Σιένα-Ολυμπιακός 62-70

Η άνετη νίκη του Ολυμπιακού στη Φλωρεντία επί της Σιένα ήρθε από ψηλά. Η διαφορά των ερυθρόλευκων από την πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν πολύ μεγάλη στη φροντ-λάιν με αποτέλεσμα ο πρωταθλητής Ευρώπης να επικρατήσει με 70-62 και να κάνει το 4-0 στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη

Η άμυνα και η αξιοποίηση των ψηλών ήταν το κλειδί για τη νίκη του Ολυμπιακού κάτι που φάνηκε από την αρχή. Οι κοντοί έψαχναν συνεχώς την πάσα κοντά στο καλάθι και ο πρωταθλητής Ευρώπης, χωρίς να πατήσει πολύ το γκάζι, προηγήθηκε άμεσα με 14-2 και 20-11. Η Σιένα την ίδια ώρα τα είχε χαμένα, άλλωστε τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με μόλις 2 ασίστ, που σημαίνει ότι από συνεργασία δεν...

Ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε την τακτική του, και παρά τον τραυματισμό του Σίμονς, τάιζε τους ψηλούς (Μπέγκιτς, Ντάνστον) αποκομίζοντας σημαντικά οφέλη. Ειρήσθω εν παρόδω ούτε η άμυνα ζώνης ευνόησε τη Σιένα έστω και αν προσωρινά το σκορ μειώθηκε στο 13-20 ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +16 (20-36). Το αποφασιστικό χτύπημα για τη νίκη ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν οι Πειραιώτες έφτασαν το σκορ στο 26-43 αποκτώντας κάβα για ένα κακό διάστημα στο 4ο δεκάλεπτο κατά το οποίο η Σιένα μείωσε 49-56. Προς το τέλος, η τάξη αποκαταστάθηκε και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι και τους 5 (60-65, ενώ έχασαν και τρίποντο στο 62-67).

H καλύτερη πεντάδα

1. Το...σκιάχτρο Μπέγκιτς. Κόντρα σε ψηλούς αμφιβόλου αξίας, ο Σλοβένος έκανε πάρτι με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 τάπες.

2. Ο δυναμίτης Ντάντστον. Δεν είχε αντίπαλο στα δικά του μέτρα και ο απολογισμός των 9 πόντων και 7 ριμπάουντ ήταν απολύτως φυσιολογικός.

3. Ο Στράτος Περπέρογλου διότι με αντιπάλους συνήθως κοντύτερους έφτανε με ευκολία στο αντίπαλο καλάθι.

4. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ. Να μην ξεχνάμε και το θέαμα. Δύο καρφώματα-χάρμα οφθαλμών για τον Αμερικανό.

5. Ο Ντάνιελ Χάκετ. Με 6 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο μόνος παίκτης της Σιένα που πίστεψε στη νίκη.

Το φύλλο αγώνα

Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός νίκησε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 70-62. Το σκορ μειώθηκε περισσότερο επειδή η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσε παρά γιατί η Σιένα έπαιξε καλά στο τέλος. Το μεγάλο παράσημο για τον προπονητή του Ολυμπιακού και την ομάδα του είναι το ότι ο Ολυμπιακός νίκησε χωρίς να φτάσει παίκτης του σε διψήφιο αριθμό πόντων, δείγμα ομαδικότητας και βάθους στο ρόστερ. Σ' αυτόν τον όμιλο της χαμηλής δυναμικής ο πρωταθλητής Ευρώπης δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Το live

21:01
Καλησπέρα σας. Θα είμαστε εδώ, μαζί σας, για να σχολιάσουμε την εξέλιξη του μεγάλου αγώνα του Ολυμπιακού στην Φλωρεντία, απέναντι στην... "παραδοσιακή" του αντίπαλο, την Πρωταθλήτρια Ιταλίας Σιένα.
21:02
Κανονικά θα αγωνιστεί ο Βασίλης Σπανούλης, παρά το γεγονός ότι στην τελευταία επί ελληνικού εδάφους προπόνηση του Ολυμπιακού "γύρισε" τον δεξί του αστράγαλο.
21:10

21:11

21:11
H 12άδα του Ολυμπιακού: Πέτγουεϊ, Λο, Ντάνστον, Σπανούλης, Περπέρογλου, Σλούκας, Σίμονς, Λοτζέσκι, Μπέγκιτς, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Κατσίβελης.
21:14
10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες μετράει ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα των επίσημων υποχρεώσεών του. Οι Πειραιώτες έχουν 4/4 στην Α1, 3/3 στην Eurolegue, μια νίκη στο Κύπελλο Ελλάδος απέναντι στον Ηλυσιακό και τις δυο επί της Πινέιρος για το Διηπειρωτικό.
21:16
Στην Φλωρεντία θα διεξαχθεί το αποψινό ματς, καθώς η Σιένα έχει "μετακομίσει" από το ξεκίνημα της σεζόν.
21:24
Οι δυο ομάδες είχαν παίξει και πέρυσι, στο Top-16. Η Σιένα είχε κερδίσει στο ΣΕΦ με 72-74 χάρη στο εκπρόθεσμο καλάθι του Μπόμπι Μπράουν και ο Ολυμπιακός απάντησε με διπλό (67-68) στην Ιταλία.
21:25
Αυτή τη στιγμή γίνονται οι παρουσιάσεις των δυο ομάδων. Πέντε λεπτά μας χωρίζουν από το τζάμπολ της αναμέτρησης.
21:29
Ετοιμες οι δυο ομάδες για το τζάμπολ!
21:30
Στο γήπεδο και μερικοί οπαδοί του Ολυμπιακού!
21:31
Πρώτο καλάθι από τον πενταδάτο Μπέγκιτς! 0-2 ο Ολυμπιακός.
21:31
0-4 από τον Πρίντεζη που σκοράρει στην ρακέτα.
21:32
0-6 από τον Πρίντεζη που απελευθερώνεται και σκοράρει ξανά κάτω από το καλάθι.
21:33
0/3 σουτ για την Σιένα, 3/3 για τον Ολυμπιακό στο πρώτο δίλεπτο.
21:34
Κόψιμο από τον Μπέγκιτς που μοιάζει με "σκιάχτρο" στην ρακέτα. Τρίποντο από τον Λο και 0-9 για τον Ολυμπιακό, 7.27" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:35
Απίστευτο ξεκίνημα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης. Ο Πρίντεζης με το τρίτο του καλάθι κάνει το 0-11. Τάιμ άουτ οι Ιταλοί, που έχουν 0/5 προσπάθειες, την ώρα που ο Ολυμπιακός έχει 4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο.
21:35
7.03 για το τέλος της πρώτης περιόδου
21:36
Πρώτο καλάθι για τους Ιταλούς που κάνουν το 2-11
21:37
Σκοράρει ξανά ο Μπέγκιτς για το 2-13. Έχει κερδίσει και το φάουλ.
21:38
Βάζει και την βολή ο Σλοβένος για το 2-14!
21:39
Δεύτερο καλάθι από τον Κιμ Ίνγκλις για το 4-14.
21:40
Ο Ντάνστον αντικαθιστά τον Μπέγκιτς και κάνει το 4-16 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.
21:40
Ο Ρότσεστι κρατάει την διαφορά στους 10 (6-16)
21:41
Πέφτουν τα στατιστικά του Ολυμπιακού (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα), όμως η άμυνά του παραμένει αποτελεσματική και το σκορ στους 10 (6-16).
21:42
Ο Ρότσεστι σκοράρει ξνά, αυτή τη φορά για το 8-16.
21:43
Πρώτο καλάθι από τον Βασίλη Σπανούλη για το 8-18.
21:43
2.20 για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:43

Καλό κυρίως, σοβαρό, ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό ο οποίος κτυπάει την Σιένα στην ανύπαρκτη γραμμή ψηλών της. Ο Μπέγιτς ξεκίνησε πολύ καλά και ο Σπανούλης δεν εκβίασε προσπάθειες μοιράζοντας το παιχνίδι. Η άμυνα λειτουργεί, ο Ολυμπιακός επιβάλλεται από νωρίς σε έναν αδύναμο αντίπαλο σε σχέση με το εγγύς παρελθόν του.

21:44
Εχει ξεκινήσει το ροτέισον ο Μπαρτζώκας, παραμένει καλή η άμυνα των "ερυθρόλευκων" που διατηρούν συνεχώς μια διαφορά ασφαλείας.
21:44
Κερδίζει το φάουλ και μαζί δυο βολές ο Στράτος Περπέρογλου. 1.29 για το τέλος της περιόδου.
21:45
Βάζει την πρώτη ο Περπέρογλου, βάζει και την δεύτερη για το 8-20.
21:46
Βολές από τον Κουρνού για το 10-20.
21:47
Νέο "κακό" φάουλ από τον Ολυμπιακό, άλλο ένα "ζευγάρι" βολών για την Σιένα.
21:47
Ο Κουρνού βάζει αυτή τη φορά 1/2 για το 11-20.
21:48
Ενυπωσιακό στοπ από τον Ντάνστον, 2" για την επίθεση της Σιένα.
21:48
Τέλος πρώτης περιόδου με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 9 πόντων (11-20).
21:49
4/15 σουτ έχει η Σιένα, μαζί με 3/4 βολές. Την ίδια ώρα οι Πειραιώτες έχουν περισσότερες επιθέσεις (8-18) και 3/3 βολές.
21:50
Πρίντεζης με 6 και Μπέγκιτς με 5 πόντους είναι οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα.
21:50

Καλή περίοδος για τον Ολυμπιακό που αξιοποιεί την τεράστια διαφορά σε ποιότητα και ποσόστητα. Καλές άμυνες, στην επίθεση μόνο έχει ένα ζήτημα σε πιο αργούς ρυθμούς. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα από την Σιένα. Άλλωστε στην Φλωρεντία υπάρχει μόνο η Φιορεντίνα.

21:50
Από 4 έχουν ο Ρόστεστι και ο Ινγκλις για την Σιένα.
21:51
Με καλάθι του Χάντερ (13-20) ξεκινάει το δεύτερο δεκάλεπτο.
21:52
Ένα αίρμπολ του Ντάνστον ήταν το αποτέλεσμα της πρώτης επίθεσης του Ολυμπιακού.
21:53
Φόλοου στην δική του αστοχη προσπαθεια έκανε ο Ντάνστον για το 13-22.
21:54
Επιστρέφει ο Λο στο παιχνίδι.
21:55
Δεν είναι καλό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η διαφορ΄απαραμένει σε ασφαλή επίπεδα.
21:55
Νέο καλάθι από τον Ρότσεστι για το 15-22.
21:55
Τρίποντο από τον Μάντζαρη, ξανά στο +10 (15-25) ο Ολυμπιακός. 6.51 για το τέλος του ημιχρόνου.
21:56
Επιθετικό ριμπάουντ από τον Ντάνστον που τελειώνει κι άλλη φάση για το 15-27!
21:56

Ο Μπαρτζώκας έχει μεταφέρει στο "2" τον Μάντζαρη περισσότερο σε ρόλο εκτελεστή αφήνοντας το κουμάντο στον Σλούκα.

21:57
Κερδίζει φάουλ από τον Ρότσεστι και δυο βολές ο Κώστας Σλούκας.
21:57
6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 8.40 συμμετοχής από τον Ντάνστον που περνάει στον πάγκο.
21:58
Ο Σλούκας πετυχαίνει 2/2 βολές για το 17-29. 5.19 για το τέλος της δεύτερης περιόδου.
21:58
Επιστρέφει ο Σπανούλης, στην θέση του Σλούκα.
21:59
Φάουλ από τον Πέτγουεϊ και βολές για τον Ίνγκλις.
22:00
Τάιμ άουτ στην Φλωρεντία, στο +12 (17-29) ο Ολυμπιακός που κερδίζει και την μάχη των ριμπάουντ (15-17), αλλά και εκείνη των ασίστ (1-6).
22:01
1/2 βολές από τον Ίνγκλις για το 18-29.
22:02
Τέλος τρίτης περιόδου με τον Ολυμπιακό στο +12 (42-54).
22:02
Πονάει στον αριστερό ώμο ο Σίμονς και αποχωρεί. Ο Μπέγκιτς επιστρέφει στο παιχνίδι.
22:03
2/2 βολές από τον Χάκετ για το 20-29.
22:03

Καλές άμυνες από τον Ολυμπιακό που έχει κόψει εντελώς τα πικ εν ρολ. Σταθερά ζήτημα το παιχνίδι στο 5-5 στην επίθεση.

22:03
Βήματα από τον Λο που δείχνει να μην έχει ρυθμό.
22:04
3.15" για το τέλος του ημιχρόνου, 20-29 για τον Ολυμπιακό.
22:04
Καλοί στην άμυνα, απρόσεκτοι στην επίθεση οι Πειραιώτες που θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη διαφορά.
22:04
Δεύτερο κόψιμο από τον Μπέγκιτς!
22:05
Βάζει και το καλάθι στην επίθεση ο εξαιρετικός Μπέγκιτς για το 20-31!
22:05
Τάιμ άουτ από την Σιένα!
22:06
7 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 2 κοψίματα σε 6 λεπτά συμμετοχής από τον Μίρζα Μπέγκιτς.
22:07
Εξαιρετικά δύσκολο σουτ από τον Λοτζέσκι για το 20-33.
22:08
1 λεπτό για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. 7" για την επίθεση του Ολυμπιακού.
22:08
Τρίποντο τελικά από τον Λοτζέσκι για το 20-36!
22:09
ο Έρικ Γκριν απαντέι με τρίποντο για το 23-36, το πρώτο μακρινό σουτ της Σιένα στην βραδιά.
22:10
8 ασίστ και 14 καλάθια για τον Ολυμπιακό που έχει την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου.
22:10

Πολύ σημαντικό για τον Ολυμπιακό ότι εμφανίζεται σοβαρός και συγκεντρωμένος. Κάνει αυτό που πρέπει χωρίς να επιτρέψει στην αντίπαλό του να έχει εύκολες προσπάθειες. Με την παρουσία του Σπανούλη στο κουμάντο και του Λοτζέσκι στο "2" οι πρωταθλητές Ευρώπης έγιναν πιο γρήγοροι.

22:10
12.6" για τους Πειραιώτες.
22:11
Νέο τάιμ άουτ, από τον Μπαρτζώκα αυτή την φορά.
22:12
Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε εκτός ισορροπίας τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου.
22:13
Με 47% (11/23) σουτάρει στα δίποντα ο Ολυμπιακός και με 30% (3/10) στα τρίποντα. Το θετικό είναι ότι εκτός από την διαφορά των 13 πόντων, έχει και το απόλυτο στις βολές (5/5).
22:14
Η Σιένα, από την άλλη, έχει μόλις 28% στα δίποντα (7/25) και 25% στα τρίποντα (1/4), μαζί με 6/8 βολές.
22:15
Ο Ντάνιελ Χάκετ, ο ηγέτης και κορυφαίος παίκτης των Ιταλών τη φετινή σεζόν, έχει μόλις 2 πόντους με 2/2 βολές και 0/1 δίποντο σε 12:32 συμμετοχής, Έχει κερδίσει 4 φάουλ και έχει κάνει 2 λάθη.
22:15
Ο Βασίλης Σπανούλης έχει επίσης 2 πόντους με 1/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα, 1 λάθος, 2 ασίστ και 2 κερδισμένα φάουλ σε 13:21.
22:16
Εντυπωσιακός είναι ο Μίρζα Μπέγκιτς με 7 πόντους (3/3 δίποντα, 1/1 βολή), 2 ριμπάουντ, 1 λάθος και 3 κοψίματα σε 9:11.
22:17
Πολύ καλός και ο Γιώργος Πρίντεζης (6 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 10:46), την ώρα που ο Μπράιαντ Ντάνστον μετράει 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλψίματα και 1 κόψιμο σε 9:21.
22:20
Αγωνία για τον Σέντρικ Σίμονς που τραυματίστηκε στον αριστερό ώμο και έπαιξε μόλις 1:28.
22:24
Αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου.
22:26
Ο Σίμονς έβγαλε τελικά τον ώμο του και δεν θα αγωνιστεί στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.
22:27
Με την επιστροφή του Ολυμπιακού στην Ελλάδα θα μάθει ο Σίμονς πόσο θα μείνει εκτός δράσης.
22:28

Καλό τεστ για τον Ολυμπιακό να μην χαλαρώσει και να πάει την διαφορά όσο πιο ψηλά μπορεί.  Δεν χρειάζεται να ...βάλει την Σιένα στο παιχνίδι.

22:28
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με αίρμπολ του Χάκετ!
22:29
Ο Ρότσεστι ευστοχεί σε τρίποντο για το 26-36. Αυτό ήταν και το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου.
22:30
Βολές για τον Ντάνστον.
22:30
Ευστοχεί στη μια ο Αμερικανός για το 26-37.
22:32
Σπουδαία η άμυνα του Μάντζαρη στον Χάκετ. Βάζει και τρίποντο ο Ελληνας διεθνής για το 26-40! 8 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.
22:32
Κι άλλο τρίποντο για τον Ολυμπιακό! Αυτή την φορά ο Ματ Λοτζέσκι κάνει το 26-43!
22:33
Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού στο παιχνίδι.
22:33
5/12 τρίποντα έχει πλέον ο Ολυμπικός.
22:33
Τρίποντο από τον... Ρες για το 29-43.
22:34
Ο Χάντερ καρφώνει για το 31-43, με τον Χάκετ να του δίνει έτοιμο καλάθι.
22:35
Ο Λοτζέσκι τρέχει στον αιφνιδιασμό και κερδίζει φάουλ από τον Ρότσεστι.
22:36
Ο Σπανούλης "εκτελεί" από τα 6μ.75 για το 31-46. Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα του αγώνα.
22:37
Δυο γρήγορα καλάθια από του Ιταλούς, που μειώνουν στους 11 (35-46)
22:37
Ο Χάκετ συνεχίζει να είναι αρνητικός, χάρη στην άμυνα του Σλούκα αυτή τη φορά.
22:38

22:38
Τρομερός ο πλουραλισμός του Ολυμπιακού που έχει έξι παίκτες με +5 πόντους και τους Λοτζέσκι - Μάντζαρη να έχουν από δυο εύστοχα τρίποντα ο κάθε ένας.
22:39
Ο Σπανούλης "μιλάει" ξανά για το 35-48. 4 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.
22:40
Ο Σπανούλης βρίσκει σίδερο από τα 6μ.75. Έχει πλέον 1/4.
22:41
Τρίποντο από τον Περπέρογλου, στο +16 (35-51) ο Ολυμπιακός.
22:41
Δίποντο τελικά το σουτ του Περπέρογλου, οπότε το σκορ είναι πλέον 38-50.
22:42

Λάθος του Σλούκα. Απίστευτο, αλλά είναι μόλις το πρώτο της χρονιάς. Ο Ολυμπιακός έχει ρίξει ρυθμούς πάντως.

22:42
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ άλει-ουπ κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ για το 38-52!
22:43
Σπουδαίο καλάθι κι από τον Σλούκα για το 40-54. Διείσδυση και τελείωμα με το αριστερό.
22:43

22:43
Το άλει-ουπ του Πέτγουεϊ ήταν τόσο εντυπωσιακό, που ακόμη και οι Ιταλοί χειροκρότησαν την προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού.
22:46
Ο Ολυμπιακός ελέγχει το παιχνίδι από το ξεκίνημα, δεν έχει απειληθεί ούτε στο ελάχιστο από τους Πρωταθλητές Ιταλίας και πρέπει να συνεχίσει έτσι και στην τέταρτη περίοδο για να φτάσει στη νίκη και το 4/4 στην φετινή Euroleague.
22:47
Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.
22:47
Βολές από τον Περπέρογλου για το 42-56.
22:48
Ο Μπέγκιτς κερδίζει άλλο ένα φάουλ. Μακράν το καλύτερό του παιχνίδι με την φαν΄λα του Ολυμπιακού.
22:49
Ο Ίνγκλις μειώνει στους 9 (47-56)
22:50
Ο Ίνγκλις σκοράρει και στον αιφνιδισμό γι το 49-56 που βάζει την Σιένα στο παιχνίδι.
22:50
Απαντάει ο Περπέρογλου για το 49-58, αφού πόσταρε τον αντίπαλό του.
22:51
Ο Περπέρογλου ποστάρει ξανά και κερδίζει φάουλ. Τάιμ άουτ.
22:51

Αυτά συμβαίνουν όταν ρίχνεις τον ρυθμό σου. Ο Ολυμπιακός ζυγίζοντας την πολύ αδύναμη φέτος Σιένα επαναπαύθηκε και σταμάτησε να τρέχει με αποτέλεσμα να έχει μείνει στους 58 πόντους. Είναι καθαρά θέμα χαλάρωσης η μείωση της διαφοράς και τίποτε άλλο.

22:53
Εντυπωσιακή προσπάθεια και παλικαρίσιο καλάθι από τον Μπέγκιτς για το 49-60.
22:54
Τέταρτο κόψιμο από τον Μπέγκιτς που αστοχεί όμως στην επόμενη φάση. Έχει 9 πόντου και 4 μπλοκ ο Σλοβένος σε μόλις 13 λεπτά συμμετοχής.
22:55
5.15" για το τέλος του αγώνα!
22:57
Ο Λο σκοράρει δίποντο χωρίς ισορροπία για το 49-62.
22:57
Τραγουδούν στην κερκίδα οι λιγοστοί οπαδοί του Ολυμπιακού.
22:58
Νέο βροντερό κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ για το 49-64 που "κλειδώνει" ουσιαστικά τη νίκη του Ολυμπικού, 3.38" για το τέλος.
22:59

Ο Λο κάνει την διαφορά σε αυτό το διάστημα και με την ταχύτητά του ξύπνησε τον Ολυμπιακό.

22:59
Μειώνει στους 11 (53-64) η Σιένα, που κάνει την ύστατη προσπάθεια.
23:02
Ο Χάκετ κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ στα 49.9" και με την διαφορά στους 9 πόντους.
23:02
Τάιμ άουτ. Ο Χάκετ έχει δυο βολές και η Σιένα έχει και την επίθεση.
23:04
Πρώτη βολή μέσα από τον Χάκετ για το 57-65.
23:04
Μέσα και η δεύτερη για το 58-65.
23:04

OK, το τελευταίο δεκάλεπτο είναι πραγματικά κακό κυρίως από τον Ολυμπιακό. Σίγουρα παρασύρθηκε από την εικόνα της Σιένα, αλλά δεν κράτησε στο τέλος το παιχνίδι του. Έριξε ρυθμό, πήγε αργά, απλά πήγε να κρατήσει το σκορ.

23:04
Ο Χάκετ κερδίζει νέο φάουλ από τον Λοτζέσκι στα 44.3"
23:05
Η μπάλα απ' έξω για τους Ιταλούς.
23:05
Ο Χάκετ μειώνει ακόμη περισσότερο (60-65) στα 35"
23:05
Ο Σπανούλης κερδίζει φάουλ και βολές στα 24"
23:06
Πρώτη βολή μέσα από τον Σπανούλη (60-66)
23:06
Μέσα και η δεύτερη (60-67) από τον αρχηγό του Ολυμπιακού. Τάιμ άουτ.
23:09
Χάνουν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμη περισσότερο οι Ιταλοί, κερδίζει νέο φάουλ ο Λοτζέσκι.
23:09
1/2 ο Λοτζέσκι, κλέψιμο και καλάθι από τον Ντάνστον για το τελικό 62-70.
23:10
Έστω και αν τρόμαξαν λίγο στο τέλος, οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη (62-70) και έκαναν το 4/4!
23:11
Κανείς παίκτης του Ολυμπιακού δεν σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων! 9 είχαν ο Ντάνστον, ο Σπανούλης, ο Λοτζέσκι και ο Μπέγκιτς, ενώ 8 είχε ο Περπέρογλου και από 6 οι Πρίντεζης - Μάντζαρης.
23:12
Οι Πρωταθλητές Ευρώπης σούταραν με 50% στα δίποντα (20/40), με 27% στα τρίποντα (6/22) και με 70% στις βολές (12/17). Είχαν 11 λάθη και 15 ασίστ.
23:13
Οι Πρωταθλητές Ιταλίας είχαν 38% στα δίποντα (17/44), 40% στα τρίποντα (6/15) και 83% στις βολές (10/12). Παρόλα αυτά, τα 15 λάθη τους ήταν πολλά, ειδικά από την στιγμή που έδωσαν μόλις 11 τελικές πάσες.
23:14
Ο Ντάνιελ Χάκετ "πνίγηκε" στα πλοκάμια των αμυντικών του Ολυμπιακού και σε 28 λεπτά συμμετοχής είχε μόλις 6 πόντους με 1/5 δίποντα και 4/4 βολές. Οι 6 ασίστ έσωσαν κάπως τα προσχήματα, όπως και τα 10 κερδισμένα φάουλ που αποδεικνύουν πως η άμυνα των Πειραιωτών ήταν προσαρμομένη πάνω του.
23:15
Ο Κιμ Ίνγκλις και ο Τέιλορ Ρότσεστι είχαν από 13 πόντους και μοιράστηκαν τον τίτλο του πρώτου σκόρερ. Ήταν, φυσικά και οι κορυφαίοι της Σιένα.
23:16
Ο Ολυμπιακός έκανε το 4/4 στην φετινή Euroleague και έχει σχετικά εύκολη αποστολή την ερχόμενη εβδομάδα, καθώς υποδέχεται (Παρασκευή στις 19:00) την θεωρητικά αδύναμη του ομίλου Ζιελόνα Γκόρα που ηττήθηκε εντός έδρας από την Γαλατασαράι.
23:17
Η Σιένα, από την άλλη, ψάχνει ακόμη την πρώτη της νίκη. Έχει χάσει και τα τέσσερα ματς, ενώ είχε ηττηθεί και στα πέντε τελευταία της προηγούμενης σεζόν! Μετράει δηλαδή 9 σερί αποτυχίες!
23:17
Επόμενο ματς για τον Ολυμπιακό, την Δευτέρα στις 19:00 με τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ.
23:19

Νίκη με κέρδος τον Μπέγκιτς, τους βαθμούς και...τέλος. Διδάσκει πολλά στον Ολυμπιακό κυρίως στο στυλ παιχνιδιού του και στην διάρκειά του. Είναι νωρίς μεν, αλλά είναι η πιο έτοιμη ομάδα και απέναντι σε ομάδες όπως η Σιένα αυτό φαίνεται. Έχει δρόμο ακόμα κυρίως στην επίθεση.

23:19
Μελανό σημείο της βραδιάς, ο τραυματισμός του Σέντρικ Σίμονς στον αριστερό ώμο.
23:20
Ο Αμερικανός "λαβώθηκε" σε μια προσπάθειά του να σταματήσει τον Χάκετ και έπαιξε μόλις 1:28.