Συνέχεια στην Α1 γυναικών

Συνέχεια στην Α1 γυναικών

Η Α1 ανδρών μπορεί να κάνει…διάλειμμα αυτό το Σαββατοκύριακο (29-30/10), το αντίστοιχο πρωτάθλημα των γυναικών όμως συνεχίζεται κανονικά με τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής.

Η αήττητη από πρόπερσι Αναγέννηση υποδέχεται στην Άρτα τις Ελπίδες Δράμας, θέλοντας να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της, ενώ ο Παναθλητικός φιλοξενεί στη Θεσσαλονίκη την Ορμή, στοχεύοντας και αυτός στο «τρία στα τρία». Το ίδιο ζητούμενο έχει και η Νέα Ιωνία, η οποία κοντράρεται με τον Μακεδονικό στη συμπρωτεύουσα.

Από εκεί και πέρα, ο φιλόδοξος Αθηναϊκός θα προσπαθήσει να καλύψει το χαμένο έδαφος με διπλό στα Γιαννιτσά επί του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου, κάτι που αναμένεται να πετύχει ενώ το πρόγραμμα συμπληρώνει το ντέρμπι των νεοφώτιστων Κύδωνα και Άρη στα Χανιά.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής
Σάββατο (29/10)
Συκεών 17:30 Παναθλητικός- ΑΣΕ Ορμή
Άρτας 18:00 Αναγέννηση Άρτας-Ελπίδες Δράμας
Γιαννιτσών 19:30 Μ. Αλέξανδρος - Αθηναϊκός Βυρ.
Κυριακή (30/10)
Χανίων 15:00 Κύδων Χανίων -Άρης Θεσσαλονίκης
Ευόσμου ΕΚΟ 16:00 Μακεδονικός -Ν. Ιωνία






Η Βαθμολογία (σε 2 αγώνες)
1. Νέα Ιωνία (68-26) 4
2. Αναγέννηση (73-42) 4
3. Παναθλητικός (62-40) 4
4. Ελπίδες Δρ. (33-16) 2-1αγ.
5. Ορμή (55-48) 2
6. Αθηναϊκός (44-58) 2
7. Μακεδονικός (36-56) 0
8. Κύδων Χαν. (11-35) 0-1αγ.
9. Άρης (34-62) 0
10. Μ. Αλέξανδρος (34-67) 0










Εν τω μεταξύ, έγινε γνωστό το πρόγραμμα της Εθνικής μας ομάδας γυναικών ενόψει της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι διεθνείς μας θα κάνουν το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας τους στο Αμύνταιο στις 7-14 Νοεμβρίου, στις 15-16/11 θα δώσουν δύο φιλικά με την Εθνική Βουλγαρίας στη Σόφια και στις 17-18 του ίδιου μήνα δύο ακόμα στο Αρατζέλοβατς και στη Νις της Σερβίας/Μαυροβουνίου.

Στις 21 Νοεμβρίου η αποστολή θα αναχωρήσει για την πόλη Λάγκος της Πορτογαλίας, εκεί όπου στο διάστημα 22-27 του μήνα θα πραγματοποιηθεί η προκριματική φάση με τη συμμετοχή επίσης των Φινλανδίας, Αζερμπαϊτζάν, Πορτογαλίας, Λιθουανίας, Σλοβακίας.

24MEDIA NETWORK