Ανετα η Λιθουανία

Πατώντας γκάζι από τη δεύτερη περίοδο και μετά η Λιθουανία νίκησε με 86-67 το Βέλγιο και ένα ακόμη βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Oι Βέλγοι μπόρεσαν να προβάλλουν αντίσταση μόνο κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο και έληξε με 18-12. Από εκεί και πέρα η Λιθουανία, με όπλο τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα και την ομαδικότητα δεν είχε πρόβλημα να επιβάλει το ρυθμό της εξασφαλίζοντας διαφορά 23 πόντων από το ημίχρονο.

Μ' ένα τόσο ξεκάθαρο προβάδισμα οι Λιθουανοί δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα όχι μόνο να διατηρήσουν την απόσταση ασφαλείας αλλά καιν να την αυξήσουν κιόλας εκμεταλλευόμενοι και την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-21, 69-35, 86-67

Λιθουανία: Μοτιεγιούνας 13, Καλνιέτις 2, Κουζμίνσκας 12, Λαβρίνοβιτς Ντ. 5, Μασιούλις 9, Ντελινινκάιτις 8, Σεϊμπούτις 8, Κλέιζα 7, Λαβρίνοβιτς Κ. 2, Πόσιους 2, Βαλανσιούνας 12, Γιαφτόκας 5.

Βέλγιο: Μόορς 3, Βαν Ρόσομ 6, Μπέγκιν 8, Ερβέλ 10, Τάμπου 15, Σέρον 4, Μούγια, Μουκούμπου 3, Ντε Ζέου 2, Μάσοτ 6, Ντρίσεν 9.