Μπεσίκτας - ΠΑΟΚ 73-75 παρ.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας της Μπεσίκτας με σκορ 73-75, με τον Χάτσερ να πετυχαίνει 32 πόντους και να δίνει την νίκη στον "Δικέφαλο" στο τέλος του αγώνα. To ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

AVCI

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ στο Eurocup με ένα σπουδαίο "διπλό" κόντρα στην Μπεσίκτας. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε με σκορ 73-75 έχοντας τον Χάτσερ σε μεγάλη μέρα (32 πόντους), με τον Αμερικανό να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι λίγο πριν τελείωσε το ματς που είχε οδηγηθεί στην παράταση. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου ήταν ευνοικά (Ζολνόκι και Λιέτουβος Ρίτας έχασαν από Ζενίτ και Αβτοντορ) για τον ΠΑΟΚ που συνεχίζει να ελπίζει για την πρόκριση. Πλέον η Λιέτουβος είναι έναν βαθμό κάτω από τον "Δικέφαλος" και η Ζολνόκι είναι στην ίδια θέση με τους "ασρόμαυρους" αλλά υπερέχει στην ισοβαθμία. Στην ισοβαθμία υπερέχει και η Μπεσίκτας που ισοβαθμεί και αυτή με τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-4 και 5-8 στο ξεκίνημα του αγώνα ενώ ο Σχορτσανίτης (έξι πόντους) διαμόρφωσε το 7-10. Η Μπεσίκτας "πάτησε" γκάζι, έτσι προηγήθηκε με 15-12 ενώ στο 9' έγινε το 17-12 (8-0 σερί) και αυτό ήταν το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γουόλτερς διαμόρφωσε το 19-12, ακολούθησαν αρκετές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες και μετά έγινε το 23-12 (ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να σκοράρει). Στο 16' ο Μάρκοβιτς με καλάθι και φάουλ έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία του "Δικεφάλου" (23-15), μετά έκανε το 23-17 και στο 18' οι γηπεδούχοι ήταν στο +10 (27-17). Η διαφορά "πήγε" στους 17 πόντους (34-17) και το ημίχρονο έληξε 34-20.

Με πέντε σερί πόντους του Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 38-25 ενώ η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους με καλάθι του Σχορτσανίτη. Ο Χάτσερ έκανε το 40-33 στο 25', ο Μαργαρίτης το 42-35 και ο Χάτσερ (12 πόντους) το 42-37 (στο 27'). Ο "Δικέφαλος" βρέθηκε στο -3 (42-39) και στο 30' έχανε με 45-41.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με πολλά άστοχα σουτ από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Μέρφι έκανε το 48-41 και ο Δέδας μείωσε σε 48-44. Ο Ντούβνιακ στο 33' κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ευστόχησε σε μια βολή (48-45) και ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 48-47. Με τρίποντο του Μέρφι στο 34' έγινε το 51-47, ο Δέδας ήταν ο "υπεύθυνος" για το 51-49 και ο Ντούβνιακ έκανε το 53-52. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά του Χάτσερ (17 πόντους), ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 53-55 στο 36'. Με καλάθι και φάουλ του Αμερικανού έγινε το 53-58, ο Ντάρντεν μείωσε σε 55-58 (38') και λίγο πριν το 39' ο Μέρφι διαμόρφωσε το 57-59.

Ο Μαργαρίτης έδωσε ένα +4 (57-61) στον ΠΑΟΚ, στα 54'' πριν την λήξη οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -2 (59-61) και στα 36'' ο Χάτσερ με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 59-62. Ο Ακιόλ "χτύπησε" έξω από τα 6.75 (62-62) στα 7'' πριν την λήξη, ο Βασιλειάδης μετά αστόχησε σε τρίποντο ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και σε πολύ μακρινό σουτ του Γουόλτερς (η μπάλα χτύπησε στη στεφάνη). Ετσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 41' ο Χάτσερ "έγραψε" το 64-66, ο Ακιόλ ισοφάρισε στο 42' (66-66) ενώ έκανε και το 68-66. Ο Χάτσερ "απάντησε" (68-68), ο Μάρκοβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν το 44' και ο Ακιόλ έκανε το 69-68. Ο Χάτσερ έδωσε το προβάδισμα (69-71) αλλά στα 42'' πριν το τέλος πάλι σκόραρε ο Ακιόλ (72-71). Ο Μάρκοβιτς αστόχησε σε τρίποντο μετά, ο Μέρφι στα 23'' έκανε το 73-71 και ο Χάτσερ στα 7'' "έγραψε" το 73-73. Στα 6'' οι Τούρκοι έκαναν μπρος-πίσω και ο Χάτσερ έδωσε την νίκη με εύστοχο δίποντο (73-75) λίγο πριν το τέλος του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-20, 45-41, 62-62 (κ.α.), 73-75

Μπεσίκτας (Ουλούγκ):Ουόλτερς 16, Γκιουλέρ 2, Τασκιράν, Ακιόλ 12 (2), Ελονού 8, Χάμιλτον 9 (1), Ντάρντεν 11, Μέρφι 14 (3), Σενλί 1

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Δέδας 5 (1), Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 32 (3)