Ολυμπιακός-Παρτιζάν 79-75

Πέρασε από σαράντα κύματα, αγχώθηκε όσο δεν περίμενε, αλλά εν τέλει πέτυχε το σκοπό του. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν εντυπωσιακός, αλλά η ποιότητά του μέτρησε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά προκειμένου να επικρατήσει της Παρτιζάν στο ΣΕΦ με 79-75.

Πάλι καλά...

Αν πάντως θέλει να ελπίζει σε κατάκτηση της δεύτερης θέσης και πρόκρισης στα προημιτελικά, έστω και με μειονέκτημα έδρας, θα πρέπει να κρατήσει μόνο το πρώτο ημίχρονο. Χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ήταν όσο καλός χρειαζόταν για να έχει το προβάδισμα. Χάρη στους πόντους του ΆλεξΆκερ, την ενέργεια του ΣοφοκλήΣχορτσιανίτη και τη συνολική δουλειά στην άμυνα, οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν ως το +11 (29-18). Παρά δε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πήραν πόντους από τους Πέροβιτς και Κάμινγκς, η διαφορά δεν έπεσε πολύ (37-29 στο 20').

(link:145155)Απεργία στην ΑΕΚ!(/link)

(link:145248)Περπέρογλου στο contra.gr: "Τίποτα δεν τέλειωσε"(/link)

Μόνο που η αποδοτική άμυνα του πρώτου 20λεπτου χάθηκε στα αποδυτήρια. Από τη μία τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν οι ψηλοί (Ζίζιτς, Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης), από την άλλη η χαλαρότητα των περιφερειακών επηρέασαν την αμυντική ισορροπία της ελληνικής ομάδας. Οι Σέρβοι δεν έχασαν την ευκαιρία. Με αξιόπιστο περιφερειακό σουτ (ειδικότητά τους) ήρθαν να γίνουν... βδέλλα στους Πειραιώτες και να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Κάμινγκς στο 25' (43-45).

Οι παίκτες του Γκέρσον άργησαν να πάρουν το μήνυμα. Αντιλήφθηκαν την απειλητικά κατάσταση μόνο όταν οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +7 (45-52). Η παρουσία του Παπαμακάριου έκλεισε τις τρύπες, ο Χόσκιν έδωσε λύσεις κάτω από το καλάθι και η διαφορά έπεσε. Η Παρτιζάν βρήκε λύσεις κι έμεινε μπροστά, αλλά ο Ολυμπιακός χτύπησε από μακριά. Ο Βασιλόπουλος ισοφάρισε (64-64) κι ο Ντόμερκαντ με πέντε πόντους έκανε το 71-69. Η Παρτιζάν απάντησε (73-72), αλλά ο Άκερ δεν άφησε τη νίκη να γλιστρήσει από την κατοχή του Ολυμπιακού.

Σταρ
Είναι δυνατόν ένας παίκτης που σημείωσε μόνο 3 πόντους (0/2δ, 1/2τρ) και αποβλήθηκε με 5 φάουλ να είναι ο πολυτιμότερος παίκτης ενός αγώνα. Κατ' εμάς ναι. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος δεν ήταν πρώτος σκόρερ, δεν ήταν πρώτος ριμπάουντερ, ήταν όμως ο καταλύτης. Έπαιξε "σκυλίσια" άμυνα, ακόμη και στα γκαρντ, ενώ το μοναδικό εύστοχό του σουτ ισοφάρισε σε 64-64 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο για τη συνέχεια δίνοντας το σύνθημα για την ολική αντεπίθεση.

Απογοήτευση
Σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι ο Βουγιόσεβιτς περίμενε πολλά από τον πολύπειρο Πρέντραγκ Ντρόμπνιακ. Ο Σέρβος όμως ήταν εκτός... αγώνα. Η άμυνά του Ολυμπιακού έκανε καλή δουλειά, τον εξουδετέρωσε και γλίτωσε από μια μεγάλη απειλή. Ο Γκέρσον τον είχε μελετήσει καλά.