Καντού - ΠΑΟΚ 78-70

Με ήττα ολοκλήρωσε την πορεία του στο Eurocup ο ΠΑΟΚ, χάνοντας 78-70 από την Καντού στην Ιταλία. Προκρίθηκε η ιταλική ομάδα, θα παίξει με την Ούνιξ.

Ήταν η 10η σερί ήττα στη γείτονα χώρα για τον "Δικέφαλο", ο οποίος ούτως ή άλλως δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε... φορτσάτος και στο 3' βρέθηκε στο 10-4. Οι Ιταλοί "ψαλίδισαν" τη διαφορά και στο 8' έφτασαν στον πόντο (13-14). Μετά το 19-16, η ελληνική ομάδα πήγε στο +6 (22-16) με τρίποντο του Λάνγκφορντ, αλλά η Καντού κρατούσε επαφή. Οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (31-29, 16') και ξέφυγε 40-35 πριν από το 42-37 του πρώτου μισού.

Η Καντού μείωσε μείωσε γρήγορα στον πόντο (46-47), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, τουλάχιστον μέχρι το 55-54. Η Καντού γύρισε το ματς με 9-0 σερί (58-55, 30') και από τη στιγμή που ξέφυγε 63-57 στο 32' δεν ξανακοίταξε πίσω.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και μάλιστα πήραν προβάδισμα 11 πόντων (68-57) στο 35'. Μέχρι εκεί ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 58-55, 78-70

Καντού: Τζόνσον- Όντομ 21 (1), Αμπάς 12 (2), Λαγκάνα, Τζόουνς 8 (1), Σερμαντίνι 8, Χόλις 3 (1), Μπούβα 9 (1), Τζεντίλε 9 (1), Γουίλιαμς 8

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 17 (2), Λιάπης 8 (2), Κάρτερ 5, Τσόχλας 2, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Κώττας 2, Οντουμ 13 (2), Βον 15, Σαλούστρος

21:20
Καλησπέρα σας.
21:21
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ κόντρα στην Καντού, για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του Last-32 στο EuroCup.
21:24
O ΠΑΟΚ είναι βαθμολογικά αδιάφορος ωστόσο η Καντού διεκδικεί την πρόκρισή της στις 16 καλύτερες ομάδες του EuroCup.
21:24
Αν η Καντού νικήσει τον ΠΑΟΚ, τότε οι Ιταλοί θα αντιμετωπίσουν την Ούνικς Καζάν στην επόμενη φάση. Αν επικρατήσει ο "δικέφαλος" ή αν η Καντού κερδίσει με λιγότερους από 3 πόντους, τότε η Ούνικς θα παίξει με τη Λιμόζ και οι Ιταλοί θα μείνουν εκτός συνέχειας.
21:34
O Τζούλιαν Βον διαμορφώνει το 4-8 (2'34").
21:34
Ο Βον στέλνει τη διαφορά στο +6 (4-10, 3'15") για τον "δικέφαλο" που έχει επιβάλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη "Mapooro Arena".
21:36
O Ιβάν Μπούβα μειώνει σε 6-10, για τους Ιταλούς.
21:37
Ο Βον αστοχεί από κοντά.
21:37
Ο Ντάριους Τζόνσον-Όντομ (6π., 3/3 δίπ.) διαμορφώνει το 8-10, στο 4'43".
21:37
Ο Μαρκ Κάρτερ σκοράρει για το 8-12.
21:38
Ο Τζεντίλε δίνει λύσεις στην επίθεση της Καντού (10-12).
21:38
Ο Μπούβα κερδίζει φάουλ από τον Μαργαρίτη.
21:40
Ο Λάνγκφορντ κερδίζει φάουλ από τον Τζόουνς και διαμορφώνει το 10-14, με 2/2 βολές.
21:41
Ο Γουίλιαμς αστοχεί από τα 5 μέτρα και ο Λάνγκφορντ μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ.
21:42
Ο Σαλούστρος αστοχεί πίσω από τα 6μ.75 κι ενώ τελείωνε ο χρόνος επίθεσης του "δικέφαλου".
21:44
O ΝτεΚουάν Τζόουνς σκοράρει (12-14), κερδίζει φάουλ από τον Όντουμ, ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή και διαμορφώνει το 13-14.
21:45
Ο Λάνγκφορντ (4π.) σκοράρει εκ νέου για τον "δικέφαλο" (13-16, 8'39").
21:46
Ο Γουίλιαμς κερδίζει φάουλ από τον Βον και διαμορφώνει το 14-16, με 1/2 βολές.
21:47
Ο Λάνγκφορντ διαμορφώνει το 14-17 από τη γραμμή των βολών. Απαντάει άμεσα ο Γουίλιαμς για την Καντού (16-19).
21:48
Ο Λιάπης διαμορφώνει το 16-19, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στην "Mapooro Arena".
21:51
O Λάνγκφορντ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και στέλνει τη διαφορά στο +6 (16-22, 10'34").
21:52
Ο Χόλις ευστοχεί για τρεις και η Καντού μειώνει σε 19-22. Ο Λάνγκφορντ απαντάει με τον ίδιο τρόπο για τον ΠΑΟΚ και φτάνει τους 11 προσωπικούς πόντους, με 2/2 τρίποντα!
21:52
Ο Άμπας μειώνει σε 21-25, στο 12'10".
21:53
Ο Τζόνσον-Όντομ κερδίζει φάουλ από τον Λιάπη και μειώνει σε 23-25, με 2/2 βολές.
21:53
Ο Λιάπης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 23-28!
21:54
Ο ΠΑΟΚ έχει ήδη 4/9 τρίποντα, στα πρώτα 12' της αναμέτρησης.
21:54
Ο Έρικ Γουίλιαμς καρφώνει για το 25-28.
21:55
Εν συνεχεία κερδίζει φάουλ από τον Λάνγκφορντ (2ο) και μειώνει σε 26-28, με 1/2 βολές.
22:00
Ο Κάρτερ κάνει το 26-29 με 1/2 βολές κι εν συνεχεία ο Βον καρφώνει για το 26-31 (15'12").
22:00
Ο Στέφανο Τζεντίλε σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 29-31 (15'33").
22:01
Ο Τζεντίλε κερδίζει φάουλ από τον Κώττα όμως αστοχεί και στις δυο βολές. Τάιμ άουτ.
22:03
Ο Κώττας σκοράρει με λέι-απ, για το 29-33.
22:04
Ο Τζόνσον-Όντομ (10π., 4/4 δίπ.) διαμορφώνει το 31-33, στα 3'18" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:05
Εν συνεχεία ο Αμερικανός γκαρντ κερδίζει φάουλ από τον Κώττα και ισοφαρίζει σε 33-33, με 2/2 βολές.
22:05
Ο Βον δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (33-35, 17'30"). Ο Ιβάν Μπούβα ισοφαρίζει για την Καντού, σε 35-35.
22:07
Ο Τζούλιαν Βον διαμορφώνει το 35-37, με 2/2 βολές. Στη συνέχεια ο Δέδας ευστοχεί σε τρίποντο και ο "δικέφαλος" προηγείται με +5 (35-40, 18'41").
22:08
Στο +7 (35-42) ο ΠΑΟΚ, με λέι-απ του Κάρτερ.
22:09
Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι σκοράρει τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι, για το 37-42 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
22:12
Καντού - ΠΑΟΚ 37-42
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42.
Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον - Όντομ 12, Αμπάς 2, Λαγκάνα, Τζόουνς 3, Σερμαντίνι 2, Χόλις 3 (1), Μπούβα 4, Τζεντίλε 5 (1), Γουίλιαμς 6.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 11 (2), Λιάπης 5 (1), Κάρτερ 5, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης, Κώττας 2, Όντουμ 5 (1), Βον 11, Σαλούστρος.
22:22
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
22:25
O Σερμαντίνι σκοράρει τους πρώτους πόντους της Καντού στην τρίτη περίοδο (39-42).
22:26
Ο Μαργαρίτης ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75, για το 39-45 (21'34").
22:26
Ο ΝτεΚουάν Τζόουνς ευστοχεί σε τρίποντο, για το 42-45.
22:28
Ο Σερμαντίνι (6π., 3/7 δίπ.) σκοράρει εκ νέου για την Καντού και μειώνει σε 44-45, στο 22'33".
22:29
Ο Τζούλιαν Βον καρφώνει για το 44-47 και φτάνει τους 13 προσωπικούς πόντους.
22:31
Ο Σερμαντίνι μειώνει σε 46-47, με 2/2 βολές.
22:32
Ο Τζόνσον-Όντομ χρεώνεται με τεχνική ποινή και ο Όντουμ κάνει το 46-48 από τη γραμμή των βολών.
22:33
Ο Λιάπης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 48-53.
22:36
Ο Όντομ-Τζόνσον μειώνει σε 49-53, με 1/2 βολές.
22:36
Εν συνεχεία ο Απόλλων Τσόχλας σκόραρε για το 49-55.
22:37
Ο Τζόνσον-Όντομ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 52-55.
22:39
Ο ΝτεΚουάν Τζόουνς και ο Ιβάν Μπούβα δίνουν το προβάδισμα στην Καντού, για πρώτη φορά στον αγώνα (56-55, 28'48").
22:40
Ο Αμπάς στέλνει τη διαφορά στο +3 (58-55, 29'22") για την Καντού.
22:41
Τέλος τρίτης περιόδου (58-55).
22:42

Καντού - ΠΑΟΚ 58-55 (30')
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 58-55.
Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον - Όντομ 16 (1), Αμπάς 4, Λαγκάνα, Τζόουνς 8 (1), Σερμαντίνι 8, Χόλις 3 (1), Μπούβα 6, Τζεντίλε 7 (1), Γουίλιαμς 6.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 11 (2), Λιάπης 8 (2), Κάρτερ 5, Τσόχλας 2, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 3 (1), Κώττας 2, Όντουμ 8 (1), Βον 13, Σαλούστρος.

22:44
Ο Κέβιν Λάνγκφορντ μειώνει σε 58-57 και φτάνει τους 13 προσωπικούς πόντους, με 2/5 δίποντα.
22:46
Ο Τζόνσον-Όντομ διαμορφώνει το 60-57.
22:47
Ο Αμπάς ευστοχεί σε τρίποντο και η Καντού προηγείται με +6 (63-57), στα 7'50" για τη λήξη του αγώνα.
22:51
Ο Έρικ Γούλιαμς στέλνει τη διαφορά στο +7 (64-57) για την Καντού και ο Σούλης Μαρκόπουλος καλεί τάιμ άουτ.
22:54
Ο Τζόνσον-Όντομ διαμορφώνει το 65-57, από τη γραμμή των βολών. Απομένουν 5'13" για τη λήξη του αγώνα στην  "Mapooro Arena".
22:55
Ο Ιβάν Μπούβα (9π., 1/1 τρίπ.) σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 68-57.
22:56
Ο Μαργαρίτης κερδίζει φάουλ από τον Ουίλιαμς και μειώνει σε 68-58, με 1/2 βολές. Απομένουν 4'25" για τη λήξη.
23:02
16-9 στην τελευταία περίοδο η Καντού με τη διαφορά να είναι στους δέκα πόντους (74-64)
23:12
Λήξη αγώνα. Η Καντού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 78-70 και θα αντιμετωπίσει την Ούνικς του Κώστα Καϊμακόγλου.