Μακάμπι - Ολυμπιακός 82-87

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά με όπλο την άμυνα και τον εκπληκτικό Λιν Γκριρ (27 π.) πήρε σπουδαία νίκη με 87-82 επί της Μακάμπι στη "Νόκια Αρίνα" και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα...

Η νίκη της χρονιάς
Η καρδιά του Δράκου άρχισε να κτυπάει στους παίκτες του. Ένας μαγικός για 10 λεπτά Ολυμπιακός, χαλυβδωμένος στην άμυνα, σοβαρός στην επίθεση και με όλους τους παίκτες του να προσφέρουν κάτι, θριάμβευσε στο Τελ Αβιβ της Μακάμπι με 87-82 στο καλύτερό του παιχνίδι όλη τη χρονιά. Μία απίστευτη νίκη στην πιο σκληρή έδρα της Ευρώπης και ίσως ένα καινούργιο ξεκίνημα.

Φαινόταν ιδανικό το ξεκίνημα ακριβώς όπως το είχε σχεδιάσει ο Γιαννάκης. Ο Ολυμπιακός με τον Γκριρ στο κουμάντο και τον Μπουρούση να κερδίζει μάχες στη ρακέτα, προηγήθηκε 1-7 στο δεύτερο λεπτό αλλά ήταν πολύ νωρίς μέσα στο παιχνίδι για να παγώσουν οι γηπεδούχοι, ιδιαίτερα τέτοιοι γηπεδούχοι. Δύο τρίποντα του Μπλούθενταλ έδωσαν το ρυθμό που ζητούσε μία ομάδα η οποία κτίστηκε για να …ζει με την ένταση, την ταχύτητα και την επίθεση.

Ο Γκριρ μείωσε για τελευταία φορά σε 13-12 πριν οι….χοντροί πιάσουν δουλειά. Μπλούθενταλ και Μπατίστα με προσωπικά καλάθια, έδωσαν προβάδισμα 20-14 και 23-16 όταν ζεστάθηκε ο Μόρις. Όσο κρατούσε ο Γκριρ, κρατούσε και ο Ολυμπιακός αφού ο Αμερικανός με εννέα πόντους κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο 25-21.

Μόρις και Μπάινουμ οδήγησαν την Μακάμπι δύο φορές στο +11(39-28 και 45-35). Ο Ολυμπιακός όμως δεν τα παράτησε και ανεβάζοντας στροφές στην άμυνα και έκλεισε το ημίχρονο στο 50-44 διαφορά …απειλητική.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στη Μακάμπι και τον Μόρις ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα ξεσήκωσε τον κόσμο στέλνοντας την διαφορά στο 67-53. Ο αγώνας όμως δεν είχε τελειώσει σε καμία περίπτωση αφού σιγά σιγά ο Γιαννάκης έβρισκε τους σωστούς ανθρώπους για τη δουλειά που ήθελε.

Η τέταρτη περίοδος ήταν η περίοδος του Δράκου. Για πρώτη φορά οι ερυθρόλευκοι έχοντας δεχθεί 71 πόντους(71-61) σε 30 λεπτά έπαιξαν άμυνα θανάτου. Από εκεί έβγαλαν την επίθεση και αυτό συνέβη όταν ο Παναγιώτης Γιαννάκης απέσυρε τον Τζάκσον ρίχνοντας στη μάχη τον Γιάννη Μπουρούση. Στη περιφέρεια το δίδυμο Μπλάκνεϊ-Γκριρ δούλευε τέλεια με τον πρώτο να μαζεύει και τον δεύτερο να θερίζει.

Από το 73-63 οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 73-69 με τρίποντα των Μπουρούση-Βασιλόπουλου.

Ο Μπλάκνεϊ μείωσε και άλλο σε 75-72 στο 34. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του, πριν να αποβληθεί με πέντε φάουλ αλλά παρέδωσε τη σκυτάλη σε ένα μαινόμενο Πρίντεζη. Με πέντε πόντους του έδωσε προβάδισμα 79-82 1,30 πριν το τέλος. Ο Μόρις ισοφάρισε με τρίποντο όμως οι βάσεις μπήκαν και ο Γκριρ με ένα πολύ δύσκολο καλάθι έδωσε προβάδισμα 82-84 38 δεύτερα από το φινάλε.

Ο Γκαρσία έκανε τη χάρη να αστοχήσει σε ελεύθερο τρίποντο και με βολές του Γκριρ ο Ολυμπιακός διασφάλισε τη μεγαλύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα επικρατώντας με 87-82 της Μακάμπι στο Γιαντ Ελιάου.

ΣΤΑΡ

Ο Γκριρ σκόραρε, ο Βασιλόπουλος με τον εκπληκτικό Μπουρούση ήταν η άμυνα, ο Πρίντεζης έδειξε την καρδιά του με τα δύο κρισιμότερα καλάθια ενώ ο Μπλάκνεϊ ήταν η ραχοκοκκαλιά. Αυτοί ήταν οι σταρ όπως και ο προπονητής τους με την άμυνα που έπαιξε στο τέλος επιλέγοντας τους κατάλληλους παίκτες για τη δουλειά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

Ο Νίκολα Βούισιτς απέχει πολύ από τον καλύτερο ψηλό της Ευρώπης. Μία σκιά του εαυτού του κάτι που εκμεταλλεύτηκε το προπονητικό τιμ του Ολυμπιακού για να κάνει το παιχνίδι που ήθελε.

ΣΧΟΛΙΟ

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Νικώντας στη δυσκολότερη έδρα της Ευρώπης πέτυχε ένα μικρό θαύμα, έχοντας ως δεδομένη την εικόνα του ως τώρα. Πλέον όμως πήρε στα χέρια του την υπόθεση πρόκριση και χρειάζεται δύο ακόμα μεγάλες νίκες για να περάσει στους οκτώ κάτι που φαινόταν αδύνατον πριν από μία εβδομάδα.Παράλληλα πήρε λίγη από την μαγκιά του Δράκου ώστε να μην θεωρούν χαμένο κανένα παιχνίδι. Είναι η ίδια ομάδα που ίδρωσε να κερδίσει στην έδρα της τη Ζαλγκίρις αλλά θριάμβευσε στο καυτό Γιαντ Ελιάου σε ένα παιχνίδι που η Μακάμπι το θεωρούσε ως τον αγώνα της χρονιάς.

Μακάμπι: Μόρις 15 (3), Μπλούθενταλ 19 (5), Κάμινγκς8 (1), Μπατίστα 15, Χαλπερίν 6, Βούιτσιτς 6, Μπάινουμ 13 (1), Γκαρσία, Σαρπ.
Ολυμπιακός: Μπλάκνεϊ 8 (2), Γουντς 2, Μπουρούσης 8 (2), Γκριρ 27 (3), Βασιλόπουλος 10 (1), Πρίντεζης 9 (1), Τζάκσον 15 (1), Τεόντοσιτς 2, Βασιλειάδης 6 (1).