Παρτιζάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-72

Το χαμένο λέι απ του Σόνι Γουίμς στην εκπνοή επέτρεψε στην Παρτιζάν να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο Top16 (με 73-72) και, μάλιστα, επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία αποτελούσε τον κακό της δαίμονα.

Οι δύο μονομάχοι δεν μπορούσαν να αποσπαστούν στο σκορ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, όταν ο, προερχόμενος από τις ακαδημίες της Παρτιζάν, Νέναντ Κρίστιτς έδωσε διαφορά 9 πόντων στην ΤΣΣΚΑ (45-38), ωστόσο το ματς είχε πολύ ψωμί ακόμα.

Η ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς, ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο μετά την περιπέτεια της υγείας του, ροκάνισε τη διαφορά και το τέταρτο δεκάλεπτο τη βρήκε να έχει ισορροπήσει το συναρπαστικό ματς.

Το δίποντο του Μιλένκο Τέπιτς στα 59'' ήταν το μοναδικό εντός πεδιάς καλάθι του τελευταίου λεπτού, ακολούθησαν οι εύστοχες βολές του Γουίμς κι εκείνες του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στα 24''. Ο Γουίμς πήρε την τελευταία επίθεση, αστόχησε σε σχετικά χαλαρή άμυνα και η Παρτιζάν νίκησε την ΤΣΣΚΑ για πρώτη φορά μετά από οκτώ ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-35, 50-50, 73-72

Παρτιζάν: Τέπιτς 4, Λοβέρν 11 (8ρ), Νταλό, Μιλουτίνοβ 6 (6ρ, 5φ), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (1τρ), Μπογκντάνοβιτς 27 (4τρ, 4λ), Γκάγκιτς 2, Μούσλι, Άντριτς, Κίνσεϊ 15 (2τρ, 7ρ), Μπεζντράντιτσα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 10 (2τρ), Μίτσοβ, Φριτζόν 12 (4τρ), Τζάκσον 2, Πάργκο, Κρίστιτς 27 (11/14δ, 7ρ), Γουίμς 16 (3τρ, 5/5β, 10ασ), Βοροντσέβιτς, Καούν 1, Χριάπα 4 (5ρ).

# Το νικηφόρο σερί της ΤΣΣΚΑ επί της Παρτιζάν κρατούσε από τον Ιανουάριο του 2009