Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 73-78

Με σερί 13-0 στο πιο κομβικό σημείο ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το εφιαλτικό -8 (69-61) της Φενέρ και νικώντας 78-73 στην Κωνσταντινούπολη ήρθε πιο κοντά στην πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Σιένα ευνοεί τους "ερυθρόλευκους".

Ετσι κρίθηκε

Η αλήθεια αυτού του αγώνα είναι ότι ο Ολυμπιακός έκανε ότι μπορούσε να για υποστεί ήττα-σοκ. Μετά από ένα σχετικά καλό πρώτο δεκάλεπτο κατά το οποίο έπαιξε καλή άμυνα και έτρεξε εξασφαλίζοντας τα ριμπάουντ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα λάθος.

Κόντρα στη χειρότερη ομάδα του top-16 στα ριμπάουντ έχασε όλες τις σχετικές μάχες. Οι Σαβάς και Πεκέρ έμοιαζαν ώρες-ώρες με τον Ντάνκαν και η Φενέρ όχι μόνο επέστρεψε από το 13-19 και το 22-28 αλλά πέρασε και μπροστά με 34-33 ανανεώνοντας συνεχώς τις επιθέσεις της.

Φτου και από την αρχή ο Ολυμπιακός επιχείρησε να οικοδομήσει διαφορά, δεν είχε όμως το καθαρό μυαλό να εκμεταλλευτεί τις αγωνιστικές αρετές του. Σώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο από τα μακρινά σουτ του Αντιτς και τις εμπνεύσεις του Παπανικολάου (47-48, 53-56) αλλά και πάλι επιχείρησε να βγάλει τα ίδια του τα ματς ως άλλος Οιδίποδας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ονάν πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους (!) και οδήγησε την Φενέρμπαχτσε σ' ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα 8 πόντων (69-61) και προκάλεσε συναγερμό στο στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού. Η αντίδραση πάντως ήταν η πρέπουσα. Μ' ένα σερί 13-0 οι "ερυθρόλευκοι" απάντησαν ιδιαίτερα δυναμικά, προηγήθηκαν με 69-74 (μεγάλα τρίποντα σ' αυτό το διάστημα από τους Σπανούλη και Λο) και εν τέλει πήραν την πολύ σημαντική νίκη.

Αστέρι

Χωρίς τον επιθετικό οίστρο του Παπανικολάου στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν θα αποκτούσε ποτέ το δικαίωμα να διεκδικήσει τη νίκη. Ομως στο διάστημα της μεγάλης ανατροπής τον κυρίαρχο ρόλο τον έπαιξε η ηγετική στόφα των Σπανούλη και Λο. Διαλέγετε και παίρνετε.

Απογοήτευση

Χρήσιμο θα ήταν για τους ψηλούς, κυρίως, του Ολυμπιακού να δουν ξανά το ματς σε βίντεο. Θα δουν ουκ ολίγες κακές αμυντικές αντιδράσεις, χαμένες μάχες σε ριμπάουντ και γενικά μία ανώριμη αγωνιστική συμπεριφορά, ακατάλληλη για πρωταθλήτρια ομάδα.

Λίγο πριν βυθιστεί στα νερά του Βοσπόρου, το σκάφος του Ολυμπιακού βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε απάνεμο λιμάνι. Ούτε του παπά δεν πρέπει να το πουν οι "ερυθρόλευκοι" για τη νίκη τους σ' αυτό το παιχνίδι. Επικράτησαν γιατί είχαν αφενός το know how να το κάνουν και αφετέρου διότι διαθέτουν παίκτες που δεν συμβιβάζονται εύκολα με την ιδέα της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 34-33, 53-56, 73-78.

Φενέρμπαχτσε (Ερντογάν): ΜακΚάλεμπ 12, Ονάν 12(2), Ερμίς 4, Σάτο 12, Τρίπκοβιτς, Πεκέρ 10, Σαβάς 8, Μπατίστ 3(1), Κάραμαν 6(1), Πρέλτζιτς 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 5, Λο 5(1), Άντιτς 9(3), Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 9(1), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 16(4).

20:36
Καλησπέρα σας!
20:36
Σε περίπου 15 λεπτά αναμένεται να ξεκινήσει το παιχνίδι μεταξύ της Φενέρμπαχτσε και του Ολυμπιακού στην Τουρκία.
20:37
Ο Ολυμπιακός θέλει μόνο το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, η οποία έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
20:38
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλουν δύο νίκες στα ισάριθμα ματς που απομένουν για να ελπίζουν ακόμα και στην κατάκτηση της δεύτερης θέσης του ομίλου τους.
20:44
Οι παίκτες των δύο ομάδων προθερμαίνονται.
20:45
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Πρώτα του Ολυμπιακού και μετά της Φενέρμπαχτσε.
20:47
Σε μερικά λεπτά θα αρχίσει το παιχνίδι.
20:48

Τελικός για τον Ολυμπιακό ο αγώνας μετά την νίκη της Κάχα Λαμποράλ στην έδρα της Χίμκι. Χρειάζεται σοβαρότητα και κυρίως σκληρή άμυνα προκειμένου να καταλάβει η αδιάφορη Φενέρ πως πρέπει να μείνει...αδιάφορη. Από εκεί και πέρα η ήττα δεν μπορεί να είναι στον ορίζοντα.

20:50
Σπανούλης, Λο, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Σερμαντίνι οι πέντε του Ολυμπιακού.
20:50
ΜακΚάλεμπ, Σάτο, Ονάν, Σαβάς και Κάραμαν οι πέντε της Φενέρμπαχτσε.
20:51
Κλέβει τη μπάλα ο ΜακΚάλεμπ και ο Σάτο κάνει το 2-0.
20:54
Άστοχος ο Λο και ο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 6-5 στο 3'.
20:57
Θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Κάραμαν.
20:57
Δεν θα πετύχει τρίποντο ο Λο.
20:57
Ο Σάτο κερδίζει φάουλ.
20:58
Έχουμε τάιμ άουτ στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι προηγούνται με 9-7.
21:00

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα με πολλά χαμένα σουτ όλα ελεύθερα. Στην ρακέτα ο Σερμαντίνι χάνεται εύκολα στην άμυνα ενώ  ο Σάτο δείχνει σε καλό βράδυ.

21:00
2/2 βολές από τον Σάτο και 11-7.
21:01

Μεγαλύτερη απογοήτευση της βραδιάς: ξύρισε το μουστάκι ο Σαβάς. Αίσχος. Ντροπή. Έγινε φραγκολεβαντίνος ενώ ήταν λεβέντης τουρκομογγόλος.

21:02
Ο Σερμαντίνι με κάρφωμα έκανε το 11-9.
21:02
Και πάλι ο Γεωργιανός με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 11-11.
21:02
Λάθος από τον Κάραμαν.
21:03
11-13 με καλάθι του Πρίντεζη.
21:03

Καλή είδηση ο Πρίντεζης. Έχει κερδίσει τις μάχες με τον Καραμάν.

21:03
13-13 με τον Σάτο.
21:04

Κακό ξεκίνημα για τον Σπανούλη. Λάθη και βιασύνη.

21:04
Λάθος από τον Σπανούλη.
21:05
Λάθος και από τον Κάραμαν, φάουλ από τον Σαβάς στον Σπανούλη.
21:06
13-15 με 2/2 βολές του Σπανούλη. Στη θέση του στο παρκέ ο Γκετσεβίτσιους.
21:07
Δεν θα καταφέρει να σημειώσει καλάθι η Φενέρμπαχτσε, η μπάλα για τον Ολυμπιακό.
21:07

Μετά από οκτώ λεπτά, ο Ολυμπιακός έχει αλλάξει ήδη τα 4/5 της πεντάδας. Κοντό σχήμα υποχρεωτικά με Παπ και Περπέ δίπλα στον Πάουελ.

21:07
Άστοχος σε τρίποντο ο Περπέρογλου.
21:07
Άστοχος σε σουτ τριών πόντων και ο Τρίπκοβιτς.
21:08
13-17 από τον Πάουελ.
21:08
Δεν θα καταφέρει να πετύχει καλάθι ο Σαβάς.
21:08
Κερδίζει φάουλ ο Σλούκας.
21:09
2/2 βολές και 13-19.
21:09
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι, από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.
21:10

Καλός επίλογος. Οι αλλαγές βοήθησαν τον Ολυμπιακό να μείνει φρέσκος ενώ το παρκέ ...ταλαιπωρείται ακόμα από τον Σαβάς. Η Φενέρ δεν μοιάζει να έχει λύσεις.

21:11
Ο Γκετσεβίτσιους δεν θα καταφέρει να σημειώσει καλάθι, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-19 για τον Ολυμπιακό.
21:14
2/2 βολές από τον Περπέρογλου και 15-21.
21:15
17-21 με καλάθι του Πρέλτζιτς.
21:15
Άστοχος ο Περπέρογλου.
21:16
20-21 με τρίποντο από τον Μπατίστ στο 12'.
21:16

Πέντε...σκοτωμένοι πόντοι μεν, αλλά πόντοι. Το κοντό σχήμα λειτουργεί στην άμυνα, αλλά έχει πρόβλημα στην επίθεση διότι άπαντες ήταν κολλημένοι στην περιφέρεια.  Γι αυτό ο Πρίντεζης επιστρέφει.

21:20
Ο Περπέρογλου κερδίζει φάουλ, με τον Πεκέρ να διαμαρτύρεται και να χρεώνεται και με τεχνική ποινή.
21:21
1/2 βολές από τον Χάινς και 22-24. Η σειρά του Σπανούλη για βολές.
21:22
22-26 με 2/2 βολές του Σπανούλη, ενώ ο Χάινς πετυχαίνει το 22-28.
21:22
Άστοχος ο Μπατίστ.
21:22

Η παρουσία του Χάινς βοήθησε πολύ στην ταχύτητα.

21:22
Δεν θα πετύχει καλάθι ο Πεκέρ.
21:23
Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Πρίντεζης.
21:27

Πολύ κακό μπάσκετ από τον Ολυμπιακό. Δεν έχει καμία ηρεμία.

21:28
26-28 από τον Ερμίς στο 17'.
21:28
Άστοχος σε τρίποντο ο Άντιτς.
21:28
Θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Ονάν.
21:30

Λο-Σπανούλης-Πέρκινς μαζί. Καταρρέει ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα. Δεν έχει αρχή και τέλος.

21:30
Η Φενέρμπαχτσε πέρασε μπροστά στο σκορ, τάιμ άουτ για τον Γιώργο Μπαρτζώκα.
21:34
Ο Ερμίς έκανε το 34-33, σκορ με το οποίο πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
21:37

Τρίτο καλάθι με την λήξη για την Φενέρ πετώντας την μπάλα. Το χειρότερο; Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Με 33 πόντους στην Πόλη δεν νικάει ούτε την ποδοσφαιρική Φενέρμπαξε. Τρομερά κακή εικόνα. Έχουν παίξει και οι 12 παίκτες, άλλαξαν τέσσερα σχήματα και κανείς δεν μοιάζει να ξέρει τί πρέπει να γίνει. Αδιανόητη η σύγχυση από μία θεωρητικά δεμένη ομάδα. Το πρόβλημα είναι ΜΟΝΟ η επίθεση.

21:40
Ξεκίνημα και του αγώνα της Σιένα με την Μπαρτσελόνα. Η Σιένα προηγείται με 10-0 στο δίλεπτο!
21:41
Τρίποντο του Ράσιτς για το 13-2! Φοβερό ξεκίνημα για τη Φενέρ
21:45
Στο πεντάλεπτο μετά το τζάμπολ, η Σιένα προηγείται με 21-6, μετά από τρίποντο του Μπράουν!
21:47
Μειώνει κάπως τώρα η Μπαρτσελόνα (23-14 στο 7')
21:49
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο στην Πόλη!
21:49

Τί πρέπει να κάνει ο Ολυμπιακός; Να εμφανιστεί να παίξει μπάσκετ. Κανονικό ούτε καν ...καλό.

21:51

Η Φενέρ είναι η χειρότερη ομάδα του ΤΟΠ-16 στα ριμπάουντ με 28 ανά αγώνα. Είχε 20 στο πρώτο ημίχρονο. Αυτά. Ένα ερωτηματικό είναι γιατί δεν παίζει ο Χάινς περισσότερο.

21:54
Στο 24' νέο τρίποντο του Άντιτς. Το 3ο του εύστοχο απόψε. Περνάει μπροστά ο Ολυμπιακός με 41-42
21:54

3/4 τρίποντα ο Άντιτς και κρατάει την ομάδα του. Κάπως καλύτερες επιθέσεις από τον Λο.

21:57

Τέσσερα επιθετικά ο Σαβάς σε μία επίθεση. Σαν κεμπάπ τα παίρνει από τον Σερμαντίνι.

22:01

0-10 τα επιθετικά ριμπάουντ. Ειλικρινά αυτό πρέπει να είναι το χειρότερο παιχνίδι του Ολυμπιακού φέτος. 3/3 τρίποντα ο Παπ.

22:01
Δίποντο από το Σάτο για το 47-45. Νέο τρίποντο από τον Παπανικολάου. Κάνει το 47-48 στο 26'
22:02
Στη γραμμή ο Σάτο, έκανε το 49-48
22:03
Στο 14' η Μπαρτσελόνα προηγείται πλέον με 34-29 της Σιένα
22:03
Και πάλι βολές για τη Φενέρ. Ο Πρέλτζιτς έκανε το 51-48 και ο Παπανικολάου μείωσε (51-50)
22:06

4/4 ο Παπ. Φέτος έχει χάσει ένα τρίποντο επί τουρκικό εδάφους. Το πρόβλημα τώρα είναι η άμυνα.

22:07
Ωραίο καλάθι από τον Παπανικολάου για το 53-56 στο 29'
22:07
Αστοχεί ο ΜακΚάλεμπ
22:08
Ο Άντιτς στο τελευταίο σουτ αστοχεί. Μένει το 53-56 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
22:08
Στο 16' έχουμε ισοπαλία στην Ιταλία. Σιένα και Μπαρτσελόνα έχουν πετύχει από 36 πόντους
22:08

Με έξι τρίποντα σε αυτή την περίοδο, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την επίθεσή του αλλά άρχισε να μπάζει η άμυνα. Σταθερά χάνει όλα τα ριμπάουντ, δεν έχει ενέργεια, γενικώς δεν παραμένει σε σύγχυση.

22:10

Έφτασε τους 13 πόντους ο Παπ σε μία περίοδο.

22:14

Πάρτι στην ρακέτα για όποιον άνω των 2 μέτρων ρίξει στο παρκέ η Φενέρ. Ο Πεκέρ μοιάζει Χάουαρντ.

22:14
Αστοχεί ο Παπανικολάου. Ο Χάινς στο επιθετικό ριμπάουντ. Σκοράρει για το 59-58 στο 33'
22:15
Πέντε σερί πόντοι από τον Ονάν που κάνει το 64-58 και φέρνει τη Φενέρ στο +6
22:15

Έγινε και Κόμπε ο Ονάν, με 7 πόντους σε 1,30. Ο Ολυμπιακός δύσκολα θα νικήσει σήμερα.

22:16
Τάιμ άουτ από τον Μπαρτζώκα που βλέπει την ομάδα του να μην έχει συγκέντρωση και ενέργεια.
22:19

Αρχίζουμε να κοιτάμε τί γίνεται σε ισοβαθμίες. Ο Ολυμπιακός δεν αποκλείεται από σήμερα αλλά δεν πείθει ότι μπορεί να νικήσει την Χίμκι. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ασχολείται με τον Ονάν, 10 σερί πόντοι.

22:20

Πολύ κακό βράδυ από Σπανούλη. Ιδιαίτερα διστακτικός.

22:20
Μειώνει με καλάθι και φάουλ ο Πρίντεζης (69-64)
22:20
Λάθος του Πεκέρ στην επόμενη φάση
22:21

Με τουρκική πεντάδα ξέφυγε η Φενέρ. Βάλτε μέσα τους Έλληνες να τους πάρουμε φαλάγγι. Αέρααα.

22:21
Λάθος του Σπανούλη. Ακολουθεί νέο λάθος από τον Πρέλτζιτς
22:22
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Απομένουν ακόμα 4.06'' για το τέλος
22:22

Δυστυχώς ο Ολυμπιακός παίζει μόνο με ηρωϊσμό. Δεν είναι μπάσκετ αυτό, δεν είναι συλλογιστική της πρωταθλήτριας ομάδας της Ευρώπης. Παράλληλα μοιάζουν θολωμένοι άπαντες.

22:23
Πλησιάζει με Περπέρογλου ο Ολυμπιακός στους 3 (69-66)
22:24
Χάνει την επίθεση η Φενέρμπαχτσε. Ο Πρίντεζεης κάνει το 69-68 στο 37'
22:24

Πρώτος αιφνιδιασμός του Ολυμπιακού στο 37'. Λέει πολλά. Ο Πρέλτζιτς με 7 ασσίστ έχει δημιουργήσει όλα τα προβλήματα.

22:25
Νέα χαμένη επίθεση για τη Φενέρ. Ο Σπανούλης με τρίποντο γράφει το 69-71
22:26

Μπήκε ο Μακάλεμπ και ...σερί του Ολυμπιακού. Να τα λέμε και για τους άλλους.

22:26
Στα 2.24'' πριν το τέλος του αγώνα έχουμε νέο τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
22:27
Ο Ολυμπιακός τρέχει σερί 10-0
22:27
Χάνει την επίθεση ο Πρέλτζιτς. Τρίποντο του Λο. Για δύο τελικά, έκανε το 69-73 στο 38'
22:28
Χάνει την επίθεση η Φενέρ
22:28

Ο Λο οδηγεί την ομάδα. Τρέχει και δεν προλαβαίνει η Φενέρ. Έτσι άλλαξαν τα πάντα. Κρίμα που έχασε ο Πρίντεζης το λέι απ. Λέι απ. Ο Ολυμπιακός έχει πολλά να σκεφτεί ότι κι αν γίνει σήμερα.

22:28
Χάνει το σουτ ο Πρίντεζης. Μειώνει στο 1.16'' πριν το τέλος του αγώνα ο ΜακΚάλεμπ σε 71-73
22:29
Το σουτ του Λο πριν από λίγο ήταν τελικά για τρεις. Το έδωσαν οι διαιτητές. Το σκορ στο 71-74
22:30
Για τρεις ο Σπανούλης.
22:30
Το έχασε, νέα επίθεση από τη Φενέρ
22:31
Τάιμ άουτ στα 39'' πριν τη λήξη του αγώνα.
22:31

Τρίποντο χρεώθηκε το σουτ του Λο. Για να δούμε διότι ο Ολυμπιακός ακόμα και τώρα δεν πείθει. Το θέμα δεν είναι μόνο να βγει η άμυνα αλλά να μπει η επόμενη επίθεση.

22:32
Αστόχησε για τρεις ο Ονάν. Επίθεση για τον Ολυμπιακό
22:33
Στα 22'' πριν το τέλος ο Σπανούλης πάει στις βολές. Χάνει την πρώτη. Βάζει τη δεύτερη και 71-75
22:34
Νέο τάιμ άουτ στο ματς.
22:35

Δεν μπαίνουν και οι βολές του Σπανούλη. 1/2 και ο αγώνας έχει λίγο δρόμο ακόμα. Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το 69-61 σε 69-74. Μύγα τον...τσίμπησε. Μία εικόνα άθλια, μέσα σε δύο λεπτά έγινε ένας Ολυμπιακός πρωταθλητής. Αυτό δεν είναι...σοβαρά πράγματα. Σημαντική η ανατροπή  χάρις στην επίθεση. Έτρεξε ο Λο την ομάδα του, τα ...έφτυσε η Φενέρ.

22:36
Χάνει διαδοχικά σουτ η Φενέρ. Κερδίζει φάουλ ο Πρίντεζης.
22:36
Κάνει το 71-76 στα 9'' πριν το τέλος
22:37
Ο Πρίντεζης γράφει το τελικό σκορ με λέι απ. Ο Ολυμπιακός επικρατεί με 78-73 μέσα στην Τουρκία και παίρνει μία σπουδαία σε σημασία νίκη, έστω κι αν ήταν ιδιαίτερα αγχωτική.
22:39
Μείνετε κοντά μας γιατί το live blog συνεχίζεται με τον αγώνα της Σιένα με την Μπαρτσελόνα.