Ρεάλ Μαδρίτης - Φενέρμπαχτσε 77-61

Αποφασιστική νίκη για την πρωτιά στον Α' όμιλο πέτυχε η Ρεάλ, επικρατώντας 77-61 της Φενέρμπαχτσε στη Μαδρίτη.

Η μηχανή της "βασίλισσας" άργησε πολύ να πάρει μπροστά. Μέχρι και 0/10 τρίποντα είχαν έως ένα σημείο οι παίκτες του Λάσο. Η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε τις περιστάσεις και με τον αλάνθαστο Μπογκντάνοβιτς είχε σταθερό προβάδισμα μέχρι το 51-49 του 28'.

Από τη στιγμή όμως που οι Μαδριλένοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (52-51) μετά το αρχικό 2-0, έκαναν την αντίπαλό τους να μοιάζει μικρή ομάδα. Συνεργασίες, τρίποντα, αιφνιδιασμοί, καλές άμυνες συνέθεσαν το σκηνικό στην τέταρτη περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας η Ρεάλ ξέφυγε 64-52 στο 33' και 73-56 τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε.

Φυσικά και δεν υπήρξε επιστροφή για την ομάδα του Πιανιτζιάνι που έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της σε λίγα μόνο λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-39, 54-52, 77-61

Ρεάλ: Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 7(1/6τρ), Πότσιους, Σουάρεθ 4(7ρ), Ρέγες 10(1τρ, 6ρ), Μίροτιτς 18(2τρ, 6ρ), Ροντριγκεθ 6, Ετσεϊμέιρ, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 10(1), Γιουλ 6, Σλοτερ 12(10ρ)

Φενέρμπαχτσε: ΜακΚάλεμπ 10(2), Ονάν, Σάτο 6, Μπρέμερ, Άντερσεν 6(1τρ, 6ρ), Σαβάς, Μπατίστ 7(1τρ, 5ρ), Καραμάν 4, Μπογκντάνοβιτς 18(3), Πρέλντζιτς 10