Τα κλασικά εικονογραφημένα του ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό

Ο Κώστας Σλούκας το νικητήριο καλάθι, όλοι στο πόδι και το ΣΕΦ απόρθητο κάστρο για πέντε σερί ματς. Ο Γιάννης Φιλέρης γράφει για τα κλασικά εικονογραφημένα από το παρελθόν και το συναρπαστικό παρόν του Ολυμπιακού στην Euroleague.

Ο Κώστας Σλούκας έχει μόλις σκοράρει το νικητήριο σουτ στον αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε EUROKINISSI

Μετά το ματς στη Βαρκελώνη σάς είχαμε προειδοποιήσει. Ο Κώστας Σλούκας θα βάλει τα επόμενα νικητήρια σουτ που θα επιχειρήσει, μετά τα δύο άστοχα κόντρα στην Μπαρτσελόνα (σε κανονική περίοδο και παράταση). Σιγά την μαντεψιά θα πείτε. Μιλάμε για ένα κατεξοχήν clutch player που έπαιρνε και θα παίρνει τέτοια σουτ όσο παίζει μπάσκετ.

Η φάση με τον Βέσελι, που στο τέλος έπεσε στην αγκαλιά του (μαζί στην Κωνσταντινούπολη, κέρδισαν ένα ευρωπαϊκό) είναι κλασική... Σλούκας. Και νίκη στο τελείωμα του ματς, με ηρωικές άμυνες, με το ΣΕΦ στο πόδι, τους παίκτες μια αγκαλιά στο κέντρο του γηπέδου. Κλασικά εικονογραφημένα από το παρελθόν αλλά και το συναρπαστικό, όπως εξελίσσεται παρόν της ομάδας.

Δείτε τον Κώστα, που ξεκινάει στον κατάλληλο χρόνο (9.5'' πριν από το τέλος), με το σκριν του Φαλ και την αλλαγή στην άμυνα της Φενέρ, παίρνει μαζί του τον Τσέχο, που ναι μεν είναι ένας από τους καλύτερους αμυντικούς στην Ευρώπη, όπως είπε και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, δεν παύει όμως να έχει ένα κορμί 213 εκατοστών.

Κυνηγώντας τον Σλούκα του 1.90, έφτανε ένα αστραπιαίο στοπ του "ερυθρόλευκου" άσου για να καθυστερήσει κλάσματα του δευτερολέπτου ο Τσέχος και το σουτ από τα τέσσερα μέτρα να δώσει, εν τέλει, την πολύτιμη νίκη στον Ολυμπιακό. "Δεν φοβάμαι τέτοια σουτ" είπε μετά ο Έλληνας διεθνής λέγοντας και μια μεγάλη αλήθεια: "Στο τέλος της χρονιάς κανείς δεν θα θυμάται τι έγινε τέλος Οκτωβρίου. Θα έχει αξία αυτή η νίκη μόνο αν έχουμε προκριθεί στα πλέι-οφ".

Σημασία, λοιπόν, έχει να βάζεις τις απαραίτητες νίκες στο σακούλι. Κάποιες απ' αυτές, πάντως, έχουν διπλή αξία, για την επίτευξη των στόχων. Ο πρώτος για τον Ολυμπιακό είναι προφανώς η πρόκριση στα πλέι-οφ. Ναι είμαστε ακόμη μακριά από το φινάλε της κανονικής περιόδου, μετά όμως από το νικητήριο καλάθι του Σλούκα, σημειώνουμε ότι:

✪ Με την 5η σερί νίκη του σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες ο Ολυμπιακός πιστοποιεί ότι μέσα στο σπίτι του δεν είναι διατεθειμένος να παραχωρεί "δωράκια" στους αντιπάλους του. Είναι και ο κόσμος που αλλάζει την εικόνα του ΣΕΦ, σε σχέση με πέρσι που όλα τα ματς γίνονταν σε άδειες εξέδρες. Η διαφορά τεράστια, ούτε κουβέντα. Μαζί με την ομάδα παίζει μπάσκετ και το κοινό, που ξέρει πλέον να διακρίνει και μια ωραία άμυνα, όπως αυτή που έπαιξε ο Γουόκαπ στον Ντε Κολό και το επισήμανε μετά ο Μπαρτζώκας, αλλά μπορεί να κάνει και φοβερό σαματά για να πιεστεί ο αντίπαλος και να χάσει το μπάζερ μπίτερ τρίποντο στην εκπνοή ο Γκούντουριτς.

✪ Το 5-2 του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με το 2-5 της Φενέρ κάνει ήδη αισθητή τη διαφορά απέναντι σε μια ομάδα που στη θεωρία και πριν από την εκκίνηση της χρονιάς ήταν βασικός διεκδικητής μιας θέσης στα πλέι-οφ. Ακόμη βέβαια δεν έχει χάσει το τρένο, σίγουρα πάντως σε αυτό μοιάζει να είναι έτοιμος για κράτηση σε ένα από τα πρώτα βαγόνια η "ερυθρόλευκη" ομάδα.

Το τέλειο ημίχρονο

Επειδή το παιχνίδι έγινε θρίλερ, τελείωσε με σουτ στο φινάλε, έμεινε σχεδόν στο περιθώριο το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού. Οι "ερυθρόλευκοι" συνδύασαν την τρομερή τους άμυνα, έχοντας πέντε ριμπάουντ περισσότερα από την πανύψηλη Φενέρ, διπλάσιες ασίστ (14-7) και απίστευτα ποσοστά στην επίθεσή τους: 11/14 δίποντα (78%) και 7/17 τρίποντα (41%) αγγίζοντας σχεδόν το τέλειο.

Ο Ντόρσεϊ είχε αρχίσει εντυπωσιακά (10π με 4/6 σουτ), ο Γουόκαπ που έβγαζε το λάδι του Ντε Κολό, έμοιαζε να κρατάει μπαγκέτα διευθύνοντας την ομάδα, Σλούκας και Λαρεντζάκης ήρθαν στο δεύτερο δεκάλεπτο για να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη ένταση και σκορ και ένας ψηλός που πάνω του γυρίζει εδώ και καιρό όλος ο Ολυμπιακός.

Ο Μουσταφά Φαλ ήταν ξανά ακρογωνιαίος λίθος. Πρώτα για να μην μπαίνει κανείς εύκολα μέσα στο καλάθι (ακόμη κι όταν μιλάμε για σέντερ όπως ο Μπούκερ ή ο Βέσελι, ή ψηλά γκαρντ σαν τους Χένρι, Ντε Κολό και φόργουορντ όπως Πιέρ) κι ύστερα για να πασάρει πολύ καλά την μπάλα. Μην κοιτάζετε τα στατιστικά, που έγραψε μόλις μια ασίστ για τον Γάλλο. Έκανε άλλες τρεις-τέσσερις, όμως κυρίως ο Σάσα Βεζένκοφ δεν βρήκαν στόχο.

Με το σκορ στο +11, τον Ολυμπιακό να έχει βάλει εύκολα 45 πόντους, κανείς δεν περίμενε ότι το ματς θα κρινόταν εν τέλει στους 67.

Το πήρε η άμυνα

Ο Ολυμπιακός βραχυκύκλωσε στην επανάληψη. Τότε που η Φενέρ κυνήγησε ανελέητα τον Ντόρσεϊ, που πήρε και κάποιες τραβηγμένες προσπάθειες, ήταν όμως τυχερή γιατί Λαρεντζάκης και Βεζένκοφ έβρισκαν σίδερο από μακριά. Οι "ερυθρόλευκοι" που είχαν 7/17 (41%) τρίποντα στο πρώτο μέρος έπεσαν στα 3/15 (20%) στο δεύτερο, αλλά δεν μπόρεσαν να βάλουν την μπάλα και μέσα στο ζωγραφιστό. Προσπάθησαν, αλλά η διαφορά σε σχέση με ό,τι προηγήθηκε ήταν πολύ μεγάλη (4/11).

Κάπως έτσι σταμάτησε και η δημιουργία των γηπεδούχων, που στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν μόλις 6 ασίστ (από τις 14 του πρώτου). Καθώς, μάλιστα, η Φενέρμπαχτσε όχι μόνο ισορρόπησε αλλά κυριάρχησε στο τέλος στη μάχη των ριμπάουντ, όλα γύρισαν ανάποδα. Η σχεδόν ανάποδα.

Το ματς στο τέλος το πήρε (εκτός από τον Σλούκα) η άμυνα. Η Φενέρ έκανε ένα 18-2, φέρνοντας το ματς στα ίσια με προφανές ότι θα νικούσε ο πιο σκληρός. Ο Μπαρτζώκας διάλεξε τον Γουόκαπ και τον Μακ Κίσικ δίπλα στον Σλούκα, αφήνοντας τον Ντόρσεϊ, στον πάγκο. Με τον Φαλ να κόβει, να αλλοιώνει και να μοιάζει με μια τεράστια σκιά μέσα στο καλάθι, απέμενε να πάρει το όπλο του ο μίστερ 11.

Ο Σλούκας πέτυχε τους 7 τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού. Ναι έβαλε το τελευταίο καλάθι, μπροστά από τον Βέσελι, έχουν προηγηθεί ωστόσο ένα τρομερό γκολ-φάουλ εκτός ισορροπίας, που ισοφάρισε το ματς σε 62-62, την στιγμή που οι Τούρκοι δεν έλεγαν να αφήσουν το... προβάδισμα στο σκορ, αλλά και το τρίποντο που έβαλε την ομάδα του μπροστά στην πιο κρίσιμη στιγμή και μετά από ασίστ του Μακ Κίσικ.

Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας για τον Ολυμπιακό ήταν υπέρ του το λάθος στην επαναφορά του Γουόκαπ προς τον Σλούκα στα 39'' πριν από τη λήξη. Ο Γκούντουριτς με γκολ-φάουλ είχε ισοφαρίσει 65-65, ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε παρά να παίξει μια ακόμη άμυνα, να μη δεχθεί το καλάθι και να πάρει αυτός όλο σχεδόν το χρόνο για την τελευταία επίθεση. Ό,τι έγινε δηλαδή, αφού οι Τούρκοι αστόχησαν και ο Σλούκας το μπουμπούνισε.

Συν τοις άλλοις οι "ερυθρόλευκοι" κέρδισαν και ένα διήμερο ρεπό, σε μια εβδομάδα που προβλέπεται πιο ξεκούραση απ' όσες προηγήθηκαν, αφού λόγω του ρεπό στο πρωτάθλημα, η επόμενη υποχρέωση του Μπαρτζώκα είναι την ερχόμενη Παρασκευή κόντρα στη Μονακό. Πάλι στο Ειρήνης και Φιλίας.