Ήττα για την Ούνικς του Καϊμακόγλου, οριακή νίκη η Μπάνβιτ

Ένα εκπληκτικό ξεκίνημα ήταν αρκετό για την Γκραν Κανάρια, η οποία επικράτησε με 83-70 της Ούνικς Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Eurocup. Οριακή νίκη για την Μπάνβιτ.

Τα 5.892 χιλιόμετρα που χρειάστηκε να ταξιδέψει η Γκραν Κανάρια δεν πήγαν χαμένα. Οι νησιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κόντρα στην Ούνικς Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου στον πρώτο ημιτελικό του Eurocup, ανεβάζοντας από το πρώτο κι όλας δεκάλεπτο τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να λείπει στην επίθεση τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Ο Κώστας Καϊμακόγλου έμεινε στο παρκέ για 34:27 αγωνιστικά λεπτά και είχε 9 πόντους (5/4β., 2/6δ., 0/3τρ.), 6 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη, ωστόσο αυτά δεν ήταν αρκετά για να δώσουν στην Ούνικς τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 34-43, 55-64, 70-83

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Ουάιτ 11, Μπίκοφ 17, Λιχοντέι, Πανίν, Γκουμπανόφ, Σοκόλοφ 3, Καϊμακόγλου 9, Αντίποφ 3, Φρεϊμάνις 8, Φίσερ 4, Τζέρελς 15.

Γκραν Κανάρι (Ρενέσες): Όλιβερ 2, Νιούλεϊ 12, Ουρτασούν 8, Μπέλας 9, Μπάεθ 12, Κένταλ 8, Πάουλι, Ταβάρες 12, Κούριτς 9, Ο' Λίρι 11.

Μπάνβιτ - Χίμκι 83-82

Η Μπάνβιτ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε με 83-82 την Χίμκι στον πρώτο ημιτελικό του Eurocup. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ερλ Ρόουλαντ ήταν πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους με 21 πόντους ενώ οι προσπάθειες του Ταϊρίς Ράις (22π., 7ασ.) δεν ήταν αρκετές για τους Ρώσους. Πλέον, η Χίμκι χρειάζεται μια νίκη με 2 πόντους διαφορά στη Μόσχα, για να προκριθεί στο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 60-59, 83-82.

Μπάνβιτ (Ερνάκ): Ρόουλαντ 21, Τσαντάν, Ετζέ 3, Τσακ Ντέιβις 15, Μεχία 11, Βερεμέενκο 6, Σίμονς 3, Ντραγκίσεβιτς 8, Μουτάφ 16.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 22, Ογκουστίν 11, Κοπόνεν 16, Βιάλτσεφ 6, Ιλνίτσκι, Μόνια 6, Πολ Ντέιβις 14, Σελεκέτο 7.