Ετρεχε με... 106 η αήττητη Φενέρμπαχτσε, άνετα η Χίμκι, απτόητος ο Ε.Αστέρας

Η Φενέρμπαχτσε ήταν παραγωγική άνω των 100 πόντων και διατήρησε το αήττητό της κόντρα στη Νταρουσάφακα.Πατώνας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο η Χίμκι νίκησε 78-61 την Μπάμπεργκ στη Ρωσία και έδειξε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την πρόκριση. Σπουδαία νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα.

Ομπράντοβιτς Ντίξον Φενέρμπαχτσε

Νταρουσάφακα - Φενέρμπαχτσε 100-106

Όταν λέμε ότι η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της, το εννοούμε. Σκοράροντας 37 πόντους (!) στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειξε ότι δεν είχε διάθεση για αστεία. Η Νταρουσάφακα έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ και είδε την αντίπαλό της να σουτάρει με ποσοστό μεγαλύτερο του 50% στο τρίποντο. Και όμως, τελικά η Φενέρ...ζορίστηκε, αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση και μείωσαν ακόμα και στους τρεις (100-103).

Στα tips του παιχνιδιού και η φυσιολογική άρνηση του Ζοτς να βγάλει σέλφι κατά τη διάρκεια του ματς σ' ένα σπαρταριστό στιγμιότυπο.

Τα δεκάλεπτα: 24-37, 51-62, 73-86, 100-106

Νταρουσάφακα: Ουιλμπέκιν 5, Γιάγκμουρ 3, Ρέντινγκ 3, Ερντέν 12, Μαρκοϊσβίλι 10, Αλντεμίρ, Γκόρντον 12, Αρσλάν 17, Σλότερ, Χαραγκόντι 22, Μπιέλιτσα 6, Πρέλντζιτς 10

Φενέρμπαχτσε: Χίκμαν 3, Χερσέκ, Ούντοχ 21, Μαχμούτογλου 5, Άντιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 12, Σλούκας 6, Βέσελι 16, Κάλινιτς 2, Ντίξον 24, Ντατόμε 14

Χίμκι - Μπάμπεργκ 78-61

Η Χίμικι μπορεί να προσαρμοστεί σε πολλά στιλ μπάσκετ και αυτό το απέδειξε την Παρασκευή. Η Μπάμπεργκ ήθελε να κατεβάσει το σκορ και να μειώσει τις κατοχές, πράγματα που κατάφερε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Από τους 30 πόντους στο πρώτο 20λεπτο όμως η Χίμκι έφτασε τους 48 στο δεύτερο κατακτώντας εν τέλει άνετα τη νίκη. Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν πάλι όλα τα λεφτά για τους νικητές με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για την Μπάμπεργκ ο Νίκος Ζήσης είχε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 30-28, 54-45, 78-61

Χίμκι: Ράις 9, Σβεντ 22, Ντράγκιτς 8, Ογκουστιν 4, Κόπονεν 11, Βιάλτσεφ 2, Σοκόλοφ 7, Μόνια 2, Τοντόροβιτς 6, Χάνικατ 7.

Μπάμπεργκ: Μέλι 9, Ζήσης 6, Στάιγκερ 5, Τάις 12, Ουοναμέικερ 13, Στρέλνιεκς 3, Μίλερ 6, Χάρις, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς.

Ερυθρός Αστέρας-Μάλαγα 87-73

Ακόμα και οι πιο φανατικοί εχθροί του Αστέρα παραδέχονται ότι πρόκειται για ομάδα που παίζει συνεπές, με τις αρχές της, πλάνο. Σκληρή άμυνα, στοχευμένες επιθέσεις, προσήλωση. Αυτό έκαναν οι Σέρβοι και κόντρα στη Μάλαγα την οποία και νίκησαν με 87-73. Με όπλο την άμυνα δημιούργησε από την αρχή προβάδισμα (21-14, 38-27) και δεν επέτρεψε ποτέ στους Ανδαλουσιάνους να ξαναμπούν στο ματς. Οι Ισπανοί δεν ήξερνα πιο να πρωτομαρκάρουν. Οι Γιόβιτς, Σιμόνοβιτς, Τσίρμπες και Γκούντουριτς έκαναν μεστό παιχνίδι. Ηταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Αστέρα αφού προηγήθηκε το μεγάλο διπλό επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 41-31, 60-53, 87-73

Ερυθρός Αστέρας: Κίνσεϊ 3, Ντάνγκουμπιτς 7, Λάζιτς 9, Μίσιτς 7, Σιμόνοβιτς 12, Γκούντουριτς 13, Γιόβιτς 15, Μίλερ 7, Τσίρμπες 10, Στίματς 4.

Μάλαγα:Τζάκσον 7, Ντιάθ 7, Χέντριξ 2, Τόμας 9, Ντίεθ, Σουάρεθ 4, Σμιθ 11, Νέντοβιτς 9, Βάθκεθ 8, Κουζμίνσκας 6, Νέλσον 4, Κούλεϊ 6.