WTA Championships (2η μέρα): Γαλλική κυριαρχία

Ο «μαύρος όμιλος» του WTA Championships του Λος Αντζελες εξελίσσεται σε…όνομα και πράγμα για την Κιμ Κλάιστερς. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Μέρι Πιρς, ήταν η σειρά της Αμελί Μορεσμό να ορθώσει τείχος στα όνειρα της 22χρονης Βελγίδας, υποχρεώνοντάς της σε δεύτερη ήττα. Από την άλλη, η Μέρι Πιρς βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά, μετά την επικράτηση επί της Ελενα Ντεμεντίεβα. Το «δύο στα δύο» στον πράσινο όμιλο έκανε η Λίντσεϊ Ντάβενπορτ.

Μαύρος όμιλος

Αμελί Μορεσμό (Γαλλία) – Κιμ Κλάιστερς (Βέλγιο) 6/3, 7/6 (4)

Η Κιμ Κλάιστερς ταξίδεψε στο Λος Αντζελες με όνειρα και φιλοδοξίες που έφταναν μέχρι και το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης. Τα πράγματα όμως εξελίσσονται εντελώς διαφορετικά. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Μέρι Πιρς, άλλη και Γαλλίδα, η Αμελί Μορεσμό έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της 22άχρονης Βελγίδας, επικρατώντας με 2-0 σετ.

Η 26χρονη Γαλλίδα πήρε το πρώτο σετ 6-3 στα γκέιμ σε 39 λεπτά. Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο τενίστριες να κάνουν από ένα break και να λύνουν τις διαφορές τους σε τάι-μπρέικ. Η Μορεσμό αποδείχθηκε ψυχραιμότερη, επικράτησε με 7-4 και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στη διοργάνωση.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα που γνωρίζει η Κλάιστερς από τη Μορεσμό τα τρία τελευταία χρόνια (US Open 2002) και η τρίτη συνολικά σε έντεκα αναμετρήσεις!

Μέρι Πιρς (Γαλλία) – Ελενα Ντεμεντίεβα (Ρωσία) 6/2, 6/3

To πρόγραμμα της Παρασκευής

Ντάβενπορτ - Σαράποβα
Σνίντερ - Πέτροβα
Μορεσμό - Ντεμεντίεβα

Η Μέρι Πιρς συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Staples Center. Η 30χρονη Γαλλίδα ξεπέρασε το εμπόδιο και της Ελενα Ντεμεντίεβα επικρατώντας με 2-0 σετ μέσα σε μία ώρα και 8 λεπτά και διπλασιάζοντας τις νίκες της, βρέθηκε με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής από τη στιγμή που η 24χρονη Ρωσίδα δεν μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στην Πιρς. Ισως αυτό να συνέβαινε εάν εκμεταλλευόταν σε μεγαλύτερο βαθμό τις ευκαιρίες για break που της παρουσιάστηκαν (2 στις 8).
Η Πιρς μείωσε σε 3-2 στις νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, αλλά προηγείται με 2-1 μέσα στο 2005.

Πράσινος Ομιλος

Λίντσεϊ Ντάβενπορτ (ΗΠΑ) – Πάτι Σνίντερ (Ελβετία) 6/3, 7/5

Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή της στο Νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης βρέθηκε η Λίντσεϊ Ντάβενπορτ σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στον πράσινο όμιλο, αυτή τη φορά με 2-0 σετ επί της Ελβετίδας, Πάτι Σνίντερ. Η 29χρονη Αμερικανίδα επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, δυσκολότερα όμως απ’ότι φανερώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο σετ τα πράγματα κύλησαν φυσιολογικά. Δύο break ήταν αρκετά για να κάνει η Ντάβενπορτ το 1-0 (6/3) μέσα σε 25 λεπτά. Στο δεύτερο σετ τα ποσοστά της Σνίντερ από τη θέση του σερβίς έπεσαν, αλλά η 26χρονη Ελβετίδα βρήκε τους winner που της έλειψαν στο πρώτο σετ και σε συνδυασμό με τα αβίαστα λάθη της Ντάβενπορτ κατάφερε να πάρει 5 γκέιμ, τρία εκ των οποίων «σπαζοντας» το σερβίς της αντιπάλου της. Τρία break έκανε όμως και η Αμερικανίδα φτάνοντας στη νίκη με 7-5.

Αυτή ήταν η ενδέκατη μεταξύ τους αναμέτρηση και πλέον η Ντάβενπορτ προηγείται με 9-2 στις νίκες (3-0 στο 2005).