Μιλάνο - Μακάμπι 91-77

Η Μιλάνο φρόντισε ν' απαντήσει στη Μακάμπι και με πειστικό τρόπο (91-77) να ισοφαρίσει τη σειρά προτού αυτή μεταφερθεί τη Δευτέρα του Πάσχα στο Τελ Αβίβ.

Από την πρώτη περίοδο η ομάδα του Μπάνκι είχε σταθερό προβάδισμα (12-5, 25-15), το οποίο χάρη στους απρόσμενους πόντους που έδωσε ο Κανγκούρ ξεπέρασε το φράγμα των δέκα πόντων (45-34). Η Μακάμπι είχε χάσει από νωρίς τον Σχορτσανίτη με διάστρεμμα και με πολύ χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα δεν μπόρεσε ν' απειλήσει επί της ουσίας.

Ο Λάνγκφορντ, ο Τζέρελς και ο Μος βοήθησαν εξίσου τη Μιλάνο στην τρίτη περίοδο και το 58-41 της χάρισε ξεκάθαρο αβαντάζ για τη συνέχεια, αφού και η αντίδραση της Μακάμπι είχε μικρή διάρκεια (63-55). Όταν ο Ουάλας έστειλε τη διαφορά στους 18 πόντους (78-60 στο 34') όλα τέλειωσαν οριστικά. Πάντως η ιταλική ομάδα χρειάζεται τουλάχιστον μια νίκη στο Τελ Αβίβ για να έχει ελπίδες να φτάσει μέχρι το Final-4.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-34, 66-55, 91-77

Μιλάνο: Τσερέλα 3(1), Μέλι 2, Χάκετ 9(1/5τρ, 9ασ), Κανγκούρ 13(2), Λάνγκφορντ 12(2), Σάμιουελς 10, Ουάλας 10(2τρμ 6ρ), Λαβάλ 2(6ρ), Μος 13(2), Τζέρελς 17(3τρ, 6ασ)

Μακάμπι: Ράις 10(2/7δ, 0/4τρ, 4ασ), Σμιθ 5(1τρ, 6ρ), Χίκμαν 9(4ασ), Ίνγκλις 5(1), Τάιους 16(6/6δ), Πνίνι 4, Ζίζιτς 2, Οχαγιόν 3, Μπλου 12(2), Λάντεσμπεργκ 8, Σχορτσανίτης 3

21:33
Καλησπέρα σας.
21:35
Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των playoffs πέφτει στο Μιλάνο, εκεί όπου η Αρμάνι υποδέχεται απόψε (21.45) την Μακάμπι Τελ Αβίβ
21:36
Το μοναδικό break στη πρώτη αγωνιστική των playoffs σημειώθηκε στο Μιλάνο, εκεί όπου η Μακάμπι έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη παράταση κατάφερε να κερδίσει με 101-99 την Αρμάνι.
21:37
Απόψε ο αγώνας είτε θα φέρει τη σειρά στα ίσια είτε θα δώσει ξεκάθαρο πλεονέκτημα στους Ισραηλινούς.
21:39
Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Λούκα Μπάνκι δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Αλεσάντρο Τζεντίλε.
21:41
Ο Κιθ Λάνγκφορντ αγωνίστηκε στην Μακάμπι την σεζόν 2011-'12 όπου είχε προπονητή τον Ντέιβιντ Μπλατ και συμπαίκτες τους Μπλου, Τζέιμς, Οχαγιόν, Πνίκι, Σμιθ και Σχορτσανίτη.
21:44
Όλα έτοιμα για το εναρκτήριο τζάμπολ στο Mediolanum Forum!
21:46
Ο Χάκετ κάνει το 5-2 για την Αρμάνι Μιλάνο.
21:48
Ο Σαμάρντο Σάμιουελς με λέι-απ κάνει το 7-2.
21:49
Ο Κιθ Λάνκφορντ (2π. με 1/2 δίπ.) στέλνει τη διαφορά στο +7 (9-2) για την Αρμάνι.
21:49
Ο Οχαγιόν ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 9-5 στο 2'28''.
21:50
Ο Λάνγκφορντ απαντά με τρίποντο για το 12-5 της Αρμάνι.
21:53
Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Μέλι και διαμορφώνει το 12-8 από τη γραμμή των βολών στο 2'50'',
21:53
Ο Σαμάρντο Σάμιουελς (4π. με 2/2 δίπ.) ευστοχεί για το 14-8 της Αρμάνι Μιλάνο.
21:54
Ο Μπλου ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 14-11 στο 4'46''.
21:57
Ο Σάμιουελς με 2/2 βολές διαμορφώνει το 16-11 για την Αρμάνι Μιλάνο που διατηρεί σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.
21:58
Ο Ρίκι Χίκμαν με 2/2 βολές μειώνει σε 16-13 για τη Μακάμπι στο 5'20''.
21:58
Ο Άλεξ Τάιους σκοράρει για τη Μακάμπι και οι Ισραηλινοί μειώνουν σε 16-15.
22:00
Ο Χάκετ (4π. με 2/2 βολές) κάνει το 18-15 στα 3'30'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
22:01
Ο Γουάλας στέλνει τη διαφορά στο +5 (20-15) για την Αρμάνι Μιλάνο στο 7'16''.
22:03
Ο Ντέιβιντ Μος (5π. με 1/1 δίπ.) δίνει λύσεις στην επίθεση της Αρμάνι και οι Ιταλοί προηγούνται 22-15.
22:03
Με συμπληρωματική βολή του Μος, η Αρμάνι προηγείται 23-15.
22:04
Η διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+10) για την Αρμάνι Μιλάνο που προηγείται 25-15 στο 1'08'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου έπειτα από καλάθι του Λάνγκφορντ (7π. με 2/2 δίπ.)!
22:06
Ο Άλεξ Τάιους με κάρφωμα διαμορφώνει το 25-17 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.
22:09
Ο Λάντεσμπεργκ (2π. με 1/1 δίπ.) ρίχνει κι άλλο τη διαφορά για τη Μακάμπι που μειώνει σε 25-19 στο 11'.
22:10
Ο Λάντσμπεργκ (4π. με 2/2 δίπ.) συνεχίζει να ''εκτελεί'' για τη Μακάμπι και η ''ομάδα του λαού'' μειώνει σε 25-21 στο 11'17''.
22:11
Το come-back της Μακάμπι συνεχίζεται στη δεύτερη περίοδο αφού ο Γκάι Πνίνι μειώνει σε 25-23!
22:12
Ο Ντάνιελ Χάκετ (6π. με 2/2 δίπ.) δίνει ''ανάσα'' στην Αρμάνι αφού διαμορφώνει το 27-23 και δίνει τέλος στο σερί της Μακάμπι.
22:13
Ο Κέρτις Τζέρελς ευστοχεί σε ''μεγάλο'' τρίποντο και η Αρμάνι Μιλάνο διαμορφώνει το 30-23 στο 13'01''.
22:13
Ο Άντρια Ζίζιτς σκοράρει για πρώτη φορά στο παιχνίδι και η Μακάμπι μειώνει σε 30-25.
22:14
Ο Κανγκούρ με γκολ-φάουλ ανεβάζει τη διαφορά στους +8 (33-25) για τους γηπεδούχους.
22:15
Ο Ταϊρίς Ράις με 2/2 βολές μειώνει σε 33-27.
22:17
Ο Κριστιάν Κανγκούρ (5π. με 2/2 δίπ.) διαμορφώνει το 35-27 στο 14'52''.
22:19
Ο Γκάι Πνίνι με 2/2 βολές μειώνει σε 35-29 για τη Μακάμπι.
22:21
Ο Τζέρελς με 2/2 βολές διαμορφώνει το 37-29 στα 3'30'' για το ημίχρονο.
22:22
Ο Ράις με 1/2 βολές μειώνει σε 37-30.
22:24
Ο Γκάνι Λαβάλ με 2/2 βολές στέλνει τη διαφορά στο +9 (39-30),
22:24
Ο Άλεξ Τάιους (6π. με 3/3 δίπ.) μειώνει σε 39-32 στο 17'11''.
22:27
Η Αρμάνι προσπαθεί να ξεφύγει στο σκορ όμως η Μακάμπι κρατάει επαφή.
22:27
Ο Κριστιάν Κανγκούρ στέλνει ξανά τη διαφορά στους +10, κάνοντας το 42-32!
22:28
Ο Τάιους μειώνει σε 42-34.
22:29
Η διαφορά στη μέγιστη τιμή της για την Αρμάνι (+11), αφού ο Μπρούνο Τσερέλα έκανε το 45-34 πίσω από τα 6μ.75 στα 54'' για τη λήξη!
22:30
Ο Κριστιάν Κανγκούρ (10π. με 3/3 δίπ.) διαμορφώνει το 47-34 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
22:32
Στατιστικά ημιχρόνου
Αρμάνι Μιλάνο 47:
10/11 βολές (90%), 11/17 δίποντα (64%), 5/13 τρίποντα (38%), 14-4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 10 ασίστ, 2 κοψίματα.
Μακάμπι 34: 8/10 βολές (80%), 10/20 δίποντα (50%), 2/11 τρίποντα (18%), 10-6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη, 8 ασίστ.
22:35
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-34.
Αρμάνι (Μπάνκι): Τσερέλα 3 (1), Μέλι, Χάκετ 6, Κανγκούρ 10 (1), Λάνγκφορντ 7 (1), Σάμιουελς 6, Γουάλας 2, Λαβάλ 2, Μος 6 (1), Τζέρελς 5 (1).
Μακάμπι (Μπλατ): Ράις 3, Σμιθ 2, Χίκμαν 2, Ίνγκλες, Τάιους 8, Πνίνι 4, Ζίζιτς 2, Οχαγιόν 3 (1), Μπλου 4 (1), Λάντσμπεργκ 4, Σχορτσιανίτης 3.
22:36
Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε παρακολουθεί με πολιτικά το Game 2 της σειράς με τη Μακάμπι
22:39
Ο Κιθ Λάνγκφορντ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μακάμπι με 7 πόντους
22:45
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Mediolanum Forum.
22:49
Ο Άλεξ Τάιους (12π. με 6/6 δίπ.) μειώνει σε 50-38 στο 22'39'' για τη Μακάμπι.
22:51
Ο Κριστιάν Κανγκούρ (13π. με 2/2 τρίπ.) διαμορφώνει το 53-38 για την Αρμάνι που έχει επιβάλει τον ρυθμό της, στο 22'39''.
22:52
Ο Ντέιβιντ Μπλου (4π. με 1/2 βολές) μειώνει σε 53-39 στο 23΄01''/
22:53
Ο Μπλου μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Οχαγιόν και μειώνει σε 53-41.
22:54
Ο Ντέιβιντ Μος (9π. με 2/3 τρίπ.) ευστοχεί σε τρίποντο και η Αρμάνι στέλνει ξανά τη διαφορά στο +15 (56-41), στο 24'.
22:54
Ο Μος (11π.) συνεχίζει να σκοράρει για την Αρμάνι που ξεφεύγει με 58-41!
22:56
Ο Τάιους δίνει λύσεις στην επίθεση της Μακάμπι που μειώνει ξανά στους 15 (58-43), στο 25'15''.
22:58
Ο Λάνγκφορντ κέρδισε φάουλ από τον Οχαγιόν και διαμορφώνει το 59-43 με 1/2 βολές.
23:00
Ο Ταϊρίς Ράις με 3/3 βολές μειώνει σε 59-46 στο 25'03''.
23:01
Ο Χίκμαν με 1/2 βολές διαμορφώνει το 59-47 στα 3'59'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
23:02
Ο Σαμάρντο Σάμιουελς με 2/2 βολές διαμορφώνει το 61-47 για την Αρμάνι Μιλάνο που παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από τη Μακάμπι.
23:05
Ο Ρίκι Χίκμαν (5π. με 1/4 δίπ.) μειώνει σε 61-49 στο 27'57''.
23:05
Ο Σάμιουελς κέρδισε φάουλ από τον Ζίζιτς και κάνει το 63-49 με 2/2 βολές.
23:06
Ο Ίνγκλες σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Μακάμπι μειώνει 63-52.
23:08
Ο Μπλου ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 10 (63-54).
23:10
Ο Μπλου (9π. με 2/4 βολ.) μειώνει 63-55 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.
23:10
Ο Κέρτις Τζέρελς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Αρμάνι Μιλάνο κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 66-55.
23:13
Ο Μέλι με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό κάνει το 68-55 για την Αρμάνι Μιλάνο!
23:14
Ο Μπλου (12π. με 2/3 δίπ.) σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 68-58 για τη Μακάμπι στο 31'22''!
23:16
Ο Γουάλας (5π. με 1/2 τρίπ.) στέλνει τη διαφορά στο +13 (71-58).
23:17
Ο Τζέρελς (11π. με 3/4 τρίπ.) ευστοχεί σε νέο τρίποντο και η Αρμάνι Μιλάνο εκτοξεύει τη διαφορά στο +16 (74-58), στο 32'37''.
23:20
Ο Κέρτις Τζέρελς (13π. με 1/2) κάνει το 76-58, ο Χίκμαν απαντάει για τη Μακάμπι ενώ ο Γουάλας (7π. με 2/2 δίπ.) κάνει το 78-60.
23:21
Ο Ίνγκλες σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Γουάλας ωστόσο αστοχεί από τη βολή και μειώνει σε 78-62 στο 34'01''.
23:22
Ο Κέρτις Τζέρελς με ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κάρφωμα κάνει το 80-62 για την Αρμάνι. Ο Σμιθ απαντάει με τρίποντο και μειώνει σε 80-65 στα 5'06'' για τη λήξη.
23:23
Ο Χίκμαν μειώνει 80-67 έχοντας 9 πόντους με 3/6 δίποντα.
23:25
Ο Κιθ Λάνγκφορντ (12π. με 2/4 βολ.) από τη γραμμή των βολών κάνει το 81-67 ενώ κέρδισε το 5ο φάουλ του Μπλου.
23:26
Ο Λάντσμπεργκ (6π. με 3/3 δίπ.) μειώνει σε 81-71 στα 3'38'' και ''υποχρεώνει'' τον Λούκα Μπάνκι να καλέσει τάιμ άουτ,
23:27
Η Αρμάνι Μιλάνο του Ντέιβιντ Μος διατηρεί σταθερά το προβάδισμα στο σκορ κόντρα στη Μακάμπι
23:29
Ο Μος (13π. με 3/3 βολές) διαμορφώνει το 83-71 για την Αρμάνι Μιλάνο στα 3'03'' για τη λήξη ενώ κέρδισε το 5ο φάουλ του Ζίζιτς.
23:29
Ο Τάιους από τη γραμμή των βολών μειώνει σε 83-73 για τη Μακάμπι στο 37'03''.
23:30
Ο Γουάλας δίνει σαφές προβάδισμα στην Αρμάνι Μιλάνο, αφού σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και ''γράφει'' το 86-73.
23:33
Ο Τζέρελς ''εκτελεί'' τη Μακάμπι, σκοράρει και κάνει το 88-75 στα 1'15'' για τη λήξη του αγώνα με τους Ισραηλινούς.
23:34
Ο Λάντσμπεργκ με 2/2 βολές μειώνει 88-77.
23:35
Ο Ντάνιελ Χάκετ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και διαμορφώνει το τελικό 91-77 στο Mediolanum Forum.
23:35
Η Αρμάνι Μιλάνο ισοφαρίζει σε 1-1 τη σειρά με τη Μακάμπι και πλέον στρέφεται στα παιχνίδια στο Τελ Αβίβ.
23:37
Συνολικά στατιστικά
Αρμάνι Μιλάνο 91:
18/21 βολές (85%), 17/28 δίποντα (60%), 13/28 τρίποντα (46%), 23-5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 19 ασίστ, 3 κοψίματα.
23:38
Μακάμπι 77: 20/26 βολές (76%), 21/34 δίποντα (61%), 5/22 τρίποντα (22%), 21-9 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 17 ασίστ, 1 κόψιμο.