Άρης - Βιλερμπάν 77-60

Ζωντανός στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά του EuroCup έμεινε ο Άρης μετά την παλικαρίσια (και εμφατική) νίκη του επί της Βιλερμπάν με 77-60.

Οι "κίτρινοι" αγωνίστηκαν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς προέρχονταν από δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια του Last-16, ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε να υπερνικήσουν τις απουσίες (αποχώρηση Τζέιμς-τραυματισμός Τσαλδάρη) και τη γαλλική ομάδα.

Στην πρώτη περίοδο, το δίδυμο Κερούς-Ντέιβις ήταν ασταμάτητο και σημειώνοντας τους 20 από τους 22 πόντους έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους (22-14).

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του Άρη στο δεύτερο 10λεπτο. Με ένα σερί 13-0, η Βιλερμπάν μετέτρεψε το 31-19 σε 31-32, ξαναμπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με έναν πόντο (35-34).

Οκτώ αναπάντητοι πόντοι των γηπεδούχων αποκατέστησαν την τάξη στο "Αλεξάνδρειο" και παρότι ο Κρούσιτς "φορτώθηκε" γρήγορα με τέσσερα φάουλ, τίποτα δεν φανέρωνε ότι οι "κίτρινοι" θα έχαναν αυτό το ματς.

Η γαλλική ομάδα πλησίασε στους τέσσερις (9'17'') πριν από το φινάλε, αλλά το τρίποντο του Ντέιβις για το 59-52, έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή. Το τελικό σκορ (77-60) τα λέει όλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-34, 56-48, 77-60.

Άρης: Μαυραειδής 18 (2/2β., 5/7δπ., 2/3τρ.), Κερούς 9 (5ρ.), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 19 (2/4β., 7/8δπ., 1/7τρ., 5ρ., 2ασ., 2κλ.), Κρούσιτς, Μποχωρίδης 3 (1), Μπόγρης 7 (5ρ.), Μάλντροου 6 (11ρ., κοψ.), Βεργίνης 11 (2), Δήμας.

Βιλερμπάν: Λακόμπ 7, Βέστερμαν, Ζαν Σαρλ 1, Φοφανά 2, Τζάκσον 4, Τόμπσον 10 (7ρ., 5ασ.), Τίλι 17 (6ρ.), Γκος 10 (2), Άρμστρονγκ 9.