Ούνιξ - Άρης 73-74 παρ.

Μαχητικός ο Άρης στο ματς-θρίλερ με την Ούνιξ στο Καζάν, νίκησε 74-73 με κορυφαίο τον ΜακΝιλ. Ο Καϊμακόγλου με απίστευτο τρίποντο στο τέλος είχε στείλει το ματς στην παράταση.

O Άρης πήγε το ματς εκεί που ήθελε (χαμηλό τέμπο και σκορ, μεγάλες επιθέσεις), ενώ κράτησε χωρίς σκορ την Ούνιξ στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο ΜακΝιλ ήταν ο κορυφαίος με 12 πόντους, ενώ αν δεν υπήρχαν τα τρίποντα του Μιλάκνις πιθανόν η ομάδα του Πρίφτη θα είχε πλεονέκτημα από νωρίς για να πάρει τη νίκη.

Oι Θεσσαλονικείς είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους (31-31 το πρώτο μέρος) και μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισαν σιγά-σιγά να χτίζουν διαφορά που θα τους έδινε το προβάδισμα για τη νίκη. Στο τέλος του ματς, όμως, ο Αρης "αυτοκτόνησε". Απέμεναν 4'' πριν τη λήξη, ο Αρης είχε το +4 (64-61), ο Λάνγκφορντ έδωσε ασίστ στον ελεύθερο Καϊμακόγλου, ο οποίος με μακρινό τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Αρης, που δεν έκανε φάουλ για να γλιτώσει το τρίποντο, είχε πετάξει στα σκουπίδια την προσπάθεια 40 λεπτών.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΜακΝίλ κρατούσε όρθιο τον Άρη και μέσα στο ματς (παρά το νέο τρίποντο του Καϊμακόγλου με την έναρξη), αλλά η διακύμανση δεν ξέφευγε από το χιτσκοκικό "πόντο-πόντο". Μάλιστα, το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, αλλά αυτή τη φορά... Αρειανό. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το +1 με την Ούνιξ να χάνει την ευκαιρία για τη νίκη, στο άστοχο ντράιβ του Κόλομ (για το τελικό 74-73).

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64 κ.δ, 73-74 παρ.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λάνγκφορντ 19π, Πονκρασόφ 2π, Παραχούσκι, Κόλομ 12π, Λικχόντεϊ 2, Μπάνιτς, Γκουμπάνοφ 9π, Πάνιν, Καϊμακόγλου 14π, Γουίλιαμς 4π, Μιλάκινς 11π.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2π, Πελεκάνος 6π, Γουάιτ 10π, Γουότερς 10π, Ζάρας, Χάγκινς 16π, Κόεν 5π, Σίμτσακ 2π, ΜακΝίλ 20π.

* Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου:

- η Τράμπζονσπορ επικράτησε 75-71 της Μπουντούτσνοστ στη "Χαΐρι Γιουρ Αρένα" και έκανε δύο τις (εντός έδρας) νίκες της. Ο Ταρένς Κίνσι είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα σε μια αψεγάδιαστη εμφάνιση. Ο Ντραγκίτσεβιτς με 18 πόντους ήταν ο καλύτερος των Μαυροβούνιων.

- η Μπάνβιτ πέρασε από το Βουκουρέστι με το 78-64 επί της Στεάουα και έκανε... σεφτέ μετά από δύο ήττες. Ο Αντριέν Μορμάν είχε 16 πόντους και ο Έι Τζέι Σλότερ 14.