Παναθηναϊκός-Φριντρισχάφεν 3-1

«Ζωντανός» έμεινε την Τετάρτη (17/12) ο Παναθηναϊκός στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League.

Όπως στη Γερμανία την προηγούμενη εβδομάδα, έτσι και στο κλειστό της Γλυφάδας πήρε το πολύτιμο δίποντο κόντρα στη Φριντρισχάφεν, αυτή τη φορά με 3-1 σετ και έφτασε τις δύο νίκες σε τέσσερις αγωνιστικές του 6ου ομίλου.

Στο εναρκτήριο σετ οι «πράσινοι» ήταν οι μοναδικοί πρωταγωνιστές. Με επίθεση που…έβγαζε φωτιές είχαν σταθερά το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια με 5-2, 10-7, 15-10, 20-14 και έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες στο 25-17. Στο δεύτερο σετ οι Γερμανοί παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι ιδίως στο μπλοκ και την επίθεση, περιόρισαν τα λάθη τους και πήραν τον έλεγχο από την αρχή με 8-3. Με τους γηπεδούχους να έχουν κατεβάσει ταχύτητα, διατήρησαν με άνεση τα ηνία με 13-7, 20-10 και χωρίς να πιεστούν έφεραν στα ίσια το ματς με 25-15.

Η Βαθμολογία (σε 4αγ.)
1. Παναθηναϊκός (6-9) 6
2. Σκρα (6-3) 5-3αγ.
3. Ίσκρα (6-4) 5-3αγ.
4. Φριντρισχάφεν (7-9) 5

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ η ελληνική ομάδα συνέχισε να είναι χωρίς αρχή και τέλος με επακόλουθο η Φριντρισχάφεν να προηγηθεί με 10-5. Γρήγορα όμως οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη συνήλθαν, έγιναν πιο απειλητικοί και με «όπλο» το μπλοκ ισοφάρισαν σε 18-18. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να βάζει τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ όταν πέρασε μπροστά με 23-21 αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη, έφτασαν στο σετ-μπολ (24-23) με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τρίτο δικό τους σετ-μπολ να γράψουν το 28-26 με επίθεση και άσο του Αγκάμεζ.

Στο τέταρτο σετ η ελληνική ομάδα επέστρεψε ολοκληρωτικά. Προηγήθηκε με 8-5 και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με αέρα έξι πόντων (16-10). Από εκεί και πέρα, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του να αντιδράσει και με 25-18 έδωσε τέλος στο ματς.

Τα σετ: 25-17, 15-25, 28-26, 25-18.

Παναθηναϊκός: Ερπ 8 (7/15 επ., 75% άριστες/συνολικές υποδοχές), Αγκάμεζ 13 (10/28 επ., 1 άσο), Αντράε 11 (9/17 επ., 41% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ανδρεάδης 11 (4/9 επ., 4 μπλοκ, 3 άσοι), Γκέριτς 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ-68% άριστες/συνολικές υποδοχές), Λάππας 4 (3/4 επ.), Ψάρρας, Ντονάς, Χατζηαντωνίου.

Φριντρισχάφεν: Μπεντίνι 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Ντίβις 14 (11/24 επ, 2 μπλοκ, 32% άριστες/συνολικές υποδοχές), Τίχατσεκ, Γκρόζερ 17 (12/31 επ., 4 άσοι), Ίντι 9 (9/19 επ., 54% άριστες/συνολικές υποδοχές) / Στούρβλαντ (λ-48% άριστες/συνολικές υποδοχές), Κάμπα, Μουν.