Εφές - Ολυμπιακός 78-83

Χάρη στο 83-78 επί της Εφές στο "Αμπντί Ιπεκτσί" ο Ολυμπιακός έφτασε τις επτά νίκες στο Top16 και ισοβαθμώντας με τον Παναθηναϊκό θα παίξει μαζί του για την τρίτη θέση στο ντέρμπι του ΣΕΦ την ερχόμενη Πέμπτη.

Η εξέλιξη

Το γεγονός ότι το παιχνίδι κυλούσε σε ρυθμούς... φιλικού ευνοούσε τον Ολυμπιακό. Με τον Σπανούλη να οργανώνει και τους Παπαπέτρου - Λοτζέσκι να εκτελούν, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν γρήγορα στο 13-8 και από εκεί στο 25-18.

Ο Βασιλειάδης ήταν αξιόπιστος, ο Πλάνινιτς και ο Μπιέλιτσα έδωσαν προσωρινά λύσεις, αλλά μετά το εύθραυστο 29-26 του 15' οι "ερυθρόλευκοι" ήταν σταθερά σε θέση ισχύος. Μέχρι και ο Κόλινς βοήθησε για το διψήφιο προβάδισμα (36-26) που τους συντρόφευε μέχρι φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (43-32).

Σαν να επαναπαύτηκε πάντως η ομάδα του Μπαρτζώκα και με πόντους από τα 4άρια της, η Εφές μείωσε 48-43 και 50-48. Παρά την έλλειψη ρυθμού, ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία και δεν άφησε τους γηπεδούχους να προσπεράσουν. Ο Ντάνστον τελείωσε φάσεις, ο Σπανούλης το ίδιο και οι πόντοι του Βασιλειάδη δεν τον πλήγωναν. Το 60-67 του 30' έγινε 68-74 και 81-70 στο 36', όταν και έπεσαν οι τίτλοι τέλους, παρά το γεγονός ότι η απόσταση έκλεισε στο φινάλε.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο... σοβαρός Βασίλης Σπανούλης που έφτιαξε και σκόραρε.

2. Ο Ματ Λοτζέσκι που όταν παίρνει χρόνο, παίζει καλύτερα.

3. Ο Μάρντι Κόλινς, ο οποίος αξίζει ένα καλό λόγο για τα 5 ριμπάουντ και τις 5 ασίστ.

4. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, γιατί δίνει άλλη διάσταση στη ρακέτα του Ολυμπιακού.

5. Ο Κώστας Βασιλειάδης, μακράν ο καλύτερος παίκτης της Εφές.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε αγγαρεία στην Πόλη. Πήγε έπαιξε μπάσκετ, έδειξε ότι έχει βρει τον... επιθετικό ρυθμό του και κατέκτησε μια σχετικώς εύκολη νίκη επί της Εφές. Το τρίτη ή τέταρτη θέση δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για τους πρωταθλητές Ευρώπης, αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μπουν οι τραυματίες προκειμένου να εμφανιστούν όσο ανταγωνιστικοί χρειάζεται στα πλέι οφ για να σπάσουν το πλεονέκτημα είτε της Ρεάλ είτε της ΤΣΣΚΑ.

21:03
Καλωσήρθατε στο live των πρώτων αναμετρήσεων της προημιτελικής φάσης του Europa League.

21:07
Οι συνθέσεις της αναμέτρησης του "Σεντ Γιάκομπ-Παρκ"

Βασιλεία:
Ζόμερ, Φ. Ντέγκεν, Σχαρ, Σαούρο, Αλίτζι, Ν. Ντέγκεν, Ντιέ, Ντελγάδο, Στόκερ, Ντιάς, Σάκα.

Βαλένθια: Γκουαΐτα, Ζοάο Περέιρα, Ματιέ, Σεντέρος, Φεγκουλί, Μπερνάτ, Παρέχο, Καρτάμπια, Κεϊτά, Πάκο Αλκάθερ, Βάργκας.
21:13
Οι συνθέσεις της αναμέτρησης του "ΑΖ Στάντιον"

Άλκμααρ:
Αλβαράδο, M. Γιόχανσον, Φίρχεφερ, Σ. Πόουλσεν, Γκουβελέουβ, Γκούντελ, Ελμ, Μπέργκουις, Ορτίς, Ά. Γιόχανσον, Μπέιρενς.

Μπενφίκα: Αρτούρ, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Σικέιρα, Γκαράι, Ρούμπεν Αμορίμ, Γκαϊτάν, Αντρέ Γκόμες, Όσκαρ Καρντόσο, Σάλβιο, Ροδρίγκο.
21:14
Οι συνθέσεις της αναμέτρησης του "Ζερλάν"

Λιόν:
Λόπες, Μπεντιμό, Μ. Κονέ, Ιμτιτί, Φερί, Μαλμπράνκ, Γκοναλόν, Μβουεμπά, Τολισό, Λακαζέτ, Μπριάν.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι, Κάσερες, Μπονούτσι, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Πίρλο, Ασαμόα, Ίσλα, Τέβες, Οσβάλντο.
21:16
Οι συνθέσεις της αναμέτρησης του "Ντραγκάο"

Πόρτο:
Φαμπιάνο, Ντανίλο, Ρέγες, Μανγκαλά, Άλεξ Σάντρο, Κάρλος Εντουάρντο, Φερνάντο, Ντεφούρ, Κουαρέσμα, Μαρτίνες, Βαρέλα.

Σεβίλλη: Μπέτο, Φερνάντο Ναβάρο, Ντάνιελ Καρίσο, Μορένο, Παρέχα, Κόκε, Μαρίν, Ράκιτιτς, Ιμπόρα, Μπάκα, Ρέγες.
21:21
Μικρά - μικρά:

Η Πόρτο είχε αποκλείσει την Σεβίλλη στη διαδρομή για την κατάκτηση του Europa League της σεζόν 2010-11.

Ο Μπέτο υπερασπιζόταν την εστία της Πόρτο από το 2009 μέχρι το 2012.

Η Άλκμααρ φιλοδοξεί να διατηρήσει απαραβίαστη την εστία της με αντίπαλο πορτογαλική ομάδα για τέταρτο συνεχόμενο ματς, ενώ η Μπενφίκα δεν έχει νικήσει στα τελευταία επτά παιχνίδια της επί ολλανδικού εδάφους.

Να σημειωθεί ότι η πρώην αντίπαλος του Ατρομήτου και του ΠΑΟΚ είναι ο μοναδικός σύλλογος της προημιτελικής φάσης που δεν έχει χάσει σε καμία από τις 10 αναμετρήσεις του εφετινού Europa League.

Ο Γιοάν Γκουρκίφ είναι ο μοναδικός παίκτης της Λιόν που έχει αγωνιστεί στη Serie A. Υπήρξε συμπαίκτης του Αντρέα Πίρλο και του Μάρκο Στοράρι στην Μίλαν.

Η Λιόν δεν ηττήθηκε στις προηγούμενες πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις του εφετινού Europa League.
21:36
Photo από τα αποδυτήρια της Γιουβέντους
21:57
Στο "άνδρο" της Άλκμααρ
22:04
Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα των τεσσάρων αναμετρήσεων.
22:05
Περισσότερoι από 2.500 οπαδοί της Γιουβέντους βρίσκονται στις εξέδρες του "Ζερλάν".
22:07
Η αναμέτρηση μεταξύ της Βασιλείας και της Βαλένθια θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας που επέβαλε η UEFA στην ελβετική ομάδα για τη συμπεριφορά των οπαδών της στο ματς με την Ζάλτσμπουργκ.
22:08
Σέντρα στα ματς.
22:12
Λιόν - Γιουβέντους (6ο λεπτό): Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Τέβες. Η προσπάθειά του περνά εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόπες.
22:14
Άλκμααρ - Μπενφίκα (5ο λεπτό): Σέντρα-σουτ του Μπέιρενς, η μπάλα λίγο άουτ.
22:15
Εκπληκτική ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι οπαδοί της Σεβίλλης, αλλά η Πόρτο είναι καλύτερη μέχρι στιγμής στο χορτάρι.
22:17
Βασιλεία - Βαλένθια (11ο λεπτό): O Ν. Ντέγκεν πέφτει στην περιοχή μετά από επαφή του Σεντέρος, αλλά ορθώς δεν καταλογίζεται τίποτα.
22:18
Στατιστικό: Η Βαλένθια έχει βάλει τα περισσότερα γκολ (18), έχει επιχειρήσει τις περισσότερες τελικές προσπάθειες εντός (55) κι εκτός εστίας (67). Εξάλλου, πρόκειται για την ομάδα με τις περισσότερες νίκες στο εφετινό Europa League.
22:20
Στατιστικό: Mε εξαίρεση την πρώτη επίσκεψη, η Σεβίλλη έχει σκοράρει σε όλες τις αναμετρήσεις της επί πορτογαλικού εδάφους.
22:24
Άλκμααρ - Μπενφίκα (19ο λεπτό): Μεγάλη ευκαιρία για την Άλκμααρ. Ο Αρτούρ βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ με τον Γιόχανσον.
22:26
Πόρτο - Σεβίλλη: Ο Μορένο δέχεται κίτρινη κάρτα και θα απουσιάσει από τη ρεβάνς της Ανδαλουσίας.
22:27
Επέλαση του Τέβες μπροστά στον Τολισό
22:31
Λιόν - Γιουβέντους (26ο λεπτό): Μοιρασμένο ματς, μία καλή ευκαιρία μέχρι στιγμής.
22:31
Λιόν - Γιουβέντους (26ο λεπτό): Δεύτερη καλή ευκαιρία. Ο Μπουφόν αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Μαλμπράνκ από πλάγια θέση.
22:32
Λιόν - Γιουβέντους (27ο λεπτό): Μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπριάν στέλνει την μπάλα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν.
22:34
Λιόν - Γιουβέντους (29ο λεπτό): Ο Τέβες προλαβαίνει και κάνει την προβολή, ο Λόπες αποκρούει ενστικτωδώς με το σώμα. Απέκτησε ενδιαφέρον το ματς.
22:36
Πόρτο - Σεβίλλη (28ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Ράκιτιτς, ο Φαμπιάνο αποκρούει, η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Μαρτίνες, ο οποίος παραλίγο να βάλει αυτογκόλ.
22:39
ΓΚΟΛ! Πόρτο - Σεβίλλη 1-0 (31ο λεπτό): Σέντρα του Κουαρέσμα από αριστερά στο ύψος του πέναλτι, ο Μανγκαλά πετάγεται και με καρφωτή κεφαλιά-ψαράκι σημειώνει το πρώτο γκολ της βραδιάς.
22:41
ΓΚΟΛ! Βασιλεία - Βαλένθια 1-0 (34ο λεπτό): Ο Φ. Ντέγκεν βρίσκει τον Ντελγάδο, εκείνος επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και καρφώνει την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Γκουαΐτα.
22:42
Στατιστικό: Η Βαλένθια δέχεται γκολ στο Europa μετά από τέσσερα παιχνίδια.
22:44
ΓΚΟΛ! Βασιλεία - Βαλένθια 2-0 (38ο λεπτό): Σέντρα του Στόκερ από αριστερά, ο Ντελγάδο πετάγεται και με προβολή διπλασιάζει τα γκολ του.
22:45
Στατιστικό: Ο Ελιακίμ Μανγκαλά σημείωσε το 3ο του γκολ στο εφετινό Europa League και έγινε ο πρώτος σκόρερ της Πόρτο στη διοργάνωση.
22:46
Στατιστικό: Η Σεβίλλη έχει ηττηθεί σε μόλις μία από τις 15 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις επιπέδου Europa League.
22:49
Στατιστικό: Τα πέντε από τα εννέα εφετινά γκολ της Πόρτο στο Europa League έχουν προέλθει από στημένες φάσεις. Ο Κουαρέσμα έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από μακρινό φάουλ που εκτελέστηκε με πάσα.
22:50
Στατιστικό: Δύο σουτ προς την εστία/δύο γκολ ο Ντελγάδο στο Europa League.
22:50
Άλκμααρ - Μπενφίκα (45ο λεπτό): Σουτ του Μπέργκουις από πλάγια θέση, ο Αρτούρ αποκρούει σε κόρνερ.
22:51
Πόρτο - Σεβίλλη (43ο λεπτό): Ο Τζάκσον Μαρτίνες δέχεται κίτρινη και θα απουσιάσει από τον επαναληπτικό της 10ης Απριλίου.
22:52
Ημίχρονο: Λιόν - Γιουβέντους 0-0
22:53
Ημίχρονο: Άλκμααρ - Μπενφίκα 0-0
22:55
Πόρτο - Σεβίλλη (45ο λεπτό): Δυνατό σουτ του Ντεφούρ, ο Μπέτο αποκρούει εντυπωσιακά, η μπάλα ακουμπάει και στο δοκάρι.

22:57
Εντυπωσιακή φάση από το ματς του "Ντραγκάο"

23:06
Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα των δευτέρων ημιχρόνων.
23:11
ΓΚΟΛ! Άλκμααρ - Μπενφίκα 0-1 (48ο λεπτό): Αντεπίθεση των "αετών", ο Αλβαράδο αποκρούει το σουτ του Καρντόσο, ο Φίρχεφερ δεν αποκρούει σωστά και ο Σάλβιο ανοίγει το σκορ με υπέροχο γυριστό στην κίνηση.
23:13
Στατιστικό: Η Μπενφίκα έχει σκοράρει στα εννέα από τα 11 εφετινά ευρωπαϊκά της ματς.
23:14
Στατιστικό: Αυτό ήταν το πρώτο εφετινό γκολ του Σάλβιο.
23:17
Ο Ντελγάδο πανηγυρίζει ένα από τα δύο γκολ που σημείωσε στο πρώτο μέρος
23:18
Άλκμααρ - Μπενφίκα: Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες μετά το γκολ του Σάλβιο.
23:21
Στατιστικό: Ο Κάρλος Τέβες, που αποχώρησε τραυματίας στο 55ο λεπτό, αγνοεί το γκολ στην Ευρώπη από τις 7 Απριλίου 2009 και το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Πόρτο. Έχουν μεσολαβήσει 24 ματς!
23:24
Στατιστικό: Η Μπενφίκα έφτασε τα 64 γκολ στο Europa League και ισοφάρισε την Αϊντχόφεν στην πρώτη θέση σε παραγωγικότητα.
23:28
Λιόν - Γιουβέντους: Οι "μπιανκονέρι" απειλούν στα τελευταία λεπτά με Ασαμόα, Κιελίνι και Ίσλα.
23:32
Πόρτο - Σεβίλλη: Οι "δράκοι" ασκούν πίεση για το δεύτερο γκολ.
23:34
Βασιλεία - Βαλένθια (69ο λεπτό): Σέντρα του Φέντε στο δεύτερο δοκάρι, ο Βάργκας παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
23:40
Τα αποτελέσματα (στο 77')

Αλκμααρ - Μπενφίκα 0-1
23:43
Βασιλεία - Βαλένθια (79ο λεπτό): Νέα ευκαιρία της Βαλένθια με τον Βάργκας, τον κόβει τελευταία στιγμή ο Σαούρο.
23:46
Λιόν - Γιουβέντους (84ο λεπτό): Τρομερή ευκαιρία για την Γιουβέντους. Ο Βούτσινιτς στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λόπες.
23:48
ΓΚΟΛ! Λιόν - Γιουβέντους 0-1 (85ο λεπτό): Σύγχυση στα καρέ της Λιόν, ο Κονέ δεν απομακρύνει σωστά και ο Μπονούτσι σκοράρει με κοντινή προσπάθεια.
23:51
Πόρτο - Σεβίλλη (87ο λεπτό): Ο Φερνάντο αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη.
23:53
Βασιλεία - Βαλένθια (90ό λεπτό): Μεγάλη ευκαιρία των "νυχτερίδων" με τον -μοιραίο- Βάργκας.
23:54
ΓΚΟΛ! Βασιλεία - Βαλένθια 3-0 (91ο λεπτό): Βαθιά μπαλιά, ο Στόκερ βγαίνει στην κόντρα, κερδίζει στην κούρσα τον Μπαραγάν και με εκπληκτική λόμπα βάζει το κερασάκι στην τούρτα.
23:55
Πόρτο - Σεβίλλη (92ο λεπτό): Σουτ του Κουαρέσμα, η μπάλα κοντράρει και τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Μπέτο.
23:58
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματίας Ντελγάδο, η Βασιλεία επικράτησε 3-0 της Βαλένθια και βρίσκεται με το ένα πόδι στην ημιτελική φάση του Europa League. Η Γιουβέντους λύγισε στο φινάλε την Λιόν, τον πρώτο λόγο για πρόκριση Μπενφίκα και Πόρτο.