Ουγγαρία - Ελλάδα 12-11

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών δεν τα κατάφερε κόντρα στην πρωταθλήτρια κόσμου Ουγγαρία, από την οποία ηττήθηκε με 12-11 στην πόλη Γκερ, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την παρουσία της στο World League και να μείνει εκτός του Super Final του Μπέργκαμο.

Το έργο της Εθνικής ήταν εξ αρχής δύσκολο, καθώς έπρεπε να εξασφαλίσει τη νίκη επί της πρωταθλήτριας κόσμου Ουγγαρίας και μάλιστα με τρία γκολ διαφορά, προκειμένου να κερδίσει την πρόκριση στο Super Final του Μπέργκαμο.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου το πάλεψαν και παρά την πολύ καλή εμφάνιση στην επίθεση κατά τη διάρκεια του τέταρτου οκταλέπτου, ωστόσο τα 4 γκολ που δέχθηκε η ομάδα είχαν ως αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 12-11 και ως εκ τούτου να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο World League. Η Ουγγαρία εξασφάλισε με τη νίκη αυτή την πρόκριση στο Super Final του Μπέργκαμο.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 2-3, 4-5.

Ουγγαρία (Τ.Μπένεντεκ): Νάγκι, Γκερ-Νάγκι, Μάνταρας 2, Ερντέλιλ, Βάμος 1, Χοσνιάσκι 3, Σάλαμον, Άνγκιαλ 1, Ντάνιελ Βάργκα 2, Ντένες Βάργκα 1, Νέμετ, Χαράι, Ντέκερ.

Ελλάδα (Θ.Βλάχος): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Δερβίσης, Καπότσης, Φουντούλης 2, Ποντικέας, Χρυσοσπάθης, Δελακάς, Μουρίκης 2, Κολόμβος 2, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος.

Το LIVE του αγώνα:

18:58
Kαλησπέρα και χρόνια πολλά, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του αγώνα της εθνικής μας ομάδας πόλο των ανδρών με αντίπαλο την Ουγγαρία για το φινάλε της προκριματικής φάσης του World League.
19:01
Oι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου αναζητούν το θαύμα δηλαδή νίκη επί των Ούγγρων με διαφορά τριών γκολ για να πάρει εκείνη την πρόκριση στο Super Final του Μπέργκαμο.
19:03
Στη διάθεση του Βλάχου βρίσκονται οι: Κώστας Τσαλκάνης, Στέφανος Γαλανόπουλος, Κώστας Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Βαγγέλης Δελακάς, Κυριάκος Ποντικέας, Γιώργος Δερβίσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Γούνας, Θανάσης Χρυσοσπάθης, Μανώλης Μυλωνάκης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Μάριος Καπότσης.

19:12
O αγώνας διεξάγεται στην πόλη Γκερ και όχι στη Βουδαπέστη. Το κολυμβητήριο είναι ωστόσο κατάμεστο.
19:15
Ο αρχηγός Μανώλης Μυλωνάκης δίνει οδηγίες στους συμπαίκτες του.
19:16
Ξεκίνησε ο αγώνας.
19:16
Πρώτη επίθεση για την εθνική ομάδα.
19:17
Πρώτη προσπάθεια για γκολ από τον Μουρίκη, μαζεύει τη μπάλα ο Ντέκερ.
19:18
Στο δοκάρι το σουτ του Γούνα στον παίκτη παραπάνω.
19:19
Αποκρούει ο Τσαλκάνης το σουτ του Ντένες Βάργκα στον παίκτη παραπάνω. Έχουμε συμπληρώσει δύο λεπτά στον αγώνα.
19:20
1-0: Ψιλοκρεμαστό σουτ του Μάνταρας στα 5:20
19:22
2-0: Συνδυασμός στον παραπάνω για τους Ούγγρους και ο Άνγκιαλ διπλασιάζει το σκορ στα 4:17
19:22
Απομένουν τέσσερα λεπτά για το οκτάλεπτο.
19:24
Αποκρούει ο Τσαλκάνης το σουτ του Σάλαμον στον παίκτη παραπάνω.
19:26
Aπομένουν δυο λεπτά για το α' οκτάλεπτο.
19:29
2-1: Κολόμβος στα 46 δευτερόλεπτα μετά από πάσα του Μυλωνάκη.
19:30
Τελευταία 11 δευτερόλεπτα, όλα για την εθνική.
19:30
Ο Ντέκερ απέκρουσε το σουτ του Βλαχόπουλου.
19:36
Με δεύτερη αποβολή χρεώνεται ο Γκερ-Νάγκι.
19:36
Δυνατή άμυνα πριν φτάσει η μπάλα στον Μουρίκη.
19:38
5-1: Σκοράρει από την περιφέρεια ο Βάμος στα 4:44.
19:39
5-2: Μειώνει ο Φουντούλης από την περιφέρεια στα 4:19
19:41
6-2: Χοσνιάσκι στον παίκτη παραπάνω, δύο περισσότερους για την ακρίβεια στα 3:29
19:44
Ο Ντέκερ δεν είναι ο καλύτερος Ούγγρος τερματοφύλακας, αλλά απόψε οι Έλληνες έχουν βρει τοίχο.
19:44
90 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο
19:47
6-3: Σκοράρει από τη γωνία ο Γούνας στα 19 δευτερόλεπτα
19:48
Ο Ντέκερ αποκρούει το μακρινό σουτ του Φουντούλη στην εκπνοή του α' ημιχρόνου στο Γκερ.
19:52
Αλλαγή τερματοφύλακα για την εθνική. Γαλανόπουλος αντί Τσαλκάνη.
19:53
Ξεκίνησε το γ' οκτάλεπτο.
19:53
Πέναλτι κέρδισε ο Κολόμβος.
19:54
6-4: Ευστοχεί ο Φουντούλης στο πέναλτι στα 7:31.
19:56
7-4: Μάνταρας στον παραπάνω στα 6:21
19:57
7-5: Δεύτερο γκολ απόψε για τον Κολόμβο στα 5:45
20:00
Χάθηκε η επίθεση στον παίκτη παραπάνω. Απομένουν τέσσερα λεπτά και 21 δευτερόλεπτα.
20:01
7-6: Ο Μουρίκης μειώνει στο γκολ στα 3:41. Καλή δουλειά σήμερα από το δίδυμο των Ελλήνων φουνταριστών.
20:03
Διπλή απόκρουση από τον Γαλανόπουλο.
20:04
Ο Δελακάς έχει "εξαφανίσει" τον Χάραι στο γ' οκτάλεπτο.
20:05
Σουτ του Γούνα, αποκρούει ξανά ο Ντέκερ. Έχουν "κολλήσει" και οι Ούγγροι σε αυτό το οκτάλεπτο.
20:06
8-6: Γκολ-λύτρωση για τους Ούγγρους με τον Χοσνιάσκι και πάλι στον παίκτη παραπάνω στα 11 δευτερόλεπτα.
20:15
10-7: Φοβερό γκολ από τον Βάμος από την περιφέρεια στα 5:28.
20:16
10-8: Ξανά γκολ από τον Μουρίκη στα 4:54
20:18
Ο Μπένεντεκ ρίχνει στο νερό τον Βίκτορ Νάγκι. Αποθεώνεται από το κοινό ο σπουδαίος τερματοφύλακας.
20:18
Απομένουν τέσσερα λεπτά.
20:19
11-8: Σκοράρει ο Ντάνιελ Βάργκα
20:20
Ο Νάγκι αποκρούει το σουτ του Χρυσοσπάθη στα 3:23.
20:21
11-9: Ο Βλαχόπουλος κερδίζει τον Νάγκι στα 2:33
20:22
Αποβάλλεται ο Δελακάς από το παιχνίδι.
20:23
12-9: Χοσνιάσκι με δύο παίκτες λιγότερους η Ελλάδα στα 1:41.
20:25
12-10: Μειώνει ο Γούνας. ΄'Ενα λεπτό και 3 δευτερόλεπτα. Να δούμε.
20:27
12-11: Βλαχόπουλος στα πεντέ δευτερολεπτα
20:28
Η εθνική ανδρών γνώρισε την ήττα με 12-11 από την Ουγγαρία στο Γκερ, ολοκληρώνοντας την παρουσία της στο World League.