Μακάμπι Τελ Αβίβ - Σαλόν 78-73

Με τη νίκη 78-73 επί της Σαλόν στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι έφτασε τις έξι σε οκτώ ματς και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για την πρωτιά στο Β' όμιλο.

Η Μακάμπι συνάντησε μια ψυχωμένη Σαλόν απέναντί της και δεν είχε καθόλου εύκολο έργο έως ότου κάμψει τη σθεναρή αντίστασή της. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έπαιζαν το τελευταίο χαρτί τους για πρόκριση και από το 23-22 είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο παρκέ, φτάνοντας να ξεφύγουν 38-26 στο 14', αλλά και 49-42 στο 27'.

Ουσιαστικά η αντεπίθεση της Μακάμπι στήθηκε στην τέταρτη περίοδο. Αφού πρώτα ισοφάρισε 60-60, βρήκε τον τρόπο να προσπεράσει για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (64-62) και με πέντε πόντους του Λόγκαν να προηγηθεί 71-67. Η Σαλόν έχασε την αυτοπεποίθηση που είχε στο προηγούμενο κομμάτι του αγώνα, δεν βρήκε αντίδοτο στη δράση των γηπεδούχων και έχασε κάθε ελπίδα στο καλάθι του Τζέιμς για το 75-67 στο 38'.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 38-43, 58-60, 78-73

Μακάμπι: Λόγκαν 17(3), Τζέιμς 10(9ρ), Σμιθ 19(3τρ, 5ρ), Χίκμαν 8, Ελιγιάχου 8(7ασ), Πνίνι, Κέινερ-Μέντλι 6, Οχαγιόν 4, Σερμαντίνι 4, Τόμας 2

Σαλόν: Τσικαμπού 10(2), Καπέλα 4, Αμπουντού 4, Σιλμπ 12(2τρ, 5ρ, 5ασ), Αντόλφ 5, Ρας 17(5/10τρ, 6ρ), Χιούστον 2, Ουίλιαμς 10(12ρ), Εφτίμοφ 9