Το "αν" στέρησε από τον Τσιτσιπά τη μεγαλύτερη επιτυχία του!

Με υποθέσεις δεν χτίζονται πραγματικότητες. Παρόλα αυτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς διεκδίκησε με όλες τις δυνάμεις του την πρόκριση στα προημιτελικά του Γουίμπλεντον λυγίζοντας στο φινάλε κάθε σετ.

Stefanos Tsitsipas of Greece leaves the court after being defeated by John Isner of the US in their men's singles match on the seventh day at the Wimbledon Tennis Championships in London, Monday July 9, 2018. (AP Photo/Ben Curtis)
Στέφανος Τσιτσιπάς AP PHOTO/BEN CURTIS

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Στέφανου Τσιτσιπά για την υπέρβαση στην καριέρα του χάθηκε, αφού αποκλείστηκε στον δ' γύρο του Γουίμπλεντον χάνοντας 3-0 σετ από τον Αμερικάνο Ίσνερ. Θα έρθουν όμως άλλες. Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για ένα παιδί 20 ετών!

Ο Έλληνας τενίστας αντιστάθηκε όσο του επέτρεψαν οι συγκυρίες και φυσικά ο έμπειρος αντίπαλός του, ένας τενίστας της πρώτης 10άδας στην παγκόσμια κατάταξη. Ήταν ανταγωνιστικός ο Στέφανος, κατακτώντας 16 games στα 36 που παίχτηκαν, ηττήθηκε όμως στις λεπτομέρειες όπως επ' ακριβώς αποτυπώνεται στο 6-4, 7-6, 7-6.

Οι αριθμοί του αγώνα μάλιστα φανερώνουν αυτήν την ισορροπία.

Πού χάθηκε ο αγώνας; Ενδεχομένως στο δεύτερο σετ. Όταν ο Τσιτσιπάς πήγε πρώτος στο 5-4 και στο 6-5, ενώ στο τάι μπρέικ προηγήθηκε 3-1, πριν από το 10-8 του Αμερικανού και κατ' επέκταση το 2-0 στα σετ.

Σε περίπτωση που ο Τσιτσιπάς είχε ισοφαρίσει, δεν αποκλείεται η εξέλιξη να ήταν διαφορετική. Ακόμη κι έτσι πάντως το πάλεψε όσο τού ήταν δυνατόν και γι' αυτό στο φινάλε κέρδισε το χειροκρότημα!