Σοκ για τους Ρώσους στα προκριματικά!

Απρόσμενη ήττα με 79-77 από την Ελβετία στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2015 υπέστη η Ρωσία.

Οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν υποτίμησαν προφανώς τους άσημους αντιπάλους τους και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν 31-24 δεν μπόρεσαν να ξεμπερδέψουν από το βραχνά. Μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν 56-37 και 66-46, προτού στην τελευταία περίοδο εξαπολύσουν την αντεπίθεσή τους. Ισοφάρισαν 68-68 με σερί 22-2, αλλά το τρίποντο του Μπρούνερ και οι εύστοχες βολές χάρισαν στους Ελβετούς τη μεγάλη νίκη.

Λογικό είναι πλέον οι Ρώσοι να κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τελικής φάσης, αφού στον όμιλο τους (7ο) είναι και η Ιταλία.

Κατά τ' άλλα...

Στην παράταση το Μαυροβούνιο νίκησε 100-97 το Ισραήλ σ' ένα παιχνίδι που διεξήχθη στη Λευκωσία λόγω των εχθροπραξιών στη Γάζα. Επίσης η Πολωνία επικράτησε 68-67 της Γερμανίας, με τον Σρέντερ να χάνει το τελευταίο σουτ για τα "πάντσερ", ενώ η Ισλανδία έκανε την έτερη έκπληξη της πρώτης ημέρας με το 83-70 επί της Μεγάλης Βρετανίας.