Τσάλεντζ Καπ (Γ): Καθάρισε γρήγορα το Μαρκόπουλο

Γρήγορα καθάρισε την Τετάρτη (17/12) το Μαρκόπουλο την υπόθεση πρόκριση στη 16άδα του Τσάλεντζ Καπ γυναικών, αφού ήθελε μόνο ένα σετ και κατακτώντας το πρώτο της ρεβάνς με την Κλάγκενφουρτ στα Μεσόγεια, πήρε και επίσημα το πολυπόθητο εισιτήριο. Δεν περιορίστηκε όμως μόνο σ’ αυτό, καθώς έβαλε και το…κερασάκι στην τούρτα, διπλασιάζοντας τις επιτυχίες του επί της αυστριακής ομάδας, επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-1 σετ.

Επόμενος αντίπαλος του συγκροτήματος του Γιώργου Λυκούδη θα είναι είτε η πορτογαλική Μαδέιρα είτε η ισπανική Μπούργκος.

Στο εναρκτήριο σετ η ελληνική ομάδα…πιάστηκε στον ύπνο, αφού βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ με 7-4 και 16-14. Όσο όμως το σετ πλησίαζε προς το τέλος του τόσο το Μαρκόπουλο έβρισκε τον εαυτό του με τη μάχη να φουντώνει. Ισοφάρισε σε 20-20, πέρασε μπροστά με 22-20, η Κλάγκενφουρτ απάντησε με 22-22 με την γηπεδούχο να φτάνει στο σετ-μπολ και να το εκμεταλλεύεται, κάνοντας το 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν και πάλι δυνατά, παίρνοντας κεφάλι με 12-9. Το συγκρότημα του Γιώργου Λυκούδη πέρασε και πάλι στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους 7-1, πήρε τα ηνία με 16-13. Η αυστριακή ομάδα όμως δεν τα παράτησε και ένα δικό της σερί 5-0 ανέκτησε το προβάδισμα με 18-16, με το Μαρκόπουλο να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει να γυρίσει ξανά, υποκύπτοντας με 25-20.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι ως το 9-9 με την ελληνική ομάδα να παίρνει στη συνέχεια τον έλεγχο με 13-10, 17-12 και να γράφει άνετα το 25-13. Στο τέταρτο σετ τα πράγματα απλουστεύτηκαν για το Μαρκόπουλο, το οποίο ξέφυγε με 9-6 και παρά την ισοφάριση της Κλάγκενφουρτ σε 14-14, δεν πτοήθηκε και έγραψε το 25-19.

Τα σετ: 25-23, 20-25, 25-13, 25-19.

Μαρκόπουλο: Ζούκοβα 16, Μ. Γκαραγκούνη 2, Ν. Γκαραγκούνη 11, Τρόμπιτας 7, Τσίμα 12, Κόστιτς 20, Κονόμη (λ-60%, 9 αμ.), Λαγουδάκη 7, Κοσμά.