού, που εντάσσεται στο Παγκόσμιο Σιρκουί, έμειναν το Σάββατο (29/10) οι Βάσω Καραντάσιου/Βίκυ Αρβανίτη. Το ελληνικό δίδυμο (Νο6 στο ταμπλό) κατέλαβε τελικά την 5η θέση.

Στον τέταρτο γύρο έχασε από τις Βραζιλιάνες Φελισμπέρτα Σίλβα/Φράνκα (Νο2) με 0-2 σετ (17-21, 13-21) και «έπεσε» στο ταμπλό των ηττημένων, χωρίς όμως να μπορέσει να εκμεταλλευτεί την δεύτερη ευκαιρία, καθώς έχασε και από Αμερικανίδες Μέισον/Κέισι (Νο11) με 1-2 (19-21, 21-12, 16-18) μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που διήρκεσε 65 λεπτά.

Η ελληνική ομάδα πάντως εξέφρασε έντονα παράπονα για τις αποφάσεις του Καναδού διαιτητή, ο οποίος στο 16-16 του τάι μπρέικ έδωσε πιαστή μπάλα στην Καραντάσιου. Μάλιστα οι φίλαθλοι γιούχαραν τον ρέφερι, ενώ μετά το τέλος του αγώνα οι Αμερικανίδες ζήτησαν συγγνώμη από τις πρωταθλήτριες Ευρώπης για τον τρόπο με τον οποίο έληξε το ματς.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Μανώλης Ρουμελιώτης και οι αθλήτριες του αναμένονται στην Αθήνα τα ξημερώματα της Τετάρτης (02/11).