Σερβία - Ισπανία 60-90

Μια ακαταμάχητη Ισπανία, έβγαλε νοκ άουτ τη Σερβία και χάρη στη νίκη της με το εμφατικό 90-60 ήταν η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Αν... διάλεξαν αντίπαλο οι πρωταθλητές Ευρώπης, έκαναν πολύ καλά, διότι οι "πλάβι" έπεσαν αμαχητί μόλις... δέχθηκαν τις πρώτες "ψιλές". Στην επιθετική άμυνά της άλλωστε στήριξε η Ισπανία την επιβλητική εμφάνισή της.

Ο Μαρκ Γκασόλ, με τις βοήθειες των συμπαικτών του, δεν επέτρεψε στον Κρστιτς να πλησιάσει το καλάθι και όσο οι περιφερειακοί του Ίβκοβιτς δεν έβρισκαν στόχο από το τρίποντο η διαφορά για τη "φούρια ρόχα" άνοιγε. Το 12-2 έγινε 21-5 στο 10' και 38-17 στο 16'.

Φερνάντεθ και Ροντρίγκεθ εκτελούσαν στην επίθεση με περίσσια αυτοπεποίθηση και το 48-23 στο 20' έριξε τους τίτλους τέλους σ' έναν προημιτελικό που εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Άλλωστε οι Σέρβοι έκαναν 4,5 λεπτά να σκοράρουν στην τρίτη περίοδο και αντί να μειώσουν τη διαφορά την είδαν να παίρνει εφιαλτικές διαστάσεις (58-23, 69-29)!

Το μόνο που δεν πρόλαβε να πετύχει η Ισπανία ήταν οι 100 πόντοι. Ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη των Ισπανών σε νοκ άουτ παιχνίδι διεθνούς διοργάνωσης μετά το 107-77 επί της Γερμανίας στο Ευρωμπάσκετ '87!

Τα δεκάλεπτα: 5-21, 23-48, 39-73, 60-90

Σερβία: Νέντοβιτς 6(0/4τρ), Νεμάνια Κρστιτς 3(1), Μίτσιτς 8(1), Μπογκντάνοβιτς 2(7ρ), Μπιέλιτσα 2(4λ), Κάλινιτς 2, Γκάγκιτς 7(5ρ), Νέναντ Κρστιτς 4, Άντουσιτς 11(2), Κάτιτς 11, Στίματς 4(5ρ)

Ισπανία: Αγκιλάρ 8(2), Φερνάντεθ 19(4/4τρ), Ροντρίγκεθ 22(2), Ρέι, Καλδερόν 3(1), Ρούμπιο 5(1τρ, 6ρ, 6ασ, 4κλ), Κλαβέρ 9(1), Σαν Εμετέριο 6, Γιουγ 5(1), Γκασόλ 7(5ρ, 6ασ), Γκάμπριελ 4(1), Μουμπρού 2

Το live του αγώνα

18:14
Καλησπέρα σας!
18:15
Σε περίπου 15 λεπτά αναμένεται να ξεκινήσει το παιχνίδι ανάμεσα στη Σερβία και την Ισπανία.
18:16
Αυτός είναι και ο πρώτος από τους τέσσερις προημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ. Σήμερα ακολουθεί το παιχνίδι της Σλοβενίας με τη Γαλλία (22:00).
18:26
Ακούστηκαν οι ύμνοι των δύο ομάδων. Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρήστος Χριστοδούλου
18:35
Ο Κλαβέρ καρφώνει για το 2-10 στο 4'. Τάιμ άουτ από τον Ίβκοβιτς που βλέπει την ομάδα του να μένει από νωρίς πίσω στο σκορ
18:39
Τρίποντο από τον Ρούντι. Κάνει το 2-15 στο 5'
18:43
Ο Ρούντι έκανε το 2-17 με βολές και ο Άντζουσιτς μείωσε με 1/2 βολές (3-17)
18:44
Η εξέδρα των Σέρβων, με τα πανό των Σέρβων. Ένα απ΄αυτά γράφει: "Ντούντο σε αγαπάμε". Ντούντο στα σέρβικα σημαίνει "μωράκι μου". Αφιερωμένο στον Ντούσαν Ίβκοβιτς, που δεν είναι ... μωρό, αλλά τον αγαπάνε όλοι στη Σερβία
18:51
Τέλος α' δεκαλέπτου με τη Σερβία να υπολείπεται σε ριμπάουντ (7-12) και να μην έχει καμία ασίστ (0-5). 5 λάθη για τους Σέρβους, 3 για τους Ισπανούς
18:54
Να υπενθυμίσουμε ότι βρισκόμαστε στη φάση των "8" και οι αγώνες είναι νοκ άουτ. Ο αγώνας Σερβία-Ισπανία είναι ο πρώτος προημιτελικός της διοργάνωσης
18:58
Δύο συνεχόμενα δίποντα από τον Ροντρίγκεθ για το 14-30. Τάιμ άουτ από τον Ίβκοβιτς
19:04
Ο Αγκιλάρ εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 (17-35), ενώ ο Ροντρίγκεθ κάνει το 17-38 με γκολ φάουλ. Η διαφορά στους 21 πλέον
19:06
Καλάθι και φάουλ από τον Γκασόλ για το 17-41 στο 17'
19:07
Για δύο ο Σαν Εμετέριο. Μέσα κι αυτό για το 17-43
19:11
Τάιμ άουτ με τη διαφορά στους 24 και τη Σερβία να δείχνει πως δεν μπορεί να ακολουθήσει
19:12
Ο Μπιέλιτσα κάνει το 21-43. Απαντάει ο Ρούμπιο για το 21-45 στο 19'
19:14
Τρίποντο από τον Αγκιλάρ με το τέλος του ημιχρόνου. Η διαφορά στο +25 (23-48) με τους Ισπανούς να είναι ασταμάτητοι
19:29
Άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο!
19:30
Ο Κλαβέρ ανεβάζει την διαφορά στους 30 πόντους (23-53).
19:31
Άστοχος ο Νέντοβιτς με τον Ρούμπιο να παίρνει το ριμπάουντ.
19:41
Ο Γιουλ έγραψε στον αιφνιδιασμό το 29-69. Στο +40 η διαφορά (!)
19:50
Ο Μάρκους Σλότερ ενθουσιάστηκε από την άμυνα των Ισπανών και θέλει, λέει, να έρθει να παίξει μαζί τους. Δεν μας είπε για την άμυνα της Ρεάλ εναντίον του Ολυμπιακού στον τελικό...
20:08
Η Ισπανία δεν εκδηλώνει την τελευταία της επίθεση. Μένει το 60-90. Η Ισπανία προκρίθηκε στα ημιτελικά και περιμένει τον αντίπαλο της από τον αγώνα Σλοβενία-Γαλλία.
20:14
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε το Live Blog του αγώνα. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας μαζί σας για το βράδυ και τον αγώνα της Γαλλίας με τη Σλοβενία.