Λιθουανία - Μεγ. Βρετανία 80-69

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο η Λιθουανία επιβλήθηκε 80-69 της Μεγάλης Βρετανίας και άρχισε νικηφόρα στο δικό της Ευρωμπάσκετ.

Η παρέα του Λούολ Ντενγκ έβαλε στην... πίεση στους γηπεδούχους για 30 λεπτά. Μάλιστα χάρη στο 18-5 της τρίτης περιόδου, οι Βρετανοί, αφού επέστρεψαν από το -12 (51-39), προηγήθηκαν 57-54, παίρνοντας σκορ τόσο από τον σταρ των Σικάγο Μπουλς όσο και από την τριάδα των Κλαρκ, Φρίλαντ και Ρέινκιγκ. Για 10 λεπτά ωστόσο οι Λιθουανοί ήταν απολαυστικοί. Πέτυχαν 26 πόντους και δέχθηκαν μόνο 12 και κατακτώντας την πολυπόθητη νίκη έβαλαν τις βάσεις για μια καλύτερη συνέχεια στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 49-39, 54-57, 80-69

Λιθουανία: Καουκένας 16(2), Καλνιέτις 7(1τρ, 5ασ), Πότσιους 6, Γιανκούνας 2, Σονγκάιλα 5, Γιασάιτις 11(3τρ, 6ρ), Βαλαντσιούνας, Λαβρίνοβιτς 12(1τρ, 6ρ), Γιασικεβίτσιους 13(1), Πετραβίτσιους 4, Γιαφτόκας 4(6ρ)

Μεγ.Βρετανία: Αντεγκμπόγιε, Λόρενς, Λένζλι, Σάλιβαν 2, Ντενγκ 25(1τρ, 10ρ, 4ασ, 5λ), Φρίλαντ 14, Ρέινκινγκ 13(3), Κλαρκ 15(1τρ, 8ρ), Μπόατενγκ