Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια 88-77

Σ' ένα συγκλονιστικό ημιτελικό στο Βερολίνο η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε την Μπασκόνια 88-77 στην παράταση και πήρε για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας. Παίκτης-κλειδί για τους νικητές ο Σλούκας, συγκλονιστικός για τους Βάσκους ο Μπουρούσης.

Σλούκας Φενέρμπαχτσε

Έτσι κρίθηκε

Με την αύρα του φαβορί, η Φενέρμπαχτσε μπήκε φουριόζα στο παρκέ και στρίμωξε με το καλημέρα στα σχοινιά την Μπασκόνια. Το 13-0 των πρώτων τριών λεπτά τα λέει όλα για τον οίστρο των Τούρκων και τη...θάλασσα των Βάσκων.

Με τον Μπουρούση όμως να παίρνει θέση στο παρκέ (είχε αρχίσει από τον πάγκο), η Μπασκόνια αισθιάνθηκε πιο άνετη και έψαξε τον Καρδιτσιώτη σέντερ. Σταδιακά η ομάδα του Περάσοβιτς μείωσε 15-13, 25-22 με τον Ελληνα ψηλό να δίνει πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα είτε με πλάτη είτε με πρόσωπο.

Τα 3 φάουλ με τα οποία φορτώθηκε ο Μπουρούσης ανάγκασαν τον Περάσοβιτς να τον αποσύρει. Η Φενέρμπαχτσε προς στιγμήν επωφελήθηκε (με άξονα τις ασίστ του Σλούκα), πήγε τη διαφορά στο +8 (35-27) αλλά η Μπασκόνια κατάφερε να επιστρέψει και πάλι με τον Ανταμς να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι (3/6 τρίποντα αλλά και 6 ασίστ). Η διαφορά μειώθηκε στον πόντο αφού η Φενέρμπαχτσε δέχθηκε 25 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Το παιχνίδι είχε πάρει πια τη μοργή που ήθελε η Μπασκόνια. Γρήγορο, πολύ δυνατό, σε ένα τρομερό ρυθμό. Η Φενέρμπαχτσε έδειχνε ότι δεν είχε λύσεις στην επίθεση καθώς οι πάντες σώπασαν, σε αντίθεση με τους Βάσκους που στην κρίσιμη ώρα είδαν τον Ανταμς να σκοράρει πέντε πόντους σερί και να στέλνει την ομάδα του στο +4 (50-54). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο ίδιο πνεύμα με τον Μπουρούση να ευστοχεί σ' ένα απίστευτο τρίποντο για το 55-57! Ο Ελληνας σέντερ είχε ήδη 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το κρεσέντο του Γιάννη συνεχίστηκε και στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου με τους ψηλούς της Φενέρμπαχτσε να μην μπορούν να μαρκάρουν αποτελεσματικά. Με νέο τρίποντο του "Μπούρου" η Μπασκόνια αποσπάστηκε στο +7 (55-62) και στο στρατόπεδο των Τούρκων σήμανε συναγερμός.

Ο Ομπράντοβιτς ζήτησε μυαλωμένο μπάσκετ και το μυαλωμένο εκείνη την ώρα σήμαινε την τροφοδότηση του Βέσελι κόντρα στον κουρασμένο και φορτωμένο με φάουλ Μπουρούση. Ο Τσέχος ανταποκρίθηκε εξαιρετικά σ' εκείνο το σημείο και η Φενέρ μείωσε στον πόντο (65-66 στο 36') όμως η Μπασκόνια κράτησε και πάλι. Η άμυνά της δεν επέτρεψε επιπλέον αιμορραγία (η Φενέρμπαχτσε είχε μέχρι εκείνο το σημείο 0/8 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο).

Ακριβώς τότε μίλησε ο Ντατόμε ο οποίος με το πρώτο εύστοχο τρίποντο των Τούρκων μείωσε σε 70-71 στα 48 δευτερόλεπτα ενώ ο γενναίος Σλούκας ισοφάρισε στα 26 δεύτερα με μεγάλο λέι απ. Ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολή για καθαρή άμυνα στο τέλος και ο Ανταμς αστόχησε στο τρίποντο με τους Τούρκους να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ πάνω στον Σλούκα (ο Ζοτς μπήκε στο γήπεδο). Το φάουλ δόθηκε αλλά η Μπασκόνια δεν είχε συμπληρώσει πέντε οπότε η μπάλα παίχθηκε απ' έξω με 0,6 δεύτερα. Αστόχησε φυσιολογικά ο Ντίξον και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Φενέρμπαχτσε εντόπισε όλες τις αδυναμίες της αντιπάλου της, κυρίως την κόπωση. Ο Μπογκντάνοβιτς πήρε στις πλάτες του την ομάδα του και με 7 πόντους έδειξε το δρόμο προς την πρόκριση στον τελικό την ίδια ώρα που η Μπασκόνια ξέμενε από λύσεις (83-74). Το τρίποντο του Σλούκα για το 88-77 έβαλε τους τίτλους τέλους στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-40, 55-57, 88-77

Φενέρμπαχτσε: Χίκμαν 3, Ούντοχ 14(6/8δ), Άντιτς 8(2τρ, 7ρ), Μπογκντάνοβιτς 18(2/7τρ, 5ρ, 3ασ), Σλούκας 13(1τρ, 7ασ, 5ρ), Βέσελι 14(7/8δ), Κάλινιτς, Ντίξον 3(1/5τρ), Ντατόμε 15(3/6τρ, 7ρ)

Μπασκόνια: Τζέιμς 6(5ασ), Κοζέρ, Πλάνινιτς, Χάνγκα 10(1τρ, 5ρ), Μπουρούσης 22 (6/9δ, 3/5τρ, 10ρ), Μπλάζιτς 5, Ιλ.Ντιόπ, Τιλί 13(5/5δ), Άνταμς 19(4/12τρ, 7ασ), Μπέρτανς 2

Ο άνθρωπος του αγώνα

Αν θέλουμε να είμαστε απολύτως δίκαιοι, ο παίκτης που έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά για την Φενέρμπαχτσε ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος αποδείχθηκε καταλυτικός στην παράταση όσο το παιχνίδι παιζόταν ακόμα. Ο Σέρβος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ισως όμως η Φενέρ να μην έφτανε ποτέ στη νίκη αν ο Κώστας Σλούκας δεν ήταν τόσο σημαντικός. Και 13 πόντους και 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ένα λέι απ για την ισοφάριση στην κανονική διάρκεια.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ομπράντοβιτς ήταν ένας ευτυχής προπονητής γιατί ο πάγκος του αποδείχθηκε γεμάτος. Πιο γεμάτος από του Περάσοβιτς. Το βάθος του ροτέισον έπαιξε σπουδαίο ρόλο στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου και στην παράταση όπου αποδείχθηκε ότι η Μπασκόνια δεν είχε πια ανάσες. Ο Χάνγκα έφτασε να παίξει σχεδόν 42 λεπτά και απολύτως λογικά το ρεζερβουάρ των Βάσκων άδειασε. Ο Ομπράντοβιτς μπορούσε να μοιράσει πιο ορθολογικά το χρόνο σε 9 παίκτες και το έκανε κρατώντας μέχρι το τέλος φρέσκους τους σταρ του. Απόδειξη; Η καταλυτική απόδοση του Μπογκντάνοβιτς στην παράταση. Ο τελικός έγινε υπόθεση δασκάλου (Ομπράντοβιτς) και μαθητή (Ιτούδη). Ανυπομονούμε ήδη.

Το στατιστικό του αγώνα

21:42
Καλησπέρα σε όλους, το Euroleague Greece βρίσκεται στη Mercedes Benz Arena και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα γίνονται στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four
21:43
Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θέλει να φτάσει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό της Euroleague απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα του Γιάννη Μπουρούση
21:44
Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως η ισπανική ομάδα είναι η έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, μαζί με τη Λοκομοτίβ, και απέναντι στη Φενέρμπαχτσε κυνηγά... το θαύμα
21:45
Ο Γιάννης Μπουρούσης ψάχνει το back to back σε κατακτήσεις αφού πέρσι τα είχε καταφέρει με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης
21:45
Από την άλλη, η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε πέρσι να φτάσει ως τον τελικό (σ.σ.: έχασε στον ημιτελικό από τη Ρεάλ Μαδρίτης). Κάτι που θέλει να διορθώσει φέτος.
21:46
Οι οπαδοί της τουρκικής ομάδας αποτελούν τη συντριπτική πλειοψηφία στο γήπεδο απόψε, έχοντας δημιουργήσει μία ιδιαίτερα "καυτή" ατμόσφαιρα
21:46
Πάρτε μια γεύση από το τι επικρατεί αυτή την ώρα στη Mercedes Benz Arena
21:48
Για να φτάσει ως εδώ, η Φενέρμπαχτσε "σκούπισε" τη Ρεάλ Μαδρίτης  στα playoffs, ενώ η Λαμποράλ Κούτσα έκανε το ίδιο με τον Παναθηναϊκό
21:51
Σε λιγότερο από δέκα λεπτά το τζάμπολ στο Βερολίνο, για να ξεκινήσει ο δεύτερος ημιτελικός του Final Four
21:53
Η βασική πεντάδα της Φενέρμπαχτσε αποτελείται από τους Ντίξον, Μπογκντάνοβιτς, Ντατόμε, Άντιτς και Ούντο
21:56
Δείτε εικόνες από την προθέρμανση της Φενέρμπαχτσε
21:56
Στην αντίπερα όχθη, κι η Λαμποράλ Κούτσα
21:57
Πρώτος διαιτητής στην ημιτελική αναμέτρηση είναι ο Χρήστος Χριστοδούλου, η κορυφαία "σφυρίχτρα" της χώρας μας τα τελευταία χρόνια
21:58
Η πεντάδα της Λαμποράλ Κούτσα αποτελείται από τους Άνταμς, Μπέρτανς, Τιγί, Χάνγκα και Πλάνινιτς
21:59
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης στη Mercedes Benz Arena
21:59
Η πρώτη κατοχή για τη Φενέρμπαχτσε
22:00
0'12'' - Ο Ούντο ανοίγει το σκορ με σουτ από το high post (2-0)
22:00
0'33'' - Κλέψιμο από τον Ούντο, που είναι πολύ γρήγορα ο πρωταγωνιστής
22:00
22:00
0'50'' - Ο Ντατόμε σκοράρει για τρεις από τη γωνία (5-0)
22:00
1'02'' - Ο Χάνγκα χάνει το αριστερό λέι απ
22:01
1'19'' - Ο Ούντο ποστάρει τον Άνταμς και σκοράρει με άνεση (7-0)
22:02
1'30'' - Δεύτερο λάθος από τους παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς
22:02
2'00'' - Ο Άντιτς θα μιμηθεί τον Ντατόμε και θα σκοράρει για τρεις, από την άλλη γωνία (10-0)
22:03
Πανικός στις εξέδρες της Mercedes Benz Arena
22:04
2'33'' - Ο Άνταμς θα χάσει το σουτ από την περιφέρεια, με τον Μπογκντάνοβιτς να μαζεύει την μπάλα
22:05
2'55'' - Νέα χαμένη επίθεση από τη Λαμποράλ Κούτσα, που ακόμη δεν έχει βρει τον στόχο
22:05
3'12'' - Ο Ντίξον θα σκοράρει για τρεις (13-0)
22:05
3'23'' - Ο Χάνγκα καρφώνει την μπάλα, για τους πρώτους πόντους της Λαμποράλ Κούτσα (13-2)
22:06
4'02'' - Ο Τιγί θα πάει τον Ντατόμε κοντά στο καλάθι, για να πετύχει δύο πόντους (13-4)
22:06
4'18'' - Ο Χάνγκα κλέβει την μπάλα και κερδίζει το φάουλ από τον Άντιτς, που θέλησε να σταματήσει τον ισπανικό αιφνιδιασμό
22:06
Έξαλλος ο Περάσοβιτς που ζητά (σωστά) αντιαθλητικό φάουλ
22:07
4'20'' - Ο Μπουρούσης περνά στο παρκέ αντί του Πλάνινιτς
22:08
4'44'' - Airball από τον Μπέρτανς υπό την πίεση χρόνου και αντιπάλου (βλ. Ούντο)
22:08
5'02'' - Ο Ντατόμε σκοράρει ξανά (15-4)
22:09
5'15'' - Ο Χάνγκα προσπαθεί να σκοράρει πριν σχηματιστεί η άμυνα της Φενέρμπαχτσε, αλλά δεν θα τα καταφέρει
22:09
5'40'' - Ο Μπουρούσης θα πετύχει τους πρώτος του πόντους στο παιχνίδι (15-6)
22:09
6'10'' - Ο Τιγί θα μειώσει ακόμη περισσότερο, μετά την ασίστ του Άνταμς (15-8)
22:10
6'30'' - Ο Χάνγκα κλέβει ξανά την μπάλα, πασάρει στον Τιγί που καρφώνει στον αιφνιδιασμό (15-10)
22:10
Τάιμ άουτ από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που βλέπει την ομάδα του να έχει ρίξει αισθητά την απόδοσή της στα τελευταία τρία λεπτά
22:11
Η Φενέρμπαχτσε έφτασε στο +13 (13-0) στο ξεκίνημα του ημιτελικού, αλλά η Λαμποράλ Κούτσα απάντησε με επιμέρους 2-10 σε 3'07'' για να πλησιάσει στο -5 (15-10)
22:12
Παρεμπιπτόντως, οι παίκτες του "Ζοτς" έχουν ξεκινήσει με 3/5 από την περιφέρεια, την ώρα που οι Σλούκας - Βέσελι περνούν στο παρκέ, αντί των Ντίξον - Άντιτς
22:12
6'48'' - Λάθος πάσα του Μπογκντάνοβιτς, με την μπάλα να καταλήγει εκτός παρκέ
22:13
7'30'' - Ο Άνταμς "συνδέεται" με το αντίπαλο καλάθι, σκοράροντας από την περιφέρεια (15-13)
22:13
7'48'' - Άμεση απάντηση από τον Μπογκντάνοβιτς (18-13)
22:14
7'56'' - Ο Μπουρούσης κερδίζει το δεύτερο φάουλ του Ούντο, που παραχωρεί τη θέση του στον Άντιτς
22:14
8'11'' - Ο Τζέιμς κάνει την εμφάνισή του στο παρκέ της Mercedes Benz Arena, αλλά θα χάσει το fade away σουτ
22:15
8'24'' - Βολές για τον Χίκμαν μετά το φάουλ του Μπουρούση, με τον γκαρντ της τουρκικής ομάδας να έχει 1/2 και να διαμορφώνει το +6 (19-13)
22:16
8'32'' - Η Φενέρμπαχτσε ανανεώνει την επίθεσή της, ο Χίκμαν σκοράρει με λέι απ (21-13)
22:17
9'02'' - Συνεχόμενα καλάθια από τις δύο ομάδες, σε ένα παιχνίδι που έχει πολύ γρήγορο ρυθμό (23-15)
22:18
9'49'' - Λάθος από τον Σλούκα, με την μπάλα να περνά εκτός παρκέ. Η Λαμποράλ Κούτσα έχει στη διάθεσή της τα τελευταία 11.5'' του δεκαλέπτου
22:18
9'56'' - Ο Μπλάζιτς αστοχεί από τη γωνία
22:20
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: 5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ (7+1), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ: 6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ (4+1), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.
22:21
10'18'' - Τρίποντο από τον Μπουρούση, που μειώνει στους πέντε (23-18)
22:22
10'30'' - Καλάθι με λέι απ από τον Σλούκα (25-18)
22:22
10'55'' - Ξανά ο Μπουρούσης, που έχει αρχίσει να "ζεσταίνεται" (25-20)
22:23
11'22'' - Λάθος του Χίκμαν, που... κουτουλάει πάνω στον Μπουρούση και χρεώνεται με βήματα
22:24
11'55'' - Ο Μπουρούσης σκοράρει ξανά και ξανά, αυτή τη φορά για δύο (25-22 στο 12'08'')
22:25
Ο διεθνής σέντερ είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα μέχρι στιγμής, έχοντας 9 πόντους με 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντα σε 7'42'' συμμετοχής
22:25
12'26'' - Ο Περάσοβιτς τον "τραβάει" στον πάγκο, αφού φαίνεται πως αντιμετωπίζει πρόβλημα χαμηλά στο πόδι. Στη θέση του ο Ντιόπ
22:26
12'53'' - Οι διαιτητές δίνουν από ένα φάουλ σε Άντιτς και Μπέρτανς, είναι το δεύτερο για τον φόργουορντ/σέντερ της Φενέρμπαχτσε και το τρίτο για τον παίκτη της Λαμποράλ
22:27
13'15'' - Ο Κοζέρ κάνει φάουλ στον Βέσελι
22:29
13'40'' - Ο Μπουρούσης επιστρέφει στο παρκέ μετά από 1'14'' ξεκούρασης, αντικαθιστώντας τον Ντιόπ
22:29
13'40'' - Ο Μπογκντάνοβιτς έχει 1/2 βολές για το +4 (26-22) της Φενέρμπαχτσε
22:30
13'55'' - Ο Κοζέρ αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, με τη Λαμποράλ να έχει μόλις 2/9 από την περιφέρεια
22:30
14'20'' - Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Βέσελι μετά την πάσα του Άντιτς (28-22)
22:31
14'46'' - Ο Μπουρούσης ποστάρει τον Άντιτς και σκοράρει με χουκ (28-24)
22:31
15'05'' - Νέο καλάθι από τον Βέσελι (30-24)
22:32
15'30'' - Λάθος από τον Χάνγκα, που δεν θα καταφέρει να πασάρει στον Μπουρούση
22:33
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στη Mercedes Benz Arena
22:34
Δείτε το εντυπωσιακό κάρφωμα του Βέσελι, που προηγήθηκε πριν από λίγα δευτερόλεπτα
22:35
15'55'' - Ο Ντατόμε έχει 2/2 βολές και δημιουργεί το +8 (32-24)
22:35
16'15'' - Γκολ φάουλ από τον Τιγί, που μειώνει στους πέντε (32-27)
22:36
16'12''  - Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Μπογκντάνοβιτς (35-27)
22:36
16'30'' - Εντυπωσιακή τάπα του Ούντο στον Μπουρούση!
22:37
17'02'' - Απίθανο κάρφωμα του Τζέιμς, που ίπταται και μειώνει το σκορ (35-29)
22:39
17'24'' - Ο Ούντο σκοράρει για δύο, χάνει τη βολή μετά το φάουλ του Μπουρούση. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τη Λαμποράλ δεν είναι το -8 (37-29) αλλά το τρίτο φάουλ του διεθνούς σέντερ
22:39
17'55'' - Τρίποντο από τον Άνταμς (37-32)
22:40
18'02'' - Ο Σλούκας κερδίζει το φάουλ και πηγαίνει στη γραμμή για να εκτελέσει δύο βολές
22:40
Μέσα κι οι δύο (39-32)
22:41
18'15'' - Ο Άνταμς παίρνει τη σκυτάλη από τον Μπουρούση (39-35)
22:41
18'40'' - Ο Ούντο παίζει "ένας με έναν" τον Πλάνινιτς και σκοράρει με άνεση (41-35)
22:42
18'15'' - Ο Μπλάζιτς σκοράρει με πολύ όμορφο τρόπο, έχοντας παράλληλα το δικαίωμα για μία συμπληρωματική βολή μετά το φάουλ του Ντατόμε
22:42
Θα την εκτελέσει όμως μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς
22:44
Μέσα κι η συμπληρωματική βολή από τον Μπλάζιτς (41-38)
22:44
19'23'' - Ο Σλούκας δεν προλαβαίνει να περάσει το κέντρο στα 8''
22:44
Σειρά του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ
22:46
19'40'' - Απίστευτη φάση από τον Άνταμς που... χόρεψε τον Ούντο και σκόραρε με ανάποδο λέι απ (41-40)
22:46
19'55'' - Ο Σλούκας χάνει το τελευταίο σουτ του πρώτου μέρους
22:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Φενέρμπαχτσε - Λαμποράλ Κούτσα 41-40
22:47
Δείτε το εντυπωσιακό alley - hoop κάρφωμα του Τζέιμς, πριν από λίγο
22:50
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χίκμαν 3, Ούντο 8, Άντιτς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Σλούκας 4 (4 ασ.), Βέσελι 6, Κάλινιτς, Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 7 (1).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: Τζέιμς 2, Κοζέρ, Πλάνινιτς, Χάνγκα 2, Μπουρούσης 11 (4/5 δίπ., 1/1 τρίπ., 3 ριμπ.), Μπλάζιτς 5, Ντιόπ, Τιγί 9 (4/4 δίπ.), Άνταμς 11 (3), Μπέρτανς.
22:51
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: 11/20 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/12 βολές, 15 ριμπάουντ (11+4), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 τάπες.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: 13/19 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ (10+2), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 1 τάπα.
22:51
Ο Γιάννης Μπουρούσης έχει 11 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 11'51'' συμμετοχής
22:51
Ο Κώστας Σλούκας έχει 4 πόντους με 1/2 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος σε 12'19'' συμμετοχής
22:52
Μείζον πρόβλημα εν όψει του β' μέρους για τη Λαμποράλ Κούτσα το γεγονός πως οι Μπουρούσης και Μπέρτανς έχουν από τρία φάουλ!
22:54
Ο "χορός" του Άνταμς, που σας είπαμε νωρίτερα, με τον Ούντο σε ρόλο... θύματος
22:59
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στη Mercedes Benz Arena
23:00
Εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Βερολίνο, κυρίως χάρη στην παρουσία των φίλων της Φενέρμπαχτσε
23:01
Όλα έτοιμα για την έναρξη του β' ημιχρόνου
23:02
20'30'' - Ο Τιγί κι ο Άνταμς αστοχούν στα πρώτα σουτ του τρίτου δεκαλέπτου
23:02
23:02
20'55'' - Λάθος από τους τυπικά γηπεδούχους
23:03
21'14'' - Ανεπιτυχής προσπάθεια για alley hoop από τον Χάνγκα
23:04
21'32'' - Κι άλλο λάθος από τη Φενέρμπαχτσε, με τον Χάνγκα να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (41-42)
23:04
21'55'' - Ο Άντιτς σκοράρει για τρεις από την κορυφή και δίνει εκ νέου το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (44-42)
23:05
22'22'' - Κακό σουτ από τον Μπλάζιτς, που αστοχεί εκτός ισορροπίας
23:05
22'36'' - Δύο βολές για τον Άντιτς, που κέρδισε το φάουλ από τον Πλάνινιτς
23:06
Ο Μπουρούσης επιστρέφει στο παρκέ, αντί του Πλάνινιτς. Ομοίως κι ο Τζέιμς στη θέση του Μπλάζιτς. Μέσα ο Σλούκας, έξω ο Ντίξον.
23:06
Ο Άντιτς έχει 2/2 βολές για το +4 (46-42)
23:07
23'01'' - Ο Χάνγκα σκοράρει για τρεις και μειώνει στον πόντο (46-45)
23:08
23'20'' - Σειρά του Μπογκντάνοβιτς να πάει στη γραμμή, με τη Λαμποράλ Κούτσα να έχει συμπληρώσει τα ομαδικά. Μέσα κι αυτές οι βολές (48-45)
23:08
23'40'' - Δύσκολο καλάθι από τον Χάνγκα, που βρίσκει ρυθμό στις τελευταίες φάσεις (48-47)
23:09
24'15'' - Λάθος από τον Μπουρούση
23:10
24'26'' - Ο Σλούκας αστοχεί για τρεις, αλλά ο Ντατόμε ανανεώνει την τουρκική επίθεση
23:10
24'38'' - Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Ντατόμε (50-47)
23:11
25'05'' - Τζαμπ σουτ από τον Τζέιμς με τη βοήθεια του Μπουρούση που άνοιξε τον διάδρομο (50-49)
23:11
Την ίδια ώρα, στη Βιτόρια όλοι παρακολουθούν από γιγαντο-οθόνη το παιχνίδι!
23:13
25'35'' - Ο Άνταμς βγάζει την μπάλα εκτός παρκέ, αλλά διαμαρτύρεται πως του έχει γίνει φάουλ. Ανένδοτοι οι διαιτητές
23:13
25'52'' - Ο Άντιτς αστοχεί από τη γωνία, παρότι ήταν αμαρκάριστος
23:14
26'10'' - Διπλή καλή άμυνα του Ούντο στον Μπουρούση, που αστοχεί
23:15
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά, με τις άμυνες να αναλαμβάνουν δράση πλέον
23:16
26'44'' - Τρίποντο του Άνταμς από τα δέκα μέτρα, δίνει το προβάδισμα στην ισπανική ομάδα (50-52)
23:16
27'11'' - Επιχειρεί να απαντήσει ο Ντίξον, αλλά το σουτ του θα βρει το σίδερο
23:17
27'30'' - Ο Μπουρούσης αστοχεί από την κορυφή
23:17
27'42'' - Ο Ντίξον αστοχεί, με τον Μπουρούση να "καθαρίζει" το ριμπάουντ
23:18
27'55'' - Ο Άνταμς "χωρεύει" και τον Βέσελι, μετά τον Ούντο, και σκοράρει με ανάποδο λέι απ (50-54)
23:18
Τάιμ άουτ από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που βλέπει την ομάδα του να ασθμαίνει στο τρίτο δεκάλεπτο
23:19
28'18'' - Μειώνει η Φενέρμπαχτσε (52-54)
23:20
28'45'' - Ο Τζέιμς κάνει επιπόλαιη επιλογή, για να αστοχήσει από τα 6μ75
23:20
28'55'' - Ο Ντατόμε σκοράρει για τρεις, δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (55-54) και υποχρεώνει τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ
23:22
29'20'' - Εξαιρετική άμυνα του Ντατόμε στον Μπλάζιτς, που βγάζει την μπάλα εκτός παρκέ
23:23
29'40'' - Ο Βέσελι αστοχεί από τη γωνία
23:23
29'58'' - Ο Μπουρούσης σκοράρει για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με σουτ τριών πόντων, με τη βοήθεια του ταμπλό
23:23
Τέλος τρίτης περιόδου: Φενέρμπαχτσε - Λαμποράλ Κούτσα 55-57
23:24
23:26
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χίκμαν 3, Ούντο 8, Άντιτς 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 9 (1), Σλούκας 4, Βέσελι 8, Κάλινιτς, Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 12 (2).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: Τζέιμς 4, Κοζέρ, Πλάνινιτς, Χάνγκα 7 (1), Μπουρούσης 14 (2), Μπλάζιτς 5, Ντιόπ, Τιγί 11, Άνταμς 16 (4), Μπέρτανς.
23:26
30'53'' - Ο Μπουρούσης συνεχίζει να "γαζώνει" κοντά και μακριά από το καλάθι για το +7 (55-62) της Λαμποράλ Κούτσα
23:27
31'25'' - Καλάθι - ανάσα από τον Ούντο (57-62)
23:28
31'57'' - Ο Μπέρτανς κάνει το τέταρτο φάουλ του, οδηγώντας τον Ούντο στη γραμμή των βολών
23:28
Θα βάλει και τις δύο (59-62)
23:28
32'11'' - Ο Μπουρούσης... τον χαβά του σκοράρει μπροστά στα μούτρα του Ούντο (59-64)
23:29
32'35'' - Απίστευτο πάθος από τους παίκτες της ισπανικής ομάδας, με τον Μπλάζιτς να κλέβει την μπάλα. Ο Άντιτς επιστρέφει στο παρκέ, στη θέση του Ντατόμε.
23:30
33'00'' - Εντυπωσιακό μπλοκ του Βέσελι στον Μπλάζιτς στο τρίποντο
23:30
33'33'' - Τρία σερί άστοχα τρίποντα από τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μαζεύει το ριμπάουντ ο Χάνγκα
23:31
33'38'' - Ο Τζέιμς βάζει ένα πολύ μεγάλο καλάθι (59-66)
23:31
33'51'' - Ο Σλούκας πασάρει στον Βέσελι, που σκοράρει με το αριστερό χέρι (61-66)
23:31
34'11'' - Ο Άνταμς κάνει βιαστική επιλογή από την περιφέρεια
23:32
34'32'' - Μειώνει ακόμη περισσότερο ο Βέσελι (63-66)
23:33
35'04'' - Συνεχίζει απτόητος ο Βέσελι, μειώνει στον πόντο (65-66) και ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ
23:34
Ο φόργουορντ/σέντερ της Φενέρμπαχτσε έχει πάρει τη μπαγκέτα στις τελευταίες φάσεις, φτάνοντας τους 14 πόντους με 7/8 δίποντα και 0/4 βολές
23:35
35'26'' - Ο Άνταμς παίζει ένας εναντίον... όλων και σκοράρει (65-68)
23:36
35'57'' - Εξαιρετική άμυνα του Μπουρούση στον Άντιτς, που τον υποχρεώνει σε κακό σουτ. Λήγουν τα 24'' της τουρκικής επίθεσης
23:37
36'19'' - Ο Χάνγκα αστοχεί από τα 6μ75, ριμπάουντ ο Άντιτς
23:37
36'30'' - Ο Άνταμς κάνει το τέταρτο ομαδικό φάουλ της Λαμποράλ στο δεκάλεπτο. Από το επόμενο η Φενέρμπαχτσε θα έχει βολές
23:37
36'41'' - Άστοχος ξανά ο Άντιτς από την περιφέρεια
23:38
36'55'' - Κακό σουτ από τον Άνταμς
23:38
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four στη Mercedes Benz Arena
23:40
37'28'' - Ο Ντατόμε αστοχεί για τρεις κι ο Μπουρούσης φτάνει σε νταμπλ νταμπλ (21π., 10ριμπ.)
23:40
37'49'' - Φάουλ του Μπογκντάνοβιτς στον Τιγί, που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
23:41
Μέσα κι οι δύο (65-70)
23:41
37'53'' - Μειώνει με λέι απ ο Σλούκας (67-70)
23:42
38'14'' - Ο Σλούκας κάνει το φάουλ στον Μπουρούση, δίνοντάς του δικαίωμα για δύο βολές
23:42
Θα βάλει την πρώτη (67-71)
23:43
Θα χάει τη δεύτερη, αλλά ο Τιγί μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ!
23:44
38'43'' - Ο Σλούκας αστοχεί για τρεις από την κορυφή, ο Χάνγκα θα μαζέψει το αμυντικό ριμπάουντ
23:44
38'58'' - Ο Μπουρούσης κάνει το τέταρτο προσωπικό του φάουλ για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό της Φενέρμπαχτσε
23:44
39'12'' - Ο Ντατόμε βάζει ένα πραγματικά ΜΕΓΑΛΟ τρίποντο και μειώνει στον πόντο (70-71)
23:45
39'26'' - Ο Ούντο χρεώνεται με φάουλ που δίνει βολές στον Άνταμς
23:45
Θα βάλει μόνο τη μία (70-72)
23:46
Ο Σλούκας ισοφαρίζει με λέι απ (72-72) στα 25.7'' για το τέλος του αγώνα
23:46
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον 26χρονο γκαρντ, που πάει μέχρι μέσα και σκοράρει παρά την πίεση
23:47
Τάιμ άουτ από τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς
23:47
Στην κόψη του ξυραφιού ο δεύτερος ημιτελικός του Final Four. Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Βερολίνο!
23:49
Είναι το τέταρτο ομαδικό για τη Λαμποράλ Κούτσα, δεν δίνει βολές!
23:49
Στην παράταση ο δεύτερος ημιτελικός του Final Four
23:50
Ο Άνταμς έκανε κακή επίθεση στην τελευταία κατοχή, αστόχησε και ο δεύτερος φιναλίστ του Final Four θα κριθεί στο έξτρα πεντάλεπτο
23:54
Ο πρώτος ημιτελικός που πηγαίνει σε παράταση, μετά από αυτόν του Παρισιού ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παρτίζαν
23:54
Ο Μπουρούσης έχει τέσσερα φάουλ, οπότε πρέπει να υπάρξει σωστή διαχείριση για να μην αποβληθεί
23:54
Δείτε την τελευταία φάση του αγώνα, που οδηγήθηκε στην παράταση
23:55
40'15'' - Ο Μπογκντάνοβιτς σκοράρει μπροστά από τον Μπουρούση για τρεις (75-72)
23:55
40'35'' - Απαντάει με λέι απ ο Άνταμς (75-74)
23:56
40'46'' - Βολές για τον Μπογκντάνοβιτς, που πήρε το φάουλ
23:56
Μέσα κι οι δύο βολές (77-74)
23:57
41'02'' - Ο Άνταμς αστοχεί για τρεις, ριμπάουντ ο Σλούκας
23:57
41'25'' - Στο +5 (79-74) η Φενέρμπαχτσε με τον Ούντο
23:58
41'40'' - Ο Μπουρούσης κερδίζει το φάουλ από τον Ούντο και πάει στη γραμμή για δύο βολές
23:58
Εκτός στόχου κι οι δύο
23:59
41'55'' - Άστοχος για τρεις ο Ντατόμε, ριμπάουντ ο Τζέιμς
23:59
42'12'' - Άστοχο λέι απ από τον Τζέιμς
23:59
42'32'' - Ο Μπογκντάνοβιτς θα πάει μέχρι μέσα και θα σκοράρει με δεξί λέι απ (81-74)
00:00
Η Φενέρμπαχτσε, από τη στιγμή που πήγε το παιχνίδι στην παράταση, είναι ένα επίπεδο πάνω. Έμειναν από δυνάμεις οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, που έχασαν ένα... δικό τους παιχνίδι.
00:01
42'55'' - Ο Άνταμς χάνει ακόμη ένα τρίποντο, έχει 4/12 απόψε, και η Λαμποράλ Κούτσα απομακρύνεται ακόμη περισσότερο από την ανατροπή
00:02
Ο Σλούκας έχει 2/2 βολές για το +9 (83-74) της Φενέρμπαχτσε με 2'02'' να μένουν
00:02
Μειώνει άμεσα ο Μπέρτανς (83-76) στο 1'55''
00:03
43'40'' - Συνεχόμενα χαμένα σουτ από τους Τζέιμς και Άνταμς, ο Σλούκας μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ
00:04
Τάιμ άουτ από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 1'13'' για το τέλος της παράτασης
00:06
Ο Ντατόμε "τελειώνει" τον ημιτελικό με καλάθι στο 1'08'' για το τέλος (85-76)
00:06
44'04'' - Βολές για τον Χάνγκα, μετά το φάουλ του Μπογκντάνοβιτς
00:07
Θα βάλει μόνο τη μία (85-77)
00:07
Ο Περάσοβιτς απέσυρε τον Μπουρούση, ο οποίος αποθεώθηκε από τους οπαδούς της Λαμποράλ Κούτσα και τους συμπαίκτες του!
00:09
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι αφού οι διαιτητές τσεκάρουν το instant replay για να δουν πόσος χρόνος απομένει στη Φενέρμπαχτσε για να εκδηλώσει επίθεση
00:10
44'21'' - Ο Σλούκας σκοράρι για τρεις και στέλνει την ομάδα του στον τελικό (88-77)
00:11
Τελικό σκορ: Φενέρμπαχτσε - Λαμποράλ Κούτσα 88-77
00:11
Η Φενέρμπαχτσε θα είναι η αντίπαλος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον τελικό της Κυριακής στη Mercedes Benz Arena!
00:13
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χίκμαν 3, Ούντο 14, Άντιτς 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 18 (2), Σλούκας 13 (1), Βέσελι 14, Κάλινιτς, Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 15 (3).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: Τζέιμς 6, Κοζέρ, Πλάνινιτς, Χάνγκα 10 (1), Μπουρούσης 22 (3 τρίπ., 10 ριμπ.), Μπλάζιτς 5, Ντιόπ, Τιγί 13, Άνταμς 19 (4), Μπερτάνς 2.