Σερβία-Γαλλία 96-97

Μετά από μία σπουδαία μπασκετική παράσταση, η Γαλλία νίκησε 97-96 τη Σερβία στην παράταση και κατάφερε να μην κουβαλήσει ήττα στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Μεγάλο παιχνίδι, απ' αυτά που επιθυμεί διακαώς να παρακολουθεί ο κόσμος. Οι δύο ομάδες ήθελαν να διατηρήσουν το αήττητό τους, τα έδωσαν όλα γι' αυτό και μάλιστα χρειάστηκαν 45 αγωνιστικά λεπτά για να ξεκαθαρίσουν οι λογαριασμοί.

Για να φτάσουμε στην παράταση, χρειάστηκε να φωνάξει παρών ο Μάρκο Κέσελ. Ο σουτέρ της Εθνικής Σερβίας βοήθησε αποφασιστικά για να επιστρέψει η ομάδα από το 52-44 στο 52-52 ενώ πλήγωνε συνεχώς τη γαλλική άμυνα με τα τρίποντά του (7/9 συνολικά).

Παρόλα αυτά οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία τους στην κανονική διάρκεια αλλά το σουτ του Πάρκερ στην τελευταία επίθεση βρήκε σίδερο. Στον έξτρα χρόνο ο Κέσελ έκανε και πάλι ότι μπορούσε. Στα 24 δευτερόλεπτα με το τελευταίο του τρίποντο έκανε το 96-95 πριν ο Πάρκερ πάει στη γραμμή των βολών για να διαμορφώσει το 96-97.Την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης για τους Σέρβους πήρε ο Σαβάνοβιτς ο οποίος αστόχησε κάτω από το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 41-43, 64-62, 80-80, 96-97.

Σερβία: Τεόντοσιτς 11 (1), Τέπιτς 2, Ράσιτς 11 (2), Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 3 (1), Σαβάνοβιτς 10, Κέσελι 25 (7), Κρστιτς 22, Πέροβιτς 4, Ματσβάν 6.

Γαλλία: Νοά 14, Μπατούμ 18, Σεραφάν 11, Αλμπισί, Καουντί 4, Πάρκερ 24, Πιετρίς, Ντε Κολό, Ντιαό 15, Τσικαμπούντ, Ζελαμπάλ 11 (1).