Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός 72-75

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 75-72 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και κατέλαβε την τρίτη θέση του ομίλου του στην Ευρωλίγκα. Αποφεύχθηκε έτσι ο ελληνικός εμφύλιος στο top-16.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ετσι κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά και είχε ένα στοιχείο που του έλειπε από τα περισσότερα εκτός έδρας παιχνίδια του, τη σοβαρότητα. Με ποικιλία στις επιθέσεις του και με τους Φελντέιν, Καλάθη και Ραντούλιτσα να αναλαμβάνουν να επιτυχία την ευθύνη να κουβαλήσουν τους συμπαίκτες του ο Κυπελλούχος Ελλάδας είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο (4-11, 7-14, 16-21).

Τα προβλήματα άρχισαν στη δεύτερη περίοδο όταν οι πράσινοι τα βρήκαν σκούρα από τη λιθουανική άμυνα. Η αστοχία, ακόμα και στις βολές έκανε την εμφάνισή της, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε άριστα η Ζαλγκίρις για να προηγηθεί για πρώτη φορά (26-23). Παρά την κυριαρχία του στα ριμπάουντ (14-23 στο πρώτο ημίχρονο) ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος πίσω στο σκορ (36-34) έχοντας μάλιστα κάνει τέσσερα περισσότερα λάθη απ' τον αντίπαλό του.

Ο Καλάθης πήρε πάνω του τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ανέλαβε συνεχείς και επιτυχημένες πρωτοβουλίες. Οσο τον βοηθούσε ο Κούζμιτς, οι πράσινοι έβρισκαν τις λύσεις, στη συνέχεια όμως τα ντράιβ του Γιανκούνας και του Λεκαβίτσιους δημιούργησαν τεράστια προβλήματα με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να ξεφύγει για πρώτη φορά με 6 (51-45). Κάτι τέτοιο έγινε και στο φινάλε της τρίτης περιόδου όταν ο Καλνιέντις όχι μόνο έκλεψε από τον Διαμαντίδη αλλά σκόραρε από τη μέση του γηπέδου για το 58-52.

Η παλιά φρουρά των Διαμαντίδη και Φώτση ανέλαβε δράση στα δύσκολα. Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο επέστρεψε αλλά πέρασε και μπροστά με καλάθι του Πάβλοβιτς ενώ στη συνέχεια πήρε τις λύσεις που έψαχνε από τα σουτ τριών πόντων (69-72 με διαδοχικές βόμβες του Φελντέιν και του Πάβλοβιτς). Αν και οι ευκαιρίες υπήρξαν, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς δεν καθάρισε το παιχνίδι με αποτέλεσμα να φτάσουμε στις ειδικές καταστάσεις.

Η πολύ καλή άμυνα του Γκιστ στον Χάνλαν οι βολές του Φελντέιν στα 14 δεύτερα αλλά το χαμένο, ελεύθερο τρίποντο του Μοτουμ στα τρία δευτερόλεπτα (ενώ ήταν ολομόναχος) έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75

Ζαλγκίρις: Βένε, Λεκαβίτσιους 9, Πότσιους 8, Καλνιέτις 5, Μότουμ 2, Γιανκούνας 13, Βουγιούκας 9, Γιαβτόκας 2, Χανλάν 19, Ουλαβόνας 5.

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 12, Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6 (2/3τρ), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14 (2/3τρ), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 5, Καλάθης 14, Κούζμιτς 8.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Νικ Καλάθης έβαλε βάσεις, γερές μάλιστα, για να έρθει αυτή η εκτός έδρας νίκη. Ο ομογενής γκαρντ είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε μία ακόμα άκρως αποδοτική βραδιά για τον ίδιο. Οι υπόλοιποι ήρθαν στη συνέχεια.

To φύλλο αγώνα

Με τις γνωστές του αγωνιστικές αδυναμίες αλλά με τα γνωστά του προτερήματα ο Παναθηναϊκός πορεύτηκε και ολοκλήρωσε την παρουσία του στον πρώτο γύρο. Η αλήθεια είναι ότι οι πράσινοι θα μπορούσαν να πάρουν πιο εύκολα αυτό το ματς, όπως θα μπορούσαν να είχαν και μια-δυο νίκες παραπάνω. Χρήζει ενίσχυσης το σύνολο του Τζόρτζεβιτς, μένει να αποφασίσουν οι υπεύθυνοι το που αλλά και το πότε.

Το Live του αγώνα

19:21
Καλησπέρα σας
19:22
Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο Κάουνας κι έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση του στο ΤΟΡ 16 θέλει τη νίκη επί της Ζαλγκίρις για να καταλάβει την 3η θέση στον όμιλο.
19:22
Σε μία τέτοια περίπτωση αποφεύγεται το "αιώνιο" ντέρμπι στο ΤΟΡ 16
19:24
Αν η Ζαλγκίρις αποδειχτεί απροσπέλαστο εμπόδιο για τους "πράσινους" τότε θα τερματίσουν στην 4η θέση και θα βρεθούν στον ίδιο όμιλο με τον Παναθηναϊκό
19:29
Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς την προηγούμενη εβδομάδα ήταν ισοπεδωτικοί απέναντι στην Ζιελόνα Γκόρα επικρατώντας με 82-51
19:35
Ο κόουτς των "πρασίνων" δεν θέλησε βέβαια να κατονομάσει, αλλά σίγουρα θα θέλει να δει την αντίδραση κάποιων εξ αυτών απόψε
19:35
Να αντιληφθεί δηλαδή αν έχουν λάβει το μήνυμα ή όχι...
19:36
Δέκα λεπτά έμειναν για το τζάμπολ στη Zalgirio Arena
19:39
Σε περίπου πέντε λεπτά θα γίνει το τζάμπολ της αναμέτρησης
19:41
Σε πέντε λεπτά το τζάμπολ στη Zalgirio Arena, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός ψάχνει το δεύτερο σερί "διπλό" στην Euroleague
19:43
Παρεμπιπτόντως, η έδρα της Ζάλγκιρις είναι από τα πιο ωραία γήπεδα της Ευρώπης. Δεν το λέμε εμείς, το λένε αυτοί που την έχουν επισκεφτεί κατά καιρούς...
19:44
Οι παίκτες των δύο ομάδων ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους, οι παρουσιάσεις τελείωσαν και όλα βαίνουν στην τελική ευθεία για το τζάμπολ
19:45
Ο Παναθηναϊκός ξεκινά την αναμέτρηση με τη γνώριμη πλέον πεντάδα: Καλάθης, Γκιστ, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς
19:45
Από την άλλη, η Ζάλγκιρις έχει τους Γιανκούνας, Καλνιέτις, Πότσιους, Ουλανόβας και Βουγιούκα
19:46
Ο Γκιντάρας Κράπικας δεν έχει βέβαια στη διάθεσή του τον Ρενάλντας Σεϊμπούτις, λόγω τραυματισμού
19:46
Καλάθι από τον Πάβλοβιτς στην πρώτη επίθεση του αγώνα (0-2)
19:47
Σειρά του Κούζμιτς να σκοράρει με φόλοου κάρφωμα μετά το χαμένο λέι απ του Πάβλοβιτς στον αιφνιδιασμό (0-4 στο 0'41'')
19:47
Μειώνει ο Βουγιούκας με αριστερό χουκ (2-4 στο 1'02'')
19:48
Δύο βολές για τον Πάβλοβιτς, μετά το φάουλ του Βουγιούκα
19:49
Θα βάλει και τις δύο βολές ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού (2-6)
19:49
Ο Καλνιέτις αστοχεί από την κορυφή, με τον Κούζμιτς να μαζεύει το ριμπάουντ
19:50
Δύο σερί πολύ άσχημα τελειώματα από τον Κούζμιτς, αφού η μπάλα δεν βρήκε καν το στεφάνι! Μόνο... ταμπλό (2'54'')
19:51
Πολύ καλή άμυνα από τον Κούζμιτς και τον Καλάθη πάνω στον Καλνιέτις. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε παγίδα στο σκριν που έστησαν οι γηπεδούχοι, υποχρεώνοντας τον βασικό τους "άσο" σε λάθος
19:51
Αυτή τη φορά θα κάνει... airball ο Κούζμιτς!
19:52
Ασίστ του Βουγιούκα στον Γιανκούνας, που σκοράρει μέσ από το "βαμμένο" (4-6 στο 4'04'')
19:52
Εύκολο καλάθι από τον Φελντέιν, με λέι απ (4-8)
19:52
Πάλι άστοχος για τρεις ο Καλνιέτις, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να του δίνει το σουτ
19:53
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Φελντέιν (αυτή τη φορά για τρεις) και ο Παναθηναϊκός αποκτά προβάδισμα εφτά πόντων (4-11 στο 4'45'') υποχρεώνοντας τον Γκιντάρας Κράπικας να καλέσει τάιμ άουτ
19:54
Οι "πράσινοι" του Σάσα Τζόρτζεβιτς έχουν ξεκινήσει σχεδόν ιδανικά το παιχνίδι στη Zalgirio Arena, με τον Κούζμιτς να είναι μεν εξαιρετικό στην άμυνα αλλά να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τις ασίστ των συμπαικτών του σε τρεις περιπτώσεις (1/4)
19:54
Ραντούλιτσα αντί Κούζμιτς και Γιαφτόκας αντί Βουγιούκα, για τις δύο ομάδες που αλλάζουν πρόσωπο στη θέση "5"
19:55
Δύο γρήγορα φάουλ από τον Πάβλοβιτς
19:55
Ο Πότσιους θα σκοράρει για δύο (6-11 στο 5'13'')
19:56
Ο Λιθουανός φόργουορντ προσπαθεί να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλά αστοχεί από τα 6μ75
19:57
Καλάθι από τον... Καλάθη και +7 (6-13) ξανά για τον Παναθηναϊκό (6'02'')
19:58
Σειρά του Ραντούλιτσα να εκτελέσει βολές μετά το φάουλ του Γιαφτόκας (6'31'')
19:59
Θα βάλει μόνο τη δεύτερη βολή για το νταμπλ σκορ του Παναθηναϊκού (7-14), την ώρα που ο Παππάς περνά στο παρκέ αντί του Φελντέιν
19:59
Τρίποντο από τον Γιανκούνας που πρόλαβε την άμυνα του Γκιστ (10-14 στο 6'51'')
20:00
Ο Καλάθης σκοράρει για δύο δίνοντας την λύση στον Παναθηναϊκό (10-16 στο 7'28'')
20:00
Εν τω μεταξύ η εικόνα της πεντάδας έχει αλλάξει άρδην για το "τριφύλλι" με τους Καλάθη, Παππά, Γιάνκοβιτς, Φώτση και Ραντούλιτσα στο παρκέ
20:01
Ο Ουλανόβας έχει 2/2 βολές (12-16)
20:01
"Σπάει το ρόδι" ο Ραντούλιτσα μετά την εξαιρετική ασίστ του Καλάθη (12-18 στο 8'32'')
20:02
Μειώνει ο Γιανκούνας με τη βοήθεια (και) της τύχης (14-18)
20:03
Ο Χάνλαν "κερδίζει" στα πόδια τον Παππά και μαζί το φάουλ. Θα είναι εύστοχος (16-18 στο 9'31'')
20:03
Τρίποντο του Φώτση από τη γωνία (16-21 στο 9'41'')
20:04
Ο Παππάς και ο Ραντούλιτσα δεν καταφέρνουν να συνεργαστούν στο φινάλε της πρώτης περιόδου
20:04
Σκορ πρώτου δεκαλέπτου: Ζάλγκιρις - Παναθηναϊκός 16-21
20:05
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: 4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ (4+2), 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 ασίστ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 6/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ (8+3), 3 λάθη, 4 ασίστ.
20:06
Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έχουν 4/6 μέσα από το "βαμμένο" (και τα δύο άστοχα ανήκουν στον Κούζμιτς), την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούν επίσης 4/6
20:07
Οι Πάβλοβιτς (4), Ραντούλιτσα (3), Φώτσης (3), Φελντέιν (5) και Κούζμιτς (2) έχουν σκοράρει για τον Παναθηναϊκό
20:07
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να έχει τους Διαμαντίδη, Παππά, Πάβλοβιτς, Φώτσαη και Ραντούλιτσα στο παρκέ
20:08
Ο Χάνλαν "χτυπάει" πάλι τον Παππά στην άμυνα για να σκοράρει δύο εύκολους πόντους (18-21)
20:09
Κλέψιμο από τον Διαμαντίδη, στην πάσα του Γιαφτόκας (11'32'')
20:10
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ κάρφωμα από τον Πάβλοβιτς (18-23)
20:12
Δύσκολο καλάθι από τον Καλνιέτις (20-23 στο 13'12'')
20:12
Λάθος από τον Διαμαντίδη, με τον Χάνλαν να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (22-23)
20:12
Τάιμ άουτ από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς, που διαμαρτύρεται στους διαιτητές για τις αποφάσεις τους στις τελευταίες φάσεις
20:14
Το "τριφύλλι" έχει πετύχει όλο κι όλο ένα καλάθι σε 3'22'' αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο
20:15
Επιθετικό φάουλ από τον Κούζμιτς, σε μία φάση που οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού διαμαρτύρονται εκ νέου για φάουλ που προηγήθηκαν και δεν δόθηκαν
20:15
Καλάθι από τον Βουγιούκα που δίνει το προβάδισμα στη Ζάλγκιρις (24-23 στο 14'18'')
20:16
Καλάθι δύο πόντων από τον Χάνλαν, που διευρύνει το προβάδισμα της Ζάλγκιρις (26-23 στο 15'01'')
20:16
Βολές για τον Πάβλοβιτς μετά το φάουλ του Βένε
20:17
Στο 8-0 το σερί των γηπεδούχων, μετά το κάρφωμα του Πάβλοβιτς
20:17
Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού έχει 1/2 βολές, αλλά οι "πράσινοι" ανανεώνουν την επίθεσή τους μετά τη δεύτερη άστοχη
20:17
Νέες βολές, αυτή τη φορά για τον Καλάθη
20:18
Ο ομογενής γκαρντ είναι αλάνθαστος και... ισοπαλία (26-26 στο 15'13'')
20:18
Κλέψιμο από τον Καλάθη και... κάρφωμα από τον Γκιστ που επαναφέρει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (26-28 στο 15'25'')
20:19
Σειρά του Γκιντάρας Κράπικας να καλέσει τάιμ άουτ στη Zalgirio Arena
20:21
Ισοφαρίζει ο Βουγιούκας (28-28 στο 16'20'')
20:21
Νέο κάρφωμα από τον Γκιστ (28-30)
20:22
Ο Καλνιέτις αστοχεί για τρεις, ριμπάουντ ο Πάβλοβιτς
20:22
20:22
Βολές για τον Ραντούλιτσα μετά το φάουλ του Βουγιούκα (17'03'')
20:23
Θα βάλει μόνο τη δεύτερη (28-31 στο 17'14'')
20:23
Μειώνει ο Γιανκούνας (30-31)
20:24
Ο Ραντούλιτσα έχει πάλι 1/2 βολές για να μεγαλώσει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού (30-32)
20:24
Ο Χάνλαν διεισδύει στο καλάθι του Παναθηναϊκού, κερδίζοντας το φάουλ από τον Ραντούλιτσα (18'01'')
20:25
Θα βάλει μόνο τη μία, κι αυτός (31-32)
20:25
Σειρά του Παππά να πάει στη γραμμή
20:26
Πολλά φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τις δύο ομάδες να έχουν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά και να καταλήγουν διαρκώς στο μπόνους
20:26
Κι αυτός θα ευστοχήσει μόνο στη μία εκ των δύο (31-33 στο 18'31'')
20:27
Λάθος από τον Παναθηναϊκό, αφού οι "πράσινοι" δεν προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση
20:27
Λάθος από τον Γκιστ στον αιφνιδιασμό, που οδηγεί σε αιφνιδιασμό των γηπεδούχων και γκολ φάουλ από τον Ουλανόβας
20:30
Θα βάλει και τη συμπληρωματική βολή (34-33 στο 19'21'')
20:30
Ο Γκιστ στη γραμμή μετά το φάουλ του Βένε (19'41'')
20:32
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 9/21 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/16 βολές, 23 ριμπάουντ (14+9), 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 7 ασίστ.
20:34
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Βένε, Λεκαβίτσιους, Πότσιους 3, Καλνιέτις 2, Μότουμ, Γιανκούνας 9 (1), Βουγιούκας 6, Γιαφτόκας, Χάνλαν 11, Ουλανόβας 5.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πάβλοβιτς 7, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 5, Παππάς 1, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης, Γκιστ 5, Καλάθης 6, Κούζμιτς 2.
20:42
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Zalgirio Arena
20:45
Ο Παναθηναϊκός έχει παρουσιαστεί αρκετά καλός στην άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου εικοσαλέπτου, αλλά καλείται να βελτιώσει την εικόνα του στην άλλη πλευρά του παρκέ για να "πατήσει" πιο γερά και να πάρει τη νίκη
20:47
Οι Καλάθης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς ξεκινούν το τρίτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό
20:47
Άστοχος για τρεις ο Γκιστ στην πρώτη επίθεση του Παναθηναϊκού στο β' μέρος
20:48
Κι ο Βουγιούκας θα βρει το σίδερο στο σουτ που επιχείρησε από τα πέντε μέτρα
20:48
Τρίποντο από τον Καλάθη, που βάζει μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (36-37 στο 21'15'')
20:49
Καλή άμυνα από τον Κούζμιτς, που στην άλλη πλευρά του παρκέ σκοράρει για δύο (36-39 στο 21'45'')
20:50
Τρίποντο από τον Λεκαβίτσιους από τη γωνία (39-39 στο 22'12'')
20:50
Δύσκολο καλάθι τώρα από τον ίδιο παίκτη, με ανάποδο χέρι για το +2 (41-39) της Ζάλγκιρις
20:51
Νέα ασίστ του Καλάθη, νέο δίποντο του Κούζμιτς (41-41)
20:52
Airball από τον Φελντέιν, με τον Κούζμιτς να είναι "παρών" σε μία ακόμη φάση και να σκοράρει. Μαζί θα πάρει και το φάουλ!
20:53
Θα χάσει τη βολή (41-43 στο 23'34'')
20:53
Νέα ισοπαλία δια χειρός Πότσιους (43-43)
20:54
Διαμαντίδης και Γιάνκοβιτς στο παρκέ αντί των Φελντέιν και Πάβλοβιτς
20:54
Νέο καλάθι από τον Πότσιους (45-43 στο 24'46'')
20:55
Τάιμ άουτ από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς που βλέπει την άμυνα της ομάδας του να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα στις τελευταίες φάσεις
20:58
Ο Πότσιους έχει 1/2 βολές (46-43), αλλά ο Καλάθης θα δώσει τη λύση -ξανά- στον Παναθηναϊκό στο τέλος της επίθεσης (25'51'')
20:58
Νέο καλάθι από τον Λεκαβίτσιους, ο οποίος μαζί με τον Πότσιους κάνουν όλη τη δουλειά για της Ζάλγκιρις (49-45)
20:59
Κάρφωμα από τον Γιανκούνας (51-45 στο 26'46'') που αναγκάζει τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ για να... συμμαζέψει την κατάσταση
21:01
Τρίποντο από τον Καλάθη (51-48), που παλεύει σχεδόν μόνος του στην επίθεση του Παναθηναϊκού
21:01
Εν τω μεταξύ, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς τράβηξε στον πάγκο τον Κούζμιτς για να περάσει στη θέση του τον Φώτση. Μαζί με τον Γκιστ αποτελούν τη φροντ λάιν του "τριφυλλιού" πλέον
21:02
Τα ποσοστά του Παναθηναϊκού σε δίποντα (44%) και τρίποντα (36%) έχουν πέσει κι άλλο...
21:02
Μία εύστοχη βολή από τον Γιάνκοβιτς (51-49 στο 27'41'')
21:03
Ισοφαρίζει το σκορ ο 25χρονος φόργουορντ με λέι απ (51-51)
21:03
21:03
Ο Χάνλαν παίζει "ένας εναντίον ενός" με τον Καλάθη, τον οποίο ρίχνει στο παρκέ και σκοράρει (53-51 στο 28'28'')
21:04
Ο Μότουμ μεγαλώνει κι άλλο το προβάδισμα της ομάδας του (55-51 στο 29'15'')
21:04
Άστοχος για τρεις ο Φελντέιν, από τη γωνία
21:05
Κλέψιμο από τον Ραντούλιτσα που επιχειρεί το κάρφωμα, αλλά θα πάρει το φάουλ. Βολές για τον 27χρονο σέντερ του Παναθηναϊκού (29'36'')
21:06
Θα βάλει μόνο τη μία (55-52)
21:06
Φάουλ στον Γιαφτόκας, που πάει στη γραμμή για δύο βολές (29'52'')
21:07
Ο Γιαφτόκας χάνει τις δύο βολές, αλλά ο Διαμαντίδης θα κάνει το λάθος μετά
21:08
Ο Καλνιέτις θα κλέψει την πάσα του αρχηγού του "τριφυλλιού" και θα πετύχει ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο πίσω από το κέντρο
21:08
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Ζάλγκιρις - Παναθηναϊκός 58-52
21:09
Ξεκίνησε η 4η περίοδος.
21:10
Ο Ραντούλιτσα χρεώθηκε με βήματα, δεν μέτρησε το καλάθι.
21:11
32' Τρίποντο από τον Διαμαντίδη (58-55).
21:11
32' (60-55) Καλάθι από τον Γιαβτόκας.
21:12
Άστοχο τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς.
21:13
33' (60-57) Μείωσε ο Φελντέιν.
21:13
33' (60-60) Νέο εύστοχο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, αυτή την φορά από τον Φώτση.
21:14
Ο Παναθηναϊκός μετράει στο ματς 13 ασίστ και 15 λάθη.
21:15
33' Εξαιρετική άμυνα από τον Παναθηναϊκό, στον αιφνιδιασμό κάρφωσε ο Φελντέιν, ο οποίος και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (60-62).
21:18
35' (62-62) Μακρινό εύστοχο σουτ από τον Χάνλαν.
21:20
35' (62-64) Δύσκολο σουτ από τον Πάβλοβιτς.
21:21
36' (64-64) Με τον Βουγιούκα η Ζαλγκίρις.
21:21
36' (64-66) Με βολές ο Διαμαντίδης.
21:22
36' (67-66) Απίθανο τρίποντο από τον Χάνλαν.
21:23
Φοβερό παιχνίδι... Νέο τρίποντο, αυτή την φορά για τον Παναθηναϊκό με τον Φελντέιν (67-69).
21:23
Διαγωνισμός τριπόντων στην αναμέτρηση...
21:23
Ο Παναθηναϊκός έχει 8/16 (50%) τρίποντα στην αναμέτρηση.
21:24
38' Νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Πάβλοβιτς (69-72).
21:26
Απομένει 1.30'' πριν το τέλος, η κατοχή στον Παναθηναϊκό (70-72).
21:26
Άστοχο τρίποντο από τον Πάβλοβιτς.
21:26
Απομένει 1'11'' πριν το τέλος και η Ζαλγκίρις πάει στις βολές.
21:26
Ο Πάβλοβιτς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.
21:27
Το σκορ είναι 71-72 και ο Φελντέιν έκανε τραγικό λάθος.  Η κατοχή στην Ζαλγκίρις. Απομένουν 56'' πριν το τέλος.
21:28
Μεγάλη άμυνα του Γκιστ. Η κατοχή στον Παναθηναϊκό!
21:29
Η Ζαλγκίρις έκανε φάουλ στα 13'' πριν το τέλος πάνω στον Φελντέιν.
21:30
Στις βολές ο Φελντέιν. Έβαλε την πρώτη, έβαλε και την δεύτερη. Το σκορ είναι 71-74 και απομένουν 13'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η κατοχή στην Ζαλγκίρις.
21:30
Η Ζαλγκίρις λογικά θα πάει για τρίποντο. Έχει 5/15 (33%) στην αναμέτρηση.
21:30
Για να δούμε αν θα κάνει ή δεν θα κάνει φάουλ ο κόουτς Τζόρτζεβιτς.
21:31
Έκανε φάουλ ο Παναθηναϊκός, απομένουν 10'' πριν το τέλος.
21:32
Η Ζαλγκίρις στις βολές. Έβαλε την πρώτη, αλλά έχασε την δεύτερη.
21:32
Η μπάλα εκτός παρκέ, η κατοχή στον Παναθηναϊκό. Απομένουν 7'' πριν το τέλος.
21:32
Φάουλ πάνω στον Διαμαντίδη. Απομένουν 6'' πριν το τέλος της αναμέτρησης.
21:33
Έχασε την πρώτη ο Διαμαντίδης.
21:33
Έβαλε την δεύτερη ο Διαμαντίδης. Το σκορ είναι 72-75 και απομένουν 6'' πριν το τέλος.
21:35
Κακή αμυντική λειτουργία από τον Παναθηναϊκό, ο Λεκαβίτσιους έμεινε ελεύθερος στη γωνία, δοκίμασε το τρίποντο, αλλά το σουτ ήταν άστοχο.
21:36
Τέλος αγώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με σκορ 72-75 την Ζαλγκίρις. Με αυτό τον τρόπο το "τριφύλλι" δεν θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο TOP-16. Στον όμιλο των Πειραιωτών η λιθουανική ομάδα.
21:37
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 12, Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6 (2/3τρ), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14 (2/3τρ), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 5, Καλάθης 14, Κούζμιτς 8.