Νεπτούνας - ΑΕΚ 80-86

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τα 6.75μ (55%) και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντούσαν Σάκοτα (16 π) και Λουκά Μαυροκεφαλίδη (27 π), επιβλήθηκε με 86-80 της Νεπτούνας στη Λιθουανία και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο Eurocup.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Γι' ακόμα ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα, με τη Νεπτούνας να το εκμεταλλεύεται τρέχοντας ένα σερί 7-0 στο 2'30". Τα δύο γρήγορα φάουλ των Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη δυσκόλεψαν το έργο του Ντράγκαν Σάκοτα σε άμυνα κι επίθεση. Παρόλα αυτά, τα τρίποντα των Σάκοτα (17-14) και Γουόρεν (20-17) διατήρησαν την "Ένωση" σε απόσταση αναπνοής με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-17 υπέρ των Λιθουανών.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν νέο σερί 10-0 και ξέφυγαν με 11 πόντους (32-21), με τον πρώην παίκτη του "Δικεφάλου", Μαζέικα (20 π) να κάνει τη μεγαλύτερη "ζημιά". Η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη (5 συνεχόμενους πόντους) και η άνοδος του Γούορεν έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 32-33, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-41 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Καλαμπόκη.

Στην τρίτη περίοδο υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ (43-45, 49-49, 56-53). Η ΑΕΚ, παρά τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπάντερ (61-56) έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση του αγώνα και με δύο βολές του Παπαντωνίου μείωσε σε 61-58 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με τον 25χρονο γκαρντ και τον Μαυροειδή να "κόβουν και να ράβουν" στην άμυνα και τον Σάκοτα να "πυροβολεί" πίσω από τα 6.75μ, η "Ένωση" ξέφυγε με 61-70 στο 33'00". Ο Ζάβακας μείωσε σε 68-71 με σουτ τριών πόντων, όμως η ΑΕΚ "απάντησε" με τον Κάρτερ και πήρε εκ νέου προβάδισμα 8 πόντων (68-76). Η νίκη κρίθηκε στη... ρώσικη ρουλέτα των ελεύθερων βολών με τους παίκτες του Σάκοτα να βγαίνουν αλώβητοι, επικρατώντας με 86-80.

Δεκάλεπτα: 22-17, 43-41, 61-58, 80-86.

Νεπτούνας: Γιούινγκ 17 (6 ασ), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 20 (12/14 1π), Γκιρντζιούνας 3, Μπάντερ 5, Σαρακάουσκας, Γκάλντικας 9, Κουμπίλιους, Ζάβακας 10, Γκραντ 7 (6 ρ), Μπιρούτα 3, Μπουτκεβίτσιους 2

ΑΕΚ: Ανοσίκε (5 ρ), Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16 (4/8 3π), Άτιτς, Χέρστον 8, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (8 ρ), Κάρτερ 11 (4/4 2π), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 4, Γουόρεν 9.

Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου:

-Η Γαλατασαράι επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 87-85 της Νίζνι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάσμε.

-Η Χάποελ Ιερουσαλήμ, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, επιβλήθηκε με 92-90 της Κράσνι Όκτιαμπρ.

To live των αναμετρήσεων

18:51
Καλησπέρα σας
18:51
Η ΑΕΚ δοκιμάζεται στην Κλαϊπέδα απέναντι στην Νεπτούνας και θέλει τη νίκη για να συνεχίσει στα θετικά αποτελέσματα
18:52
Το "Νεπτούνας" είναι προέρχεται από τα Λατινικά και σημαίνει "Ποσειδώνας"
18:53
Μέχρι τώρα η ΑΕΚ μετράει 2 νίκες και 2 ήττες στον όμιλο
18:55
Στην αντίπερα όχθη η Νεπτούνας είναι ακριβώς στα ίδια, καθώς όπως κι η "Ένωση" ξεκίνησε με δύο ήττες τη διοργάνωση, όμως τώρα μετράει δύο συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα
19:08
O Mαυροκεφαλίδης κερδίζει φάουλ από τον Ζαβάκας. Τάιμ άουτ (7-0, 3'19").
19:11
Υπέροχη προσπάθεια από τον Κατσίβελη που σκοράρει και η ΑΕΚ απαντάει με ένα σερί 6-0 (7-6 στο 5')
19:13
Ο Γιούνγκ θα πάρει το δεύτερο προσωπικό φάουλ του Λουκά Μαυροκεφαλίδη κι αυτό είναι πρόβλημα για την ΑΕΚ
19:13
Ο Γιούνγκ με 2/2 βολές κάνει το 9-6
19:13
Με ωραία προσποίηση και αλλάζοντας χέρι στον αέρα ο Μαυροκεφαλίδης μειώνει σε 9-8
19:14
Ο Ντονάτας Ζαβάτσκας με τρίποντο κάνει το 12-8
19:15
Ο Γκάλντικας αστοχεί, όμως η Νεπτούνας παίρνει το επιθετικό και ο Ζαβάτσκας κάνει με χουκ το 14-9
19:16
Ο Μαυροκεφαλίδης πηγαίνει στον πάγκο για να προφυλαχθεί από τα φάουλ με τον Ανοσίκε να πατάει παρκέ
19:16
Με 2/2 βολές ο Σάκοτα μειώνει σε 14-11
19:18
Ο Μαλίκ Χέρστον επιχειρεί το ντράιβ, όμως στήνεται ωραία ο Μαρτίνας Μαζέικα και με ωραίο τρόπο θα του πάρει το επιθετικό φάουλ
19:18
Ο Γκάλντικας θα κάνει λάθος μπροστά στον Ανοσίκε
19:19
Άστοχο χουκ από τον Ανοσίκε, όμως ο Κάρτερ θα πάρει το επιθετικό και ο Σάκοτα με τρίποντο κάνει το 17-14
19:20
Ο Κάρτερ θα κάνει φάουλ στον Μαζέικα και ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ με 1/2 βολές κάνει το 18-14, όμως στη συνέχεια θα πάρει το ριμπάουντ και με δίποντο θα πετύχει ένα έμμεσο τρίποντο (20-14)
19:20
Με τρίποντο του Ουόρεν η ΑΕΚ απαντάει (20-17)
19:25
Με "κιτρινόμαυρο" σερί 4-0 ξεκινάει η δεύτερη περίοδος κι έτσι η ΑΕΚ βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής (22-21)
19:25
Ο Μαζέικα είναι πάλι στη γραμμή των βολών και με 2/2 κάνει το 24-21
19:27
Ο Γκιρντζιούνας κάνει το ντράιβ και θα πετύχει ένα δύσκολο καλάθι παίρνοντας και το φάουλ
19:29
Ο Γκιρτζιούνας με τρίποντο κάνει το 32-21 κι έτσι η Νεπτούνας τρέχει ένα επιμέρους 10-4 στο δεύτερο δεκάλεπτο
19:30
Μετά το σερί 10-0 των Λιθουανών ο Σάκοτα καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ
19:31
Τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη που "ξεκολλάει" την ΑΕΚ (32-24)
19:32
Κλέψιμο του Ουόρεν και ο Μαυροκεφαλίδης στον αιφνιδιασμό θα πάρει το φάουλ του Μπιρούτα
19:33
Ο Μαυροκεφαλίδης πετυχαίνει τον 5ο συνεχόμενο πόντο του και 10ο συνολικά μειώνοντας σε 32-26
19:33
Κλέβει για ακόμα μία φορά ο Μαυροκεφαλίδης που είναι μία ομάδα μόνος του
19:36
Τρίποντο του Ουόρεν και η ΑΕΚ επιστρέφει δυναμικά και πάλι (32-29)
19:36
Σερί 8-0 για την ΑΕΚ
19:37
Κλέβει πάλι ο Μαυροκεφαλίδης και με ένα εκπληκτικό φόλοου κάρφωμα ο Κάρτερ κάνει το 32-31
19:37
Άστοχο σουτ από τον Μπιρούτα
19:37
Βήματα από τον Καλαμπόκη
19:39
Με νέο καλάθι του Ουόρεν η ΑΕΚ τρέχει ένα σερί 12-0 και οι "κιτρινόμαυροι" μπαίνουν μπροστά με 33-32
19:42
Δίποντο από τον Γιουνγκ που κάνει το 38-35, ενώ μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου
19:46
Σε νεκρό χρόνο ο Γιάννης Καλαμπόκης θα πετύχει τρίποντο κι έτσι το δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί στο 43-41
19:49
Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούινγκ 5, Σικσίνιους, Μαζέικα 10, Γκιρτζιούνας 3, Μπάντερ 2, Σαρακάουσκας, Γκάλντικας 7, Κουμπίλιους, Ζαβάτσκας 7 (1), Γκραντ 6, Μπιρούτα 3 (1), Μπουτκεβίτσιους.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Σάκοτα 7 (1), Άτιτς, Χέρστον 5 (1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 12 (1), Κάρτερ 4, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 3 (1), Μαυροειδής, Ουόρεν 8 (2).
20:04
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει με το Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει το καλάθι παίρνοντας και το φάουλ.
20:04
Από τα χέρια του Έλληνα σέντερ η ΑΕΚ περνάει μπροστά με 45-43
20:04
Άστοχο τρίποντο από τον Ουόρεν
20:05
Ο Γιούινγκ θα κάνει το λάθος κι η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο
20:06
Άστοχο σουτ από τον Μαυροκεφαλίδη, όμως ο Μαζέικα θα κάνει λάθος κι έτσι η "Ένωση" έχει δεύτερη ευκαιρία
20:06
Άστοχο δίποντο από τον Χέρστον
20:07
Ο Ντάνιελ Γιουινγκ με καλάθι και φάουλ θα κάνει το 46-45
20:07
Με πολύ ωραία κίνηση ο Μαυροκεφαλίδης θα σκοράρει φτάνοντας τους 18 πόντους (46-47)
20:09
Ο Σάκοτα θα αστοχήσει σε αμαρκάριστο τρίποντο, όμως στη μάχη του ριμπάουντ ο Μαυροκεφαλίδης θα κερδίσει το φάουλ από τον Γκραντ
20:11
Τρομερή κίνηση του Μαυροκεφαλίδη που φτάνοντας τους 20 πόντους ισοφαρίζει σε 49-49
20:12
Γρήγορη απάντηση με τρίποντο από τον Γιούινγκ (52-49)
20:15
Ο Μαυροκεφαλίδης πήγε να κάνει μία εξαιρετική σε έμπνευση κίνηση, όμως δεν του βγήκε
20:15
Ο Μαζέικα θα πάρει το 3ο φάουλ του Μαυροκεφαλίδη
20:16
Σε όλα αυτά η ΑΕΚ δέχεται τεχνική ποινή και ο Μαζέικα με 3/3 βολές κάνει το 56-53
20:17
Άστοχο τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους
20:17
Ο Μαυροειδής έχει περάσει στο παρκέ και κερδίζει το φάουλ από τον Γκάλντικας πηγαίνοντας στις βολές
20:17
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ με 2/2 βολές μειώνει σε 56-55
20:18
Άστοχο σουτ από τον Γκιτζιούνας
20:18
Άστοχος, όμως είναι και ο Κάρτερ σε προσπάθεια για "3"
20:19
Ο Μπάντερ θα σηκωθεί από μακριά και θα σκοράρει για το 59-55
20:20
Ο Μαυροειδής και πάλι από τις βολές θα κάνει το 59-56
20:20
Ο Μπουτκεβίτσιους θα μπει με φόρα στο καλάθι της ΑΕΚ και θα σκοράρει παίρνοντας το φάουλ του Μαυροειδή
20:28
Μετά από ωραία κυκλοφορία ο Ντούσαν Σάκοτα σκοράρει από τα 6,75μ. και κάνει το 61-65
20:28
Τάιμ άουτ από τον Αντομάιτις
20:30
Λάθος του Μπάντερ και η ΑΕΚ με νέο τρίποντο του Σάκοτα ξεφεύγει για πρώτη φορά με +7 (61-68)
20:30
Η ΑΕΚ τρέχει ένα σερί 10-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο
20:31
Ο Κάρτερ σκοράρει και η ΑΕΚ μπαίνει μπροστά με 61-70
20:32
Ο Γκάλντικας θα βάλει τέλος στο σερί 12-0 της ΑΕΚ (63-70)
20:32
Ο Σίκσνιους θα κάνει φάουλ στον Μαυροειδή που από τις βολές με 1/2 κάνει το 63-71
20:34
Καλάθι από τον Γιούινγκ που μειώνει σε 65-71
20:34
Άστοχο τρίποντο του Σάκοτα και ο Ζαβάτσκας στο transition παιχνίδι με τρίποντο θα κάνει το 68-71
20:34
Ο Σάκοτα ζητάει τάιμ άουτ, καθώς οι Λιθουανοί τρέχουν ένα σερί 7-0
20:37
Ο Παπαντωνίου πάει στις βολές και με 2/2 βολές κάνει το 68-73
20:38
Λάθος του Γιούινγκ και με τρίποντι "βόμβα" τιυ Κάρτερ είναι και πάλι στο +8 (68-76)
20:40
Ο Γιούνγκ φεύγει στον αιφνιδιασμό και κάνει το 70-76
20:41
Λάθος από τον Παπαντωνίου και κλέψιμο από τον Γιούινγκ. Ο Μαζέικα στον αιφνιδιασμό θα πάρει το φάουλ και θα πάει στις βολές
20:44
Τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη που φτάνει τους 23 πόντους (72-79)
20:45
Με δίποντο απαντάει ο Μαζέικα (74-79)
20:45
Ο Μαυροκεφαλίδης είναι ασταμάτητος και με νέο καλάθι κάνει το 74-81
20:46
Συνεχόμενα άστοχα τρίποντα από τους Λιθουανούς με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να πάρει το ριμπάουντ
20:47
Ενώ απομένουν 68 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Μαζέικα κερδίζει το φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη και πάει στις βολές
20:56
Ο Μαυροκεφαλίδης παίρνει το ριμπάουντ και ο Γκραντ θα τον στείλει στις βολές στα 3 δευτερόλεπτα
20:56
Ο Έλληνας σέντερ με 2/2 βολές φτάνει τους 27 πόντους και γράφει το τελικό 80-86
20:57
Η ΑΕΚ παίρνει την τρίτη συνεχόμενη ευρωπαϊκή νίκη κερδίζοντας με 86-80 την Νεπτούνας