Αλμπα-Εφές 86-91

Από του χάρου τα δόντια γλίτωσε η Εφές στο Βερολίνο. Οι Τούρκοι βρέθηκαν αντιμέτωποι με το φάσμα μίας οδυνηρής ήττας αλλά εν τέλει κατάφεραν να αποδράσουν με τη νίκη (91-86) χάρη στον οίστρο του Τζόρνταν Φάρμαρ.

Η Εφές, είτε υπερεκτίμησε τις δικές της δυνατότητες, είτε υποτίμησε τον αντίπαλο, με την επιλογή της να μην παίξει άμυνα έβαλε την Αλμπα στο ματς.

Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά αν και σκόραραν 50 πόντους στο ημίχρονο αλλά ούτε και να εξασφαλίσουν τη νίκη όταν προηγήθηκαν με 77-70 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος.

Η Αλμπα με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά αλλά ο Φάρμαρ απάντησε με πέντε σερί πόντους και χάρισε στην Εφές μία σημαντικότατη νίκη. Ειρήσθω εν παρόδω ο Αμερικανός είχε 23 πόντους με 11/11 βολές

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 46-50, 68-68, 86-91

Αλμπα: Σούλτζε 3, Τόμπσον 6, Μπίαρς 3, Τζέντοβιτς 11, Μιράλες 2, Γουντ 24, Τραορέ 12, Φόστερ 2, Ιντμπίχι 11, Μόρλεϊ 12.

Εφές: Μπαλμπάι 2, Φάρμαρ 23, Ερντέν 12, Τουνσερί 10, Σιπ 7, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 8, Λούκας 8, Γκουλέρ 10, Μπάρατς 9.