Ο "Ζοτς" πήρε ρεβάνς από τον Ιτούδη, ήττα μαχαιριά για την Εφές του Ιβκοβιτς

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς χάλασε το -ολιγόλεπτο- ντεμπούτο του Αντρέι Κιριλένκο στην ΤΣΣΚΑ. Νίκησε 81-75 στη Μόσχα και όχι μόνο έπιασε την ομάδα του Ιτούδη, αλλά απέκτησε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.Μεγάλο διπλό της Μπασκόνια στην Κωνσταντινούπολη επί της Εφές.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Φενέρμπαχτσε 75-81

Η ΤΣΣΚΑ άρχισε με 1/12 σουτ και η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε από νωρίς (10-0, 17-10). Σταδιακά οι Μοσχοβίτες κάλυψαν την εις βάρος διαφορά μετά το 32-25 προσπέρασε για πρώτη φορά (37-36) χάρη στο μοναδικό καλάθι του Κιριλένκο στον αγώνα.

Από τότε και μετά η κατάσταση ήταν ρευστή και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία. Η μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε η ΤΣΣΚΑ ήταν τέσσερις πόντοι (67-63) και τίποτα δεν κρίθηκε πριν από το τελευταίο δίλεπτο, αφού η Φενέρμπαχτσε άντεξε. Ο Βέσελι ήταν πολύτιμος σ' εκείνο το διάστημα και έκανε το 73-71 με φόλοου κάρφωμα.

Το ματς κρίθηκε εν τέλει στα 46'' πριν από το τέλος, όταν ο Τεόντοσιτς έχασε το σουτ, διαμαρτυρήθηκε έντονα και αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ. Ο Μπιέλιτσα, που είχε κερδίσει φάουλ, είχε 3/4 βολές και οι πρωταθλητές Τουρκίας όχι μόνο άλωσαν την έδρα της ΤΣΣΚΑ, αλλά εξασφάλισαν το αβαντάζ στην ισοβαθμία καλύπτοντας το -3 του πρώτου αγώνα στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 37-39, 58-59, 75-81

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 18(1), Τεόντοσιτς 14(2/7τρ, 6ασ), Φριντζόν 1, Νίκολις 3(1), Τζάκσον 10, Ουίμς 13(5/13δ, 1/5τρ), Βοροντσέβιτς 4, Κάουν 8, Χάινς 2(5ρ), Κιριλένκο 2

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 14(3/8τρ), Ζήσης, Χίκμαν 8(1), Μπιέλιτσα 11(1τρ, 13ρ), Ερντέν 6, Μπογκντάνοβιτς 13(2/7τρ, 6ρ), Σαβάς 2, Ζόριτς 6(5ρ), Βέσελι 14(5ρ), Πρέλντζιτς 7

Εφές - Μπασκόνια 84-87

Μεγάλη ζημιά στην Εφές έκανε η Μπασκόνια με την πολύ σημαντική νίκη της (87-84) στην Κωνσταντινούπολη. Οι Βάσκοι όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν ολοκληρωτικά την παρτίδα αφού δεν κάλυψαν το -5 του πρώτου γύρου.

Οπως και να έχει πάντως, η ισπανική ομάδα έκανε άνω-κάτω τον όμιλο και έβαλε σκέψεις αποκλεισμού στην Εφές. Και πως να μην βάλει αφού τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων (!) και 8/15 τρίποντα (ο Μπέρτανς είχε 14 πόντους σ' αυτό το διάστημα).

Στο δεύτερο μέρος η Εφές έσφιξε την άμυνά της και πέρασε ακόμα και μπροστά (63-62) αλλά στο τέλος η Μπασκόνια είχε όλες τις απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση. Η λάθος επαναφορά του Ερτέλ στα 14 δευτερόλεπτα έδωσε τη δυνατότητα στους Βάσκους να ισοφαρίσουν το -5 αλλά ο κατά τα άλλα εξαιρετικός Σαν Εμετέριο αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 33-50, 63-65, 84-87

Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 2, Περπέρογλου 12, Μπατούκ, Σάριτς 18, Ντρέιπερ 2, Κρστιτς 16, Λάσμε 6, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 11, Ερτέλ 17, Μπιέλιτσα.

Μπασκόνια: Ανταμς 4, Τζέιμς 4, Αϊβερσον 17, Κοσέρ 8, Σενγκέλια 4, Τίλι 3, Μπέγκιτς 5, Σαν Εμετέριο 22, Χάνσμπουργκ 6, Μπέρτανς 14.

Μπαρτσελόνα-Αλμπα 92-82

Μόνο το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα νίκησε την Αλμπα στη Βαρκελώνη στην παράταση (92-82) καταδεικνύει ότι οι "μπλαουγκράνα" δεν βρίσκονται σε καλό αγωνιστικό φεγγάρι.

Η αλήθεια είναι ότι η "Μπάρτσα" πήγε να βγάλει τα μάτια της μόνη της αφού στο 33' προηγήθηκε με 63-50 και έδειχνε να ελέγχει απολύτως το ματς. Η Αλμπα όμως έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με επί μέρους σκορ 31-18 στην τελευταία περίοδο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με καλάθι του Ραντόσεβιτς τέσσερα δεύτερα πριν από το τέλος.

Στον έξτρα χρόνο η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη μία εβδομάδα πριν έρθει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 41-32, 60-46, 77-77, 92-82

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 17, Χεζόνια, Χουέρτας 5, Αμπρίνες 7, Ναβάρο 14, Σατοράνσκι 11, Πλάις, Τόμας 11, Ολεσον 4, Τζάκσον 1, Λάμπε 6, Τόμιτς 16.

Αλμπα: Γκίφεϊ 2, Κινγκ 7, Ακπινάρ, Τάμπου 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 4, Ρέντινγκ 20, Βόλφραθ 4, Ρενφόε 20, Φρις 2, Ραντόσεβιτς 19.