Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός 76-70 (VIDEO)

H υπερπροσπάθεια του Νίκου Παππά (21 πόντοι με 4/5 τρίποντα) δεν έφτανε για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε 76-70 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, γνώρισε την τρίτη του σερί ήττα και, πλέον, τίθεται σε κίνδυνο ακόμα και η κατάληψη της τέταρτης θέσης του Top16 της Euroleague.

Η εξέλιξη

Προφητικό αποδείχθηκε το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός σημείωσε το πρώτο του καλάθι στα 6:32, αφού αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο σκοράρισμα και σαν να μην έφτανε αυτό: η αμυντική λειτουργία του ήταν μετριότατη στο πρώτο ημίχρονο (η Ζαλγκίρις μάζεψε τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα 11 λεπτά).

Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στα ποσοστά έξω από τη γραμμή των τριπόντων (54% η λιθουανική ομάδα με πρωτεργάτη τον Γουίλ Τσέρι, μόλις 16% οι πρωταθλητές Ελλάδας) συνέβαλε στο 39-28 των πρώτων δύο δεκαλέπτων.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το τρίποντο του Αρτούρας Μιλάκνις έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+14), αλλά ένα σερί 0-13 συνέφερε τον Παναθηναϊκό, σε μία περίοδο που έβαλε 27 πόντους (28 είχε στο πρώτο μέρος) και είχε 6/8 τρίποντα!

Οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν πόντο-πόντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, το "τριφύλλι" πήρε το προβάδισμα (66-64) με δύσκολο καλάθι του Παππά, ωστόσο ένα σερί 6-0 έβαλε σε θέση οδηγού την Ζαλγκίρις, η οποία εν τέλει εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη των "πρασίνων" στο φινάλε και επικρατώντας 76-60 πανηγύρισε την 100ή της νίκη στη Euroleague.

Η καλύτερη πεντάδα

Ο Γουίλ Τσέρι. Έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στο "τριφύλλι" με τους 18 πόντους που σημείωσε.

Ο Νίκος Παππάς. Πήρε τον Παναθηναϊκό από το χεράκι στην τρίτη περίοδο, σημείωσε συνολικά 21 πόντους με 4/5 τρίποντα, αλλά η προσπάθειά του δεν έφτασε.

Ο Τζέιμς Άντερσον. Έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην Ζαλγκίρις σε όλους τους τομείς (13 πόντοι - 6 ριμπάουντ) και "εξολόθρευσε" τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς (του πήρε το τέταρτο φάουλ)

Ο Παούλιους Γιανκούνας. Συνέβαλε στο επιθετικό σκέλος των γηπεδούχων με 14 πόντους και 3 ασίστ.

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς. Προσέφερε πολλά στην "πράσινη" αντεπίθεση με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για το διπρόσωπο "τριφύλλι", το οποίο πλέον δεν νιώθει καυτή μόνο την ανάσα της Άλμπα, αλλά κι εκείνη της Ζαλγκίρις, στη μάχη για την τέταρτη θέση. Πολλά θα κριθούν στο ματς του ΟΑΚΑ μεταξύ των "πρασίνων" και της γερμανικής ομάδας (2/4), ενώ με τα τωρινά δεδομένα, η πιθανότητα διασταύρωσης Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός στα νοκ άουτ συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες.

19:23
Καλησπέρα, παρέα θα δούμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με τη Ζάλγκιρις Κάουνας
19:24
Το "τριφύλλι" δοκιμάζεται στη Λιθουανία από την ομάδα του Γκιντάρας Κράπικας, εκεί όπου θέλει να πάρει το δεύτερο "διπλό" στο Top 16
19:32
Οι Βλάντο Γιάνκοβιτς και Τζέιμς Γκιστ λίγη ώρα πριν αναχωρήσει η αποστολή του Παναθηναϊκού για τη Zalgirio Arena
19:45
Ξεκινάει το παιχνίδι στο Κάουνας
19:46
Διαμαντίδης - Σλότερ - Γιάνκοβιτς - Μαυροκεφαλίδης - Μπατίστα οι βασικοί για τον Παναθηναϊκό
19:47
Καλή άμυνα στον Άντερσον, ο οποίος "κουτουλάει" πάνω σε Μπατίστα και Μαυροκεφαλίδη
19:49
Ο Γιανκούνας ανοίγει το σκορ (2-0 στο 3')
19:49
Ο Μπατίστα ποστάρει τον Γιαφτόκας, αλλά αστοχεί
19:50
Ο Τσέρι ευστοχεί από την περιφέρεια (5-0 στο 4')
19:50
Κάρφωμα από τον Μπατίστα (5-2 στο 4')
19:50
Αυτό ήταν το πρώτο καλάθι των "πρασίνων" μετά από πέντε σερί άστοχες προσπάθειες
19:51
Ο Γιάνκοβιτς κλέβει τη μπάλα από τον Ουλάνοβας
19:51
Ο Γιανκούνας ευστοχεί από τα τέσσερα μέτρα (7-2)
19:52
Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει με λέι απ (7-4)
19:52
Πέντε λεπτά ακόμη στο πρώτο δεκάλεπτο
19:52
Ο Μαυροκεφαλίδης κλείνει τον διάδρομο στον Γιανκούνας και ο Σλότερ σκοράρει στον αιφνιδιασμό (7-6 στο 6')
19:55
Οι γηπεδούχοι έχουν ξεκινήσει το παιχνίδι με 2/4 τρίποντα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έχει 0/4 πίσω από τη γραμμή των 6μ75
19:55
Ο Σλότερ διεισδύει, αλλά δεν καταφέρνει να σκοράρει
19:56
Ο Τσέρι αστοχεί, με τον Μπατίστα να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (10-8 στο 7')
19:57
Ο Μιλάκνις αστοχεί, αλλά η μπάλα καταλήγει εκτός παρκέ από τα χέρια του Παππά
19:57
Καλάθι δύο πόντων από τον Γιανκούνας
19:57
Ωραίο καλάθι από τον Μπατίστα, που έπαιξε 1-1 με τον Γιαφτόκας στο λόου ποστ (12-10 στο 8')
19:58
Ο Γιαφτόκας παίρνει την ασίστ του Μιλάκνις και σκοράρει (14-10)
19:59
Τρίποντο από τον Μιλάκνις (17-10 στο 9')
20:04
Μέσα και οι δύο βολές από τον Αμερικανό (19-13 στο 11')
20:04
Σκοράρει άμεσα ο Παππάς (19-15)
20:05
Ο Λεκαβίτσιους σκοράρει από τα έξι μέτρα (21-15)
20:09
Οι "πράσινοι" όμως κλέβουν τη μπάλα, με τον Λαουάλ να καρφώνει μετά από άλεϊ ουπ πάσα του Νέλσον (24-20)
20:11
Αντίθετα, ο Ουλανόβας βρίσκει τον στόχο (28-20 στο 15')
20:14
Στο +10 η Ζάλγκιρις, μετά το καλάθι του Τσέρι (30-20 στο 16')
20:14
Λάθος του Γκιστ, που οδηγεί στο κάρφωμα του Άντερσον (32-20)
20:16
Ο Φώτσης σκοράρει μετά από ώρα για τους φιλοξενούμενους (32-23 στο 17')
20:16
Αυτό ήταν το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού, μετά από εφτά χαμένες προσπάθειες
20:16
Άμεση "απάντηση" από τον Τσέρι (35-23)
20:17
Τρία λεπτά ακόμη στο πρώτο ημίχρονο
20:17
Ο Διαμαντίδης σουτάρει από τα δέκα μέτρα, αστοχεί αλλά ο Μπατίστα μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει (35-25 στο 18')
20:17
Νέο τρίποντο από τον Τσέρι (38-25)
20:18
Ο Μπατίστα ρίχνει τη διαφορά στους έντεκα, με κάρφωμα (38-27)
20:18
Κλέψιμο από τον Γιάνκοβιτς, με τον Άντερσον να του κάνει αμέσως το φάουλ
20:19
Ο Φώτσης πρώτα αστοχεί και μετά κάνει λάθος, αλλά οι Λιθουανοί δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν αφού ο Τσέρι πετάει τη μπάλα στις κερκίδες
20:19
Ο Σλότερ είναι μόνος του στα 6μ75, αλλά αστοχεί
20:21
Με μία βολή του Γιανκούνας η Ζάλγκιρις φτάνει στο +12 (39-27)
20:21
Σειρά του Διαμαντίδη να εκτελέσει βολές, με 8'' να μένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
20:21
1/2 βολές από τον αρχηγό του "τριφυλλιού"
20:22
Ο Τσέρι παίρνει τη μπάλα, αλλά αστοχεί στο λέι απ
20:22
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ζάλγκιρις - Παναθηναϊκός 39-28
20:25
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (8/20 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/7 βολές, 21 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 11 ασίστ, 1 τάπα, 50 ranking): Τσέρι 11 (3), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 3, Σονγκάιλα 1, Γιανκούνας 7, Γιαφτόκας 2, Μιλάκνις 3 (1), Άντερσον 7 (1), Ουλανόβας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (10/19 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 2/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 6 ασίστ, 2 τάπες, 28 ranking): Σλότερ 2, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 3 (1), Νέλσον 1, Παππάς 7 (1), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 1, Γκιστ, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λαουάλ 2.
20:37
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:37
Airball από τον Μπατίστα, στην πρώτη επίθεση του Παναθηναϊκού
20:38
Νέο τρίποντο από τον Μιλάκνις (43-28 στο 21')
20:38
Άμεση "απάντηση" από τον Γιάνκοβιτς (42-31)
20:38
Δεύτερο σερί τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς (42-34), που αναγκάζει τον Γκιντάρας Κράπικας να καλέσει τάιμ άουτ
20:40
Ο Γιανκούνας αστοχεί από τα έξι μέτρα
20:41
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Γκιστ, που μειώνει στους έξι (42-36 στο 23')
20:41
Κλέψιμο από τον Διαμαντίδη
20:42
Ο Παππάς πετυχαίνει το τρίτο τρίποντο του Παναθηναϊκού και μειώνει στους τρεις (42-39)
20:42
Ο Τσέρι αστοχεί υπό πίεση
20:42
Οι "πράσινοι" είχαν 2/12 τρίποντα το πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης μετρούν 3/3 πίσω από τα 6μ75
20:43
Στον πόντο το παιχνίδι, με καλάθι του Γκιστ (42-41)
20:43
Γκολ φάουλ από τον Τσέρι
20:43
Ο γκαρντ της Ζάλγκιρις κέρδισε το φάουλ από τους ψηλούς του Παναθηναϊκού, αλλά δεν πέτυχε το καλάθι και θα εκτελέσει μία βολή
20:44
Μέσα και η συμπληρωματική βολή (45-41 στο 24')
20:46
Ο Γιανκούνας είναι αμαρκάριστος στη γωνία και σκοράρει για τρεις (50-43 στο 26')
20:46
20:47
Σειρά του Διαμαντίδη να κλέψει τη μπάλα από τους γηπεδούχους
20:48
Τζάμπολ για Γκιστ και Λεκαβίτσιους
20:49
Ο Γκιστ το κερδίζει, με τον Παππά να σκοράρει για τρεις (50-46)
20:49
Τρία λεπτά μένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
20:49
Ο Παππάς είναι ασταμάτητος, αφού σηκώνεται στον αιφνιδιασμό και σκοράρει για τρεις (50-49 στο 27')
20:50
Ο Βένε δίνει τη λύση για τη Ζάλγκιρις (52-49)
20:50
Βολές θα εκτελέσει ο Μαυροκεφαλίδης, που κέρδισε το φάουλ από τον Ουλανόβας
20:51
Μέσα και οι δύο (52-51) με 2'20'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
20:51
Ο Μιλάκνις χάνει το σουτ, ο Παππάς παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και κερδίζει το φάουλ από τον Λεκαβίτσιους. Έτσι, ο 25χρονος γκαρντ θα εκτελέσει δύο βολές
20:52
Μόνο την πρώτη βάζει, οπότε ισοπαλία στο παιχνίδι (52-52)
20:54
Ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το παιχνίδι στο "Χ" (52-52)
20:58
Ο Σονγκάιλα πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του τέταρτου δεκαλέπτου (57-55)
20:58
Ο Γκιστ παίρνει τη μπάλα στο "ζωγραφιστό" και ισοφαρίζει (57-57)
20:59
Ο Βένε σκοράρει από τα πέντε μέτρα (59-57 στο 32')
21:03
Καλή άμυνα στον Γιανκούνας, που αστοχεί από το "ζωγραφιστό"
21:03
Πολύ ωραίο καλάθι από τον Μαυροκεφαλίδη που μειώνει στον πόντο (62-61 στο 35')
21:07
Δύσκολο καλάθι από τον Παππά, που δίνει το προβάδισμα στο "τριφύλλι" (64-66)
21:08
Τρίποντο του Μιλάκνις στην εκπνοή της λιθουανικής επίθεσης (67-66)
21:08
Άστοχος από τα 6μ75 ο Γιάνκοβιτς
21:09
21:09
3'21'' μένουν ακόμη στο παιχνίδι, με τον Παππά να είναι ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους
21:09
Για τη Ζάλγκιρις, ο Τσέρι έχει 14 πόντους
21:10
Φάουλ του Διαμαντίδη
21:11
Νέο τρίποντο από τους γηπεδούχους και +4 (70-66) για τη Ζάλγκιρις, με 2'52'' να μένουν στο παιχνίδι
21:12
Μειώνει στους δύο ο Διαμαντίδης (70-68 στο 38')
21:13
1'10'' ακόμη στην αναμέτρηση
21:14
Τάιμ άουτ πήρε ο Γκιντάρας Κράπικας
21:15
Ένα λεπτό ακριβώς μένει στο παιχνίδι, με τη Ζάλγκιρις να προηγείται με τέσσερις πόντους (72-68)
21:16
Καλή άμυνα από τον Διαμαντίδη, που βγάζει τη μπάλα εκτός παρκέ. 3.6'' ακόμα για τη Ζάλγκιρις
21:16
Ο Άντερσον αστοχεί, ο Ουλανόβας παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ο Τσέρι θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
21:16
Ο Αμερικανός βάζει την πρώτη βολή (73-68)
21:19
21'' ακόμα για τον Παναθηναϊκό, που θα επιχειρείσει να κάνει την ανατροπή
21:20
Μειώνει στους τέσσερις ο Παππάς (74-70) στα 15''
21:20
21:21
21:22
Γρήγορο φάουλ του Γιάνκοβιτς (πέμπτο ατομικό) στον Γιανκούνας, που θα εκτελέσει δύο βολές με 14.4'' να μένουν στο παιχνίδι
21:25
Αυτή είναι η τρίτη σερί ήττα του Παναθηναϊκού, μετά από αυτές από Μακάμπι και Μπαρτσελόνα
21:26
Στις επόμενες αγωνιστικές, το "τριφύλλι" παίζει με Ρεάλ Μαδρίτης (εντός), Γαλατάσαραϊ (εκτός), Άλμπα Βερολίνου (εντός) και Ερυθρό Αστέρα (εκτός)
21:31
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (15/33 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 13/17 βολές, 34 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 19 ασίστ, 12 τάπες, 88 ranking): Τσέρι 18 (3), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 7, Σονγκάιλα 3, Γιανκούνας 14 (1), Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 12 (4), Άντερσον 13 (32), Ουλανόβας 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (19/31 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 5/12 βολές, 32 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 14 ασίστ, 2 τάπες, 75 ranking): Σλότερ 2, Γιάνκοβιτς 11 (3), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 1, Παππάς 21 (4), Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λαουάλ 2.
21:33
Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν 0/2 βολές, 6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 ασίστ
21:34
Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν 7/9 βολές, 4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 λάθη και 5 ασίστ