Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 78-69

Η χαρακτηριστική αστοχία από τη γραμμή του τριπόντου στοίχισε στον Παναθηναϊκό τη δεύτερη ήττα του στην εφετινή Ευρωλίγκα. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε συνεχώς μέσα από τη ρακέτα και νίκησε με 78-69 στη Βαρκελώνη.

Η εξέλιξη

Οσο ο Παναθηναϊκός κατάφερνε να κρατήσει τον Τόμιτς και τους υπόλοιπους ψηλούς της Μπαρτσελόνα μακριά από το καλάθι της, βρισκόταν μέσα στο ματς. Ο Μπατίστα έκανε καλή δουλειά στην επίθεση και ο πρωταθλητής Ελλάδα ήλεγχε τα πράγματα (12-14, 18-18).

Από τη στιγμή όμως που ο Τόμιτς άρχισε να μεταφράζει σε εύκολα καλάθια τις πάσες των κοντών της "Μπάρτσα" τα δεδομένα άλλαξαν. Από το 28-30 και μετά οι Καταλανοί εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους, είδαν τον Ντόελμαν να σκοράρει 7 σερί πόντους και τη διαφορά να ανεβαίνει στο +10 (43-33). Ο Παναθηναϊκός αναζητούσε εναγωνίως σκόρ από την περιφέρεια και πέτυχε το πρώτο τρίποντό του στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου.

Λίγο έως πολύ, το παιχνίδι κύλησε έτσι μέχρι το τέλος. Η ευκολία της Μπαρτσελόνα στο επιθετικό ριμπάουντ (που συνήθως έφερνε καλάθι) και η αδυναμία του Παναθηναϊκού να σκοράρει από μακριά στοίχισαν ακριβά. Ακόμα όταν η διαφορά μειώθηκε στους 7 (67-60) και ο Αμπρίνες αποβλήθηκε με δύο ντεσκαλιφιέ, ο πρωταθλητής δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να μπει στο ματς. Ο Λάμπε από το τρίποντο έκανε το 72-62 και τα πάντα τελείωσαν. Σημαντική σημείωση: Ο Παναθηναϊκός τελείωσε τον αγώνα με 2/20 τρίποντα!

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Τόμιτς ήταν αλάνθαστος. Ο Κροάτης είχε 8/8 δίποντα και 16 πόντους μαζί με 10 ριμπάουντ.

2. Ο Ντόελμαν είχε 9 πόντους αλλά οι 7 του πρώτου ημιχρόνου πλήγωσαν πολύ τον Παναθηναϊκό.

3. Ο Μπατίστα έκανε ότι μπορούσε με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Το παιχνίδι του όμως διαβάστηκε από τους Καταλανούς.

4. Στο ύψος του ο Λάμπε με 12 πόντους και 5/7 εντός πεδιάς.

5. Καλό παιχνίδι και από τον Ολεσον με 12 πόντους και μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά.

Το φύλλο αγώνα

Οι αδυναμίες του Παναθηναϊκού σ' αυτό το παιχνίδι ήταν συγκεκριμένες. Δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα από το περιφερειακό σουτ, έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ και είδε τους αντιπάλους ψηλούς να τον πληγώνουν χωρίς τέλος. Δεν αποτελούν κάποια έκπληξη όλα αυτά. Με τον Ράιτ στην Αθήνα και τον Μαυροκεφαλίδη εκτός πνεύματος αγώνα οι πράσινοι δεν μπορούσαν να παλέψουν περισσότερο. Η Μπαρτσελόνα έκανε αυτά που συνήθως κάνει καλά και νίκησε για να διατηρήσει το αήττητό της.

Το live του αγώνα

21:31
Καλησπέρα...
21:31
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Μπαρτσελόνα
21:32
Οι "πράσινοι" θα παραταχθούν δίχως τον Τζούλιαν Ράιτ, ενώ ο Έι Τζέι Σλότερ θα αγωνιστεί με μπαταρισμένο χέρι
21:33
Ο Αμερικανός γκαρντ τραυματίστηκε σε δάχτυλο του χεριού του στην τελευταία προπόνηση της ομάδας
21:34
Καθ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, το Euroleague Greece φρόντισε να σας παρουσιάσει όλα τα ενδιαφέροντα στοιχεία γύρω από το παιχνίδι
21:49
Σε περίπου δέκα λεπτά ξεκινά το παιχνίδι...
21:55
Το παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα είναι ιστορικό για τον Παναθηναϊκό αφού είναι το 300ο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση
21:56
Πέντε λεπτά μένουν για να ξεκινήσει το παιχνίδι...
21:57
Κατά την είσοδό του στο παρκέ, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους της Μπαρτσελόνα
21:57
Αντίθετα, οι Ισπανοί χειροκρότησαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη
21:58
Χουέρτας - Ναβάρο - Τόμας - Ντόλμαν - Τόμιτς οι πέντε βασικοί για τη Μπαρτσελόνα
21:58
Διαμαντίδης - Σλότερ - Γιάνκοβιτς - Φώτσης - Μπατίστα αυτοί του Παναθηναϊκού
21:59
Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, ο Τσάβι Πασκουάλ μετράει 16 νίκες και ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς 13
22:02
Ο Τόμας ανοίγει το σκορ από το λόου ποστ (2-0)
22:02
Ο Διαμαντίδης ισοφαρίζει με δίποντο από τα έξι μέτρα
22:03
Ο Ντόλμαν χάνει το σουτ τριών πόντων, αλλά ο Τόμιτς μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ
22:03
Λίγο αργότερα, ο Ναβάρο αστοχεί εκ νέου
22:03
Επιθετικό φάουλ του Σλότερ πάνω στον Ναβάρο σε προσπάθειά του να ελευθερωθεί
22:04
Ο Τόμιτς σκοράρει με προσωπική ενέργεια από το λόου ποστ (4-2 στο 2')
22:04
Ο Μπατίστα σκοράρει μετά από ωραία ασίστ του Γιάνκοβιτς (4-4 στο 2')
22:04
Με τη γνωστή... bombita του ο Ναβάρο σκοράρει (6-4)
22:05
Ο Γιάνκοβιτς αστοχεί από τα 6μ75, με τον Χουέρτας να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ
22:06
Ξανασκοράρει ο Τόμιτς, που έμεινε αμαρκάριστος στο "ζωγραφιστό" (8-4 στο 3')
22:06
Ο Μπατίστα μειώνει με χουκ (8-6)
22:06
Νέο καλάθι από τον Τόμιτς (10-6)
22:07
Η Μπαρτσελόνα έχει σκοράρει 8/10 πόντους της από το "ζωγραφιστό" (με Τόμιτς και Τόμας)
22:07
Ο Διαμαντίδης μειώνει με σουτάκι από τα τέσσερα μέτρα (10-8 στο 4')
22:07
Η μπάλα δεν κάνει το χατήρι στον Χουέρτας, με τον Διαμαντίδη να μαζεύει το ριμπάουντ
22:08
Γκολ φάουλ από τον Μπατίστα
22:08
Μόνο οι Διαμαντίδης και Μπατίστα σκοράρουν για το "τριφύλλι" στο πρώτο πεντάλεπτο
22:10
Ο Τόμιτς έχει πετύχει 8/12 πόντους της ομάδας του όντας αλάνθαστος στα σουτ δύο πόντων (4/4)
22:12
Πολύ βάρβαρο χτύπημα από τον παίκτη της Μπαρτσελόνα που... χτύπησε στο πρόσωπο τον Μπατίστα
22:13
1/2 βολές από τον Μπατίστα (12-12 στο 6')
22:13
Ο Σλότερ σκοράρει από τη γωνία για το "πράσινο" +2 (12-14 στο 7')
22:14
Ο Σλότερ αστοχεί από την περιφέρεια
22:14
Ο Τόμιτς ξανακερδίζει τον Μπατίστα στο χαμηλό ποστ (14-14)
22:15
Βήματα από τον Μπατίστα, που παραχωρεί τη θέση του στον Μαυροκεφαλίδη
22:15
Δύο βολές κερδίζει ο Σατοράνσκι, μετά το φάουλ που του έγινε -σε προσπάθεια για λέι απ- από τον Μαυροκεφαλίδη
22:16
Επιστροφή Διαμαντίδη στη θέση του Μποχωρίδη
22:16
Και ο Παππάς στο παρκέ, στη θέση του Σλότερ
22:16
Ο Σατοράνσκι είναι αλάνθαστος (16-14 στο 8')
22:17
Ο Φώτσης κερδίζει το φάουλ. Επαναφορά από τη baseline για τους "πράσινους"
22:17
Ο Διαμαντίδης αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Φώτσης μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και κερδίζει το φάουλ από τον Όλεσον
22:17
Δύο βολές για τον Έλληνα φόργουορντ
22:17
Μέσα και οι δύο (16-16 στο 8')
22:18
Φάουλ του Παππά στον Αμπρίνες. Δεν έχουν να δώσουν άλλο ομαδικό οι παίκτες του Ιβάνοβιτς
22:18
Ο Μαυροκεφαλίδης κλέβει τη μπάλα, αλλά αμέσως μετά την χάνει μέσα από τα χέρια του
22:19
Φάουλ του Σατοράνσκι στον Διαμαντίδη
22:19
Στη γραμμή των βολών ο αρχηγός του Παναθηναϊκού
22:19
Από τη στιγμή που ο Τόμιτς πέρασε εκτός παρκέ, η Μπαρτσελόνα δεν έχει εκδηλώσει επίθεση από το λόου ποστ
22:19
1/2 από τον Διαμαντίδη (16-17 στο 9')
22:20
Ωραίο καλάθι από τον Σατοράνσκι που κερδίζει την άμυνα του Παναθηναϊκού (18-17 στο 9')
22:21
Στην τελευταία επίθεση των "πρασίνων" ο Παππάς δεν προλαβαίνει το χρονόμετρο, με τη μπάλα να μένει στα χέρια του
22:22
Σκορ πρώτου δεκαλέπτου: Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 18-18
22:22
8/16 δίποντα έχουν οι γηπεδούχοι και 6/8 οι "πράσινοι"
22:23
Καμία ομάδα δεν έχει ευστοχήσει σε περιφερειακό σουτ μέχρι στιγμή (0/2 η Μπαρτσελόνα, 0/3 ο Παναθηναϊκός)
22:24
Ο Γκιστ κερδίζει τον Νάχμπαρ κοντά στο καλάθι (22-20)
22:25
Αυτή τη φορά ο Όλεσον δεν σημαδεύει σωστά από τα 6μ75, αλλά η μπάλα περνάει εκτός παρκέ από τα χέρια του Μαυροκεφαλίδη
22:25
Ο Λάμπε σκοράρει... με περιπέτεια από το high post (24-20)
22:26
Καλάθι και φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη
22:26
Έμμεσο τρίποντο από τον Έλληνα φόργουορντ/σέντερ (24-23 στο 12')
22:28
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Γκιστ στη λήξη της επίθεσης (26-25)
22:28
Ο Λάμπε σκοράρει ξανά (28-25)
22:29
Ο Γκιστ χάνει το λέι απ προς στιγμήν, αλλά μαζεύει αμέσως το επιθετικό ριμπάουντ
22:30
Ο Γκιστ "σβήνει τα φώτα" στον Όλεσον και ο Παππάς σκοράρει στον αιφνιδιασμό (28-30)
22:30
Ο Λάμπε σκοράρει για τρεις (31-30 στο 15')
22:30
22:31
Ο Σλότερ θα εκτελέσει τρεις βολές αφού ο Ντόλμαν του κάνει φάουλ
22:31
Οι σέντερ της Μπαρτσελόνα (Τόμιτς και Λάμπε) έχουν σκοράρει τους 17/31 πόντους της ομάδας τους
22:32
1/3 βολές έχει ο Σλότερ, που ισοφαρίζει (31-31 στο 16')
22:32
Ο Όλεσον σκοράρει αμαρκάριστος από τη γωνία (34-31 στο 16')
22:33
Μετά κόπων και βασάνων, ο Γκιστ μειώνει στον πόντο (34-33)
22:36
Ο Γιάνκοβιτς κάνει φάουλ στον Ντόλμαν σε προσπάθεια του δεύτερου να σκοράρει για τρεις
22:37
3/3 από τον Ντόλμαν που δίνει στη Μπαρτσελόνα προβάδισμα έξι πόντων (39-33) στο 17ο λεπτό
22:37
Ο Γκιστ αστοχεί σε σουτ δύο πόντων
22:38
Ο Ντόλμαν φτάνει τους εφτά σερί πόντους και μαζί τους γηπεδούχους στο +8 (41-33) στο 18ο λεπτό
22:38
Τάιμ άουτ καλεί ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς
22:39
Οι ψηλοί της Μπαρτσελόνα συνεχίζουν να "πληγώνουν" την άμυνα του Παναθηναϊκού αφού έχουν σκοράρει το 58.5% των πόντων της ομάδας τους
22:41
Δύο σερί άστοχα σουτ τριών πόντων από τους "πράσινους" (από Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδη)
22:41
0/5 τρίποντα για τον Παναθηναϊκό
22:41
Ο Τόμιτς σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ (43-33 στο 18')
22:42
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Μπατίστα, που βάζει τέλος στο σερί των Ισπανών (43-35 στο 19')
22:42
Ο Μπλουμς αστοχεί για τρεις, με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να μαζεύουν το αμυντικό ριμπάουντ και να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό
22:42
Ο Αμπρίνες θα εκτελέσει δύο βολές, αφού κέρδισε το φάουλ από τον Διαμαντίδη
22:43
1/2 βολές από τον νεαρό Ισπανό (44-35 στο 19')
22:43
Ο Φώτσης αστοχεί ξανά από την περιφέρεια
22:44
Μαζεύει ο ίδιος όμως το επιθετικό ριμπάουντ και στην εξέλιξη της φάσης σκοράρει για τρεις (44-38)
22:46
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): 14/23 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 7/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 10 ασίστ, 1 τάπα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): 13/21 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 9/14 βολές, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 5 ασίστ, 2 τάπες.
22:48
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόλμαν 7, Χουέρτας, Αμπρίνες 1, Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι 6, Τόμας 2, Όλεσον 7 (2), Λάμπε 7 (1), Νάχμπαρ, Τόμιτς 12.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 3, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 5 (1), Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 9, Μπατίστα 10, Μπλουμς 1.
22:50
Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κυριάρχησε στο παρκέ έχοντας 13-5 επιμέρους σκορ
22:50
Κάπως έτσι, το +1 (34-33) του 15' μετατράπηκε στο +9 (47-38) του 20'
22:52
Οι βασικοί της Μπαρτσελόνα έχουν πετύχει το 55.3% των πόντων της ομάδας τους, ενώ αυτοί του Παναθηναϊκού το 60.5%