Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 65-63

Ούτε η ζώνη του Πασκουάλ λύγισε τον Παναθηναϊκό. Με καταπληκτικό Διαμαντίδη στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πολυπρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν 65-63 την Μπαρτσελόνα και έκαναν το 2-1 στη σειρά. Την Πέμπτη (21:45) σφραγίζουν το εισιτήριο για Λονδίνο.

Ετσι κρίθηκε

Το πλάνο που είχε κατά νου ο Αργύρης Πεδουλάκης εφαρμόστηκε τέλεια κατά το πρώτο ημίχρονο. Αλλά τούτη τη φορά το πλάνο ήταν διαφορετικό. Ο Παναθηναϊκός δεν αρκέστηκε σ' ένα μπάσκετ υπομονής αλλά μπήκε στο παρκέ με διάθεση να τρέξει και να αιφνιδιάσει την κουρασμένη Μπαρτσελόνα, πράγμα που εν πολλοίς έκανε. Μετά από ένα πρώτο αναγνωριστικό τετράλεπτο (κατά το οποίο ο Διαμαντίδης δεν έπαιξε) οι πράσινοι έβγαλαν μεγάλα αποθέματα ενέργειας στην άμυνα και βρήκαν πολλές φορές την ευκαιρία να τρέξουν πράγμα που έκαναν εξαιρετικά. Η άμυνα της Μπαρτσελόνα δεν προλάβαινε να αντιδράσει και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 15 πόντους (29-14) με τον Λάσμε, τον Διαμαντίδη και τον Ούκιτς να βρίσκονται με κλειστά μάτια.

Οι Καταλανοί έψαχναν να βρουν σφυγμό και στην επίθεση τους τον χάρισε απλόχερα ο οίστρος του Γιασικεβίτσιους ο οποίος βρήκε ανοιχτά σουτ και σχεδόν μόνος του μείωσε σε 33-27. Σ' εκείνο το κρίσιμο σημείο μίλησε η άγνοια κινδύνου του Μπράμου, ο οποίος με πέντε σερί πόντους όχι μόνο δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να λυγίσει αλλά του γέμισε το ρεζερβουάρ με έξτρα αυτοπεποίθηση.

Η αντίδραση από τον πάγκο των Καταλανών θα έπρεπε να θεωρείται δεδομένη. Ο Τσάβι Πασκουάλ τράβηξε από το μανίκι του την επιλογή της ζώνης (2-3) και αυτή εξελίχθηκε σε άσο καθώς ο Παναθηναϊκός μπερδεύτηκε και δεν ήξερε πως να κινηθεί στην επίθεση. Η Μπαρτσελόνα βρήκε έτσι ρυθμό και στην άλλη πλευρά του παρκέ με τον Τόμιτς να νικά όλους τους ψηλούς του Παναθηναϊκού και τον Ναβάρο να σκοράρει ακατάπαυστα. Ετσι οι "μπλαουγκράνα" πέρασαν μπροστά (42-43, 46-47, 50-51) και έβαλε πολύ δύσκολα προβλήματα στο μυαλό του Πεδουλάκη.

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να δώσει τη δική του απάντηση και αυτή ήρθε μέσω της σκληράδας στην άμυνα, ειδικά από τη στιγμή που ο Σχορτσανίτης πάτησε και πάλι στο παρκέ. Το παιχνίδι παίχθηκε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος και σ' αυτού του είδους τα ματς ο Διαμαντίδης παίζει συνήθως πρωταγωνιστικό ρόλο. Το ίδιο συνέβη και τώρα. Ο αρχηγός έβαλε τα σουτ του ματς (για το 59-57 και το 64-63), έκανε το κλέψιμο του ματς στα 10 δευτερόλεπτα και εγγυήθηκε τη μεγάλη νίκη. Αυτή υπογραμμίστηκε από τη μία βολή του Γκιστ στο τέλος και ευτυχώς δεν ακυρώθηκε με τη λάθος πάσα του Λάσμε στην προτελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού.

Αστέρι

Και στην... ούγια Διαμαντίδης. Κρύο αίμα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, εκτέλεσε την Μπαρτσελόνα με δύο μεγάλα σουτ και στήριξε τη μεγάλη προσπάθεια των συμπαικτών του με τον καλύτερο τρόπο. Είχε 12 πόντους , 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη.

Aπογοήτευση

Η αντίδραση κόντρα στη ζώνη στοίχισε στον Παναθηναϊκό. Ουσιαστικά δεν υπήρξε αντίδραση. Η μπάλα κυκλοφορούσε χωρίς σχέδιο, υπήρχε μεγάλη ατολμία και εν τέλει οι πράσινοι απορυθμίστηκαν εύκολα μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο.

Ο τελικός τελείωσε, η λογική λέει ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να χάσει την Πέμπτη. Η μήπως όχι; Το σίγουρο είναι ότι και στο τέταρτο ματς θα χρειαστεί μεγάλη συγκέντρωση και φυσικά περισσότερη αποτελεσματικότητα όταν η Μπαρτσελόνα γυρίζει την άμυνά της σε ζώνη. Αλλο χαρτί δεν φαίνεται να έχει ο Πασκουάλ να παίξει.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 38-29 50-51, 65-63

Παναθηναϊκός: Μπράμος 14(2), Ματσιούλις 5(1), Ούκιτς 6(1τρ, 5ρ, 3κλ), Λάσμε 11(8ρ), Τσαρτσαρής 5(5λ), Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 9(1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 4

Μπαρτσελόνα: Σάδα, Χουέρτας, Αμπρίνες 6, Ναβάρο 17(3/9τρ), Γιασικεβίτσιους 13(3), Ουάλας 5(1), Ίγκλις, Λόρμπεκ 8, Τζαβάι 2, Τόμιτς 12(6/6δ, 9ρ)

20:37
Καλησπέρα σας από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Σε λιγότερο από μία ώρα ξεκινάει ο αγώνας του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα
20:41
Ας ξεκινήσουμε από το κάλεσμα του Θανάση Γιαννακόπουλου στον κόσμο του Παναθηναϊκού περίπου πριν από 20 λεπτά. Ο κ. Γιαννακόπουλος πήρε το μικρόφωνο και ζήτησε από τον κόσμο ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση, προκειμένου να μην τιμωρηθεί η έδρα της ομάδας.
20:48
Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βγήκε για ζέσταμα και αποθεώθηκε από τους φίλους του Παναθηναϊκού.
20:51
Ο Γκιστ βγήκε μαζί με τους υπόλοιπους για το καθιερωμένο ζέσταμα και θα είναι στην 12άδα του μεγάλου αγώνα.
21:13
Έγινε η είσοδος του Παναθηναϊκού πριν από λίγο στο παρκέ. Αποθέωση από τον κόσμο.
21:14
Αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ, σχεδόν μισή ώρα πριν το τζάμπολ δεν βλέπουμε άδεια θέση στο κλειστό. Ο κόσμος έχει γεμίσει κάθε σπιθαμή του γηπέδου. Χαρακτηριστικό ότι δεν φαίνονται σκάλες και διάδρομοι.

21:14
Πάνω από 18.000 κόσμος βρίσκεται στο ΟΑΚΑ.
21:14
Ο Ζέκα πήγε στους οργανωμένους και τους χαιρέτισε πριν από λίγο και ο κόσμος ανταποκρίθηκε με ένα ζεστό χειροκρότημα! Πολλοί έσπευσαν να του σφίξουν το χέρι.
21:15
Πολλά χειροκροτήματα τώρα και για τον Αργύρη Πεδουλάκη που έκανε την εμφάνισή του στο παρκέ.

21:18
Στο παρκέ και η Μπαρτσελόνα τώρα
21:20
Έντονες αποδοκιμασίες και ανεβαίνουν τα ντεσιμπέλ στο γήπεδο. Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Παναθηναϊκού
21:22
Σε λιγότερο από ένα τέταρτο θα ξεκινήσει ο αγώνας στο ΟΑΚΑ. Το έργο μας είναι δύσκολο, καθώς το ίντερνετ "πηγαινοέρχεται". Ούτε με στικάκι δεν μπορούν οι εκπρόσωποι του Τύπου να συνδεθούν. Όλα έχουν μπλοκάρει γιατί πολλοί μπαίνουν κι από τα κινητά τους!
21:23
Στο γήπεδο και ο Γιώργος Βαρδινογιάννης. Παρών και ο Γιάννης Βονόρτας, ο προπονητής του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού.
21:29

Καλό βράδυ και θα είναι καλό, αν ο Παναθηναϊκός επιβάλει τον ρυθμό του αλλά παράλληλα καταφέρει να τρέξει λίγο την σίγουρα πιο κουρασμένη Μπαρτσελόνα. Πολύ σημαντικό να μην παρασυρθεί από την ατμόσφαιρα και να προστατεύσει την ρακέτα του.

21:29
Το μήνυμα του Θανάση Γιαννακόπουλου στον κόσμο του Παναθηναϊκού. "Θα δούμε το Λονδίνο, όλοι μαζί και αγαπημένοι"
21:32
Έγιναν και οι επίσημες παρουσιάσεις των δύο ομάδων. Πανικός για τον Παναθηναϊκό και αποθέωση, έντονες αποδοκιμασίες για την Μπαρτσελόνα. Σε λιγότερο από τρία λεπτά ξεκινάει ο αγώνας.

21:32
Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει με τους Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Τσαρτσαρή, Ξανθόπουλο και Σχορτσανίτη το παιχνίδι
21:33
Όλα έτοιμα πια για τη μεγάλη μάχη!
21:34
Αυτή τη στιγμή πήρε το μικρόφωνο ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, ο οποίος είπε ότι το έβδομο αστέρια θα έρθει με τη βοήθεια του κόσμου και ζήτησε να μην πεταχτεί ούτε ένα αντικείμενο.
21:35
Πρώτο καλάθι με μακρινό δίποντο του Ματσιούλις, 2-3.
21:36

Γρήγορη επιλογή να πατήσουν παρκέ ο Γκιστ και ο Μπανκς. Η Μπαρτσελόνα θα πάει αρκετά επιθετικά με τον Χουέρτας βασικό.

21:36
Ο Ίνγκλις χάνει το σουτ, αμυντικό το ριμπάουντ.
21:38
Τρίποντο του Ναβάρο, 5-6. Δεύτερο στο ματς.
21:38

Ο Πασκουάλ είναι ήρεμος γενικά, αλλά στο πρώτο τρίποντο του Γκιστ του...έφυγε ο ζελές στο μαλλί από τις φωνές. Η Μπαρτσελόνα είναι πολύ συγκεντρωμένη.

21:38
Πρώτο φάουλ του Τζαβάι.
21:39
Μία εύστοχη βολή από τον Σχορτσανίτη, 6-6.
21:41
Δεύτερο φάουλ του Ουάλας, στο παρκέ ο Λόρμπεκ.
21:41

Δύο καλές ειδήσεις: το νεύρο του Σόφο και το γεγονός ότι 5'  ο Διαμαντίδης είναι στον πάγκο και τώρα παίζει. Ξεκούραστος.

21:41
Ο Σοφοκλής σκοράρει με χουκ, νικάει Τζαβάι και Λόρμπεκ, 8-6.
21:44
Φάουλ κερδίζει ο Ναβάρο, στα 3:52 για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
21:48
Προσωπική ενέργεια του "κάπτεν" και 15-10 στο 8'.
21:51
Φάουλ του Λόρμπεκ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.
21:51
Βάζει τις βολές ο Μπράμος για το +8 (18-10). Άλλα 45''.
21:52
Άστοχος ο Σάδα.
21:52
Τρομερή ενέργεια του Λάσμε, μετά από επιθετικό ριμπάουντ και 20-10 στη λήξη της πρώτης περιόδου.
21:54
Άρχισε η δεύτερη περίοδος.
21:55
Πατώντας τη γραμμή ο Γιασικεβίτσιους, 20-12.
21:56
Τρομερό καλάθι από τον Διαμαντίδη που ζητάει και φάουλ, 22-12.
21:59
Μέσα και οι δύο βολές, 27-14 στα 7:15 πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου.
21:59
Άστοχος και ο Σάδα.
21:59

Ξεκούραστος Διαμαντίδης, γρήγορος Παναθηναϊκός. Τρομερός ρυθμός, απίστευτη άμυνα και απόλυτη συγκέντρωση στο πλάνο. Δεν χάνονται τα ριμπάουντ και οι επιθέσεις γίνονται πιο γρήγορα μεν, αλλά  πολύ στοχευμένα. Ο δε Σάδα θα βοηθήσει στην επέκταση του ΟΑΚΑ. 3D με ακροβατικά καλάθια και άλει ουπ. Το διασκεδάζει και φαίνεται.

21:59
Η συνεργασία του Διαμαντίδη - Λάσμε με κατάληξη το ανάποδο κάρφωμα από τον Γκαμπονέζο, 29-14.
22:01
Καλάθι από τον Τόμιτς, 29-16.
22:02
Μπράμος από κοντά, 31-16.
22:02

Μην πέσει ο ρυθμός. Τρεχάλα να πατάνε την γλώσσα από την κούραση.

22:02
Ο Λόρμπεκ αυτή τη φορά, 31-18.
22:02
Φάουλ του Χουέρτας.
22:03
Κακή πάσα του Ούκιτς, λάθος του Τσαρτσαρή.
22:03
Καλάθι του Λόρμπεκ απέναντι στην άμυνα του Τσαρτσαρή, 31-20.
22:03

Η Μπαρτσελόνα έχει πάρει το πρώτο καλό παιχνίδι απο τους ψηλούς της, αλλά μόνοι τους δεν κερδίζουν αυτό τον αγώνα.

22:06
Τέλειωσε ο χρόνος επίθεσης της Μπαρτσελόνα.
22:07
Κλέψιμο του Χουέρτας, φάουλ του Διαμαντίδη.
22:07

Τρομερή δουλειά από τον Μπράμο που επιτίθεται στην άμυνα του Ναβάρο. Ο Σάρας βοηθάει την πιο γρήγορη κίνηση στην επίθεση της Μπαρτσελόνα.

22:07
Στα 3:37 πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:10

Κουράστηκε από το εκρηκτικό δεκάλεπτο ο Διαμαντίδης. Η άμυνα έχει χαλαρώσει λίγο. Κρίσιμο να τελείωσει με διψήφιο το ημίχρονο.

22:11
Χάθηκε η επίθεση του "τριφυλλιού".
22:11
Φάουλ του Ματσιούλις, δεύτερο του Λιθουανού.
22:12
Μέσα οι βολές του Ναβάρο, 33-27.
22:12
Μεγάλο τρίποντο του Μπράμου από τα 8μ30 στη λήξη επίθεσης, 36-27.
22:14
Άτυχος ο Διαμαντίδης σε σουτ από τα 4 μέτρα.
22:14
Στα 45'' κερδίζει φάουλ ο Ναβάρο.
22:15

Κορυφαίος του παρκέ ο Μπράμος. Δεύτερο φάουλ για τον Διαμαντίδη, ίσως να μπορούσε να βγει λίγο νωρίτερα για να ξεκουραστεί. Πολύ δυνατό παιχνίδι και αυτό δεν αρέσει στους Καταλανούς.

22:15
Μέσα οι δύο βολές, 36-29.
22:15
Προσωπική ενέργεια από τον Μπράμο και λέι απ, 38-29.
22:16
Άστοχος ο Ίνγκλις στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο +9 ο Παναθηναϊκός, 38-29.
22:17
Με 67% σε δίποντα και τρίποντα ο Παναθηναϊκός υπερισχύει των "μπλαουγκράνα".
22:18

Τρομερό ημίχρονο με.. Ερ Μπράμο. Τρομερή δουλειά από Διαμαντίδη και Σόφο. Βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα ο Παναθηναϊκός και όσο έβγαζε στην επίθεση δεν ήταν δυνατόν να τον ακολουθήσει η πιο βαριά Μπαρτσελόνα. Με εξαίρεση τις... γεροντάρες Ναβάρο και Σάρας, οι υπόλοιποι γκαρντ της Μπαρτσελόνα μάλλον θα... αλλάξουν παντελόνι στο ημίχρονο. Είναι τέτοιες ο τρόμος του Χουέρτας απέναντι στον Διαμαντίδη που νομίζεις ότι θα βάλει τα κλάματα όποτε κατεβάζει την μπάλα. Έχει δρόμο το παιχνίδι πάντως διότι οι ψηλοί της Μπάρτσα σήμερα εμφανίστηκαν για να παίξουν.

22:28

Στα έως τώρα παιχνίδια, του, τα εκρηκτικά πρώτα ημίχρονα δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια. Αυτό θα πρέπει να προσέξει ο Παναθηναϊκός να μπορεί να έχει συνέχεια αυτό τον ρυθμό. Η άμυνα(Λάσμε, Ούκιτς, Σόφο) δίνουν επιθέσεις και μόλις μπήκε ο Διαμαντίδης ήταν...3D  το 10λεπτο. Φευ δεν ήταν εύκολο να αντέξει στο κόκκινο γι αυτό και η ομάδα...κάθισε προς το τέλος. Ο Παναθηναϊκός δίνει σουτ στην Μπαρτσελόνα(όπως είχε γίνει και το 2011) τα οποία δεν μπαίνουν. Αν μπουν όμως, η βραδιά θα είναι δύσκολη.

22:32
Αρχίζει η τρίτη περίοδος.
22:32
Καλάθι του Ουάλας, 38-31.
22:32
Ζώνη η Μπαρτσελόνα, άστοχος ο Διαμαντίδης για τρεις.
22:33
Φάουλ του Σχορτσανίτη.
22:33
Γρήγορα μέσα ο Λάσμε.
22:33
Στον αιφνιδιασμό ο Ούκιτς, 40-31. Δώρο από τον Γιασικεβίτσιους.
22:34
Κλέβει πάλι ο Ούκιτς και κερδίζει φάουλ.
22:34
Λάθος, αλλά κλέψιμο. Τρομερή ενέργεια βγάζουν οι "πράσινοι"
22:34
Κακό σουτ του Γκιστ.
22:34

Ζώνη για την Μπαρτσελόνα και σχήμα με τρεις ψηλούς ο Παναθηναϊκός(Γκιστ, Τσαρτσαρής, Λάσμε). Μέχρι τώρα τα 4αρια δεν έχουν βοηθήσει(5 λάθη ο Τσαρτσαρής). Κακές επιθέσεις.

22:35
Τρίποντο του Γιασικεβίτσιους, 40-34.
22:35
Λάθος του Ούκιτς, εγκλωβισμένος στη ζώνη ο Παναθηναϊκός.
22:35
Άλλα 7:30 για το τρίτο δεκάλεπτο.
22:35
Δύσκολο καλάθι του Ναβάρο, 40-36.
22:36
Άστοχος ο Ματσιούλις, επιθετικό του Λάσμε που κερδίζει φάουλ.
22:36
22:37

Πέρασε η Ρεάλ στο φάιναλ φορ. Η πρώτη ομαδα που το κάνει αυτό καθως προηγείται με 14 ποντους 5' πριν το τέλος. Πολύ σοβαρή, μην ...χαιρόμαστε ακόμα. Δεν είναι μεγαθήριο, αλλά έδειξε πολύ αποφασισμένη απέναντι στην Μακάμπι και την πήρε με τις σκούπες.

22:38
Φάουλ του Αμπρίνες στον Διαμαντίδη.
22:38
Καλάθι του Τσαρτσαρή, 42-36.
22:39
Στο -3 η Μπαρτσελόνα, με τρίποντο του Ναβάρο, 42-39.
22:39
Έχασε το σουτ ο Λάσμε.
22:39
Σκοράρει και ο Αμπρίνες, 42-41.
22:40
Άστοχος από τη γωνία ο Ματσιούλις, φάουλ του Τσαρτσαρή.
22:40
Μπροστά η Μπαρτσελόνα με ραβέρσα του Τόμιτς, 42-43.
22:41

Κακές άμυνες από τον Ούκιτς, που έκανε τρία κλεψίματα την αρχή, και τώρα κυνηγάει συνέχεια το κλέψιμο. Η Μπαρτσελόνα παίζει...Παναθηναϊκές άμυνες. Αφήνει  τον Λάσμε ελεύθερο να σουτάρει και αυτός  έχει 0/2 μόνος του.

22:41
Άστοχος ο Ουάλας για τρεις.
22:41
Ασίστ του Διαμαντίδη και κάρφωμα του Ρσαρτσαρή, 44-43.
22:41
Άλλα 4:15 για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
22:42
Καλάθι του Ναβάρο, 44-45.
22:42

Τον Ναβάρο κάποιος. Ο Μπράμος ίσως;

22:42
Άστοχος ο Διαμαντίδης, σώζει την κατοχή ο Λάσμε με επιθετικό ριμπάουντ.
22:43
Κλέβει ο Ναβάρο, λάθος ο Γιασικεβίτσιους.
22:43
Κερδίζει φάουλ ο Ματσιούλις. Άλλο ένα για βολές.
22:43
Στα 3:21 για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
22:44
Παλικαρίσιο καλάθι του Λάσμε, 46-45
22:44
Διώχνει ο Τσαρτσαρής, 3'' για την επίθεση της Μπαρτσελόνα.
22:44
Καλάθι του Τόμιτς που προλαβαίνει να εκτελέσει, 46-47.
22:45

Απόντος του Σάρας η Μπαρτσελόνα δεν έχει οργανωτή. Καλό διάστημα να ανακτήσει τα πατήματά του ο Παναθηναϊκός. Η επίθεση κολλάει και την ξεκολλάει ο Μπράμος.

22:45
Τρίποντο του Μπράμου, 49-47. Μεγάλο ματς. Στους 14 ο ομογενής.
22:45
Πάλι ο Τόμιτς, 49-49.
22:46
Ασίστ του Τόμιτς, καλάθι του Αμπρίνες (49-51).
22:46
Άλλο 1 λεπτό για την τρίτη περίοδο.
22:46

Έτερο πρόβλημα ο Τόμιτς. Θέλει Σόφο γρήγορα για να του...επιτεθεί.

22:46
Άστοχος ο Ούκιτς που ζητάει φάουλ.
22:46
Κόβει ο Μπράμος, άλλα 11'' για την Μπαρτσελόνα.
22:47

Δεν κάνει επίθεση ο Παναθηναϊκός. Σωστά ξεκουράζεται τώρα ο Διαμαντίδης.

22:47
Τελειώνει η επίθεση της Μπαρτσελόνα.
22:47
Χρεώνεται φάουλ ο Τόμιτς, τρίτο του Κροάτη.
22:48
Στις βολές ο Γκιστ.
22:48
Επίθεση 21'' θα έχει η Μπαρτσελόνα μέχρι τη λήξη.
22:48
Μία βολή για το 50-51 από τον Αμερικανό.
22:49
Φάουλ του Λάσμε στον Ναβάρο στα 5''.
22:49
Ο Ναβάρο κλέβει μετά την επαναφορά, αλλά δεν προλαβαίνει. 50-51 στη λήξη της τρίτης περιόδου.
22:50

Νέα αμυνάρα Λάσμε σε Ναβάρο και πάμε για...σκυλοκαυγά. Δεν θα παιχτεί μπάσκετ, το σκορ χαμηλό, άρα μετρά η δύναμη και το μυαλό. Ο Παναθηναϊκός ξεκούρασε τον Διαμαντίδη και είναι πίσω με έναν πόντο. Η επίθεση οφείλει να γίνει πιο κινητική και να πάρει πιο γρήγορα τα σουτ, πριν στηθεί η ζώνη.

22:53
Φάουλ του Ίνγκλις στον Λάσμε μετά από επιθετικό ριμπάουντ.
22:53
Φάουλ του Λόρμπεκ στον Διαμαντίδη. Τρίτο για το Σλοβένο.
22:54

Μεταξύ μας, Διαμαντίδη θέλει μέχρι τέλους.

22:55
Αποχωρεί τραυματίας ο Ίνγκλις.
22:55
Δεν προλαβαίνει να εκτελέσει ο Μπράμος, νέα χαμένη επίθεση.
22:57
Διώχνει ο Τόμιτς, πάλι η Μπαρτσελόνα στην επίθεση.
22:57
Κερδισμένη κατοχή, φάουλ στον Ούκιτς στον αιφνιδιασμό.
22:57

Άργησε να μπει ο Σόφο και μόλις μπήκε ισοπέδωσε τον πρώτο. Άντε να δούμε.

22:58
Χάνει την πρώτη ο Κροάτης.
22:58
Μέσα η δεύτερη, 51-55 στα 7:29 πριν από τη λήξη.