Παλαιό Φάληρο-Χίος 8-6

Δύσκολη αλλά σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε το Παλαιό Φάληρο απέναντι στη Χίο με 8-6 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Στο Ρέστειο και μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους της ομάδας, η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τις για το 2014.

Οι Χιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 0-2, με 2 γκολ του Ιωάννη Γαβαλά. Παρά την ισοφάριση όμως των γηπεδούχων σε 2-2, οι νησιώτες ξαναπήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 4-2 υπέρ τους.

Στo τρίτο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 3-0 πέρασαν με 5-4 για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με το παιχνίδι να κρατά το χαρακτήρα του ντέρμπι μέχρι το τέλος. Στο τελευταία λεπτά του παιχνιδιού κατάφεραν να αυξήσουν και το προβάδισμα τους σε 2 γκολ, με το 8-6 να είναι το τελικό σκορ.

Σημειώνεται ότι, λίγο πριν το τέλος του τελευταίου οκταλέπτου, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος της ομάδας του Παλαιού Φαλήρου, Άγγελος Μοσχοβέλης.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 2-2, 3-0, 3-2

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Ν.Βενετόπουλος): Θ.Γαβαλάς, Αμπατζόγλου, Τσβέκοβιτς 1, Ξενάκης 2, Σιώνης 2, Σπηλιωτόπουλος, Παναγούλης, Βερύκοκος, Γωνιωτάκης, Φωκάς 1, Κουκουμάκης, Τσάγγαρης 1, Πεβέρετος, Τρούλος, Παπαναστασίου 1.

ΧΙΟΣ (Μ.Τζόρτζεβιτς): Μισεντζής, Γκιάλλης, Μαχαλιάς, Φάζος, Πρέκας 2, Αλάτσης, Κανδιόγλου, Βιτέλλας, Ντούλος 1, Ι.Γαβαλάς 2, Φουντούλης 1, Καλαργυρός, Μένης-Μαστρομιχαλάκης, Γκιουβέτσης, Αγιωργούσης.