Κάχα Λαμποράλ-Ολυμπιακός 82-74

Η εμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη στη Βιτόρια δεν ήταν αρκετή. Ο Ολυμπιακός πάλεψε με την Κάχα Λαμποράλ, αλλά κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε φυσιολογικά (82-74) στην πρεμιέρα του Top-16 της Ευρωλίγκας. Πρώτη ήττα των πρωταθλητών Ευρώπης μετά από δύο μήνες.

Ετσι κρίθηκε

Μετά το αναμενόμενο φορτσάτο ξεκίνημα της Κάχα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίδια με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης -κυρίως λόγω της αγωνιστικής απραξίας αλλά και της απουσίας δύσκολων αγώνων- και προηγήθηκαν νωρίς, αλλά πάνω που λέγαμε ότι ο Σπανούλης είναι εκτός αγώνας, οι επτά πόντοι σε δύο επιθέσεις και η καλύτερη άμυνα των Πειραιωτών διαφοροποίησαν τον αγώνα και έβαλαν την ελληνική ομάδα στη θέση του οδηγού. Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που δεν μπόρεσε -ή μάλλον δεν πρόλαβε- να κάνει στην αρχή: βελτίωσε την άμυνά του και έκοψε το ρυθμό της Κάχα με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα μέτρα του, ενώ πήρε βοήθεια και από τον Αντιτς με τα κρίσιμα τρίποντά του.

Το 44-40 του πρώτου μέρους υπέρ του Ολυμπιακού ήταν θετικό αν αναλογιστεί κανείς το κακό ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης και την απουσία πόντων κοντά στο καλάθι. Το κακό ήταν ότι η διαφορά που πήρε η ομάδα του Μπαρτζώκα χάθηκε και η Κάχα έμεινε κοντά στο σκορ.

Οχι μόνο αυτό, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους "ερυθρόλευκους". Βελτίωσαν τα ποσοστά τους, ανέτρεψαν το σκορ και βρέθηκαν στο +8 απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε κακό Πάουελ, αδυναμία στους πόντους κοντά στο καλάθι, αλλά πολλά ελεύθερα σουτ από τα 6.75. Δεν έμπαιναν, όλα, όμως. Εξ ου το 67-55, στη μεγαλύτερη διαφορά των Ισπανών.

Η κατάρρευση των Πειραιωτών στην τρίτη περίοδο έδειξε τον τελικό νικητή. Κάποιες... αναλαμπές με εύστοχα τρίποντα δεν έφεραν την ανατροπή, αφού... απουσίαζε η άμυνα. Λογικό ήταν η Κάχα να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και τελικά να φτάσει στην τελική επικράτηση με 82-74

Σταρ

Ο Ερτέλ σέρβιρε και ο Λάμπε (που με τους 25 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας) "σκότωσε" τον Ολυμπιακό.

Απογοήτευση

Η κακή άμυνα του Ολυμπιακού στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και δη στα κρίσιμα σημεία. Μαζί και ο Πάουελ.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται παιχνίδια και μάλιστα δυνατά. Φάνηκε αυτό απέναντι στη φορτσάτη Κάχα, ειδικά στην τρίτη περίοδο όταν όλα χάθηκαν. Η ήττα δεν είναι καταστροφή, όλο και κάπου θα... τη διορθώσει, 13 ματς έχει μπροστά του. Τουλάχιστον κατέβασε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-44, 67-55, 82-74.

Κάχα Λαμποράλ: Κουκ, Νοτσιόνι 11(1), Μ. Μπιέλιτσα, Σαν Εμετέριο 6(2), Πλάις 5, Ερτέλ 13(1), Όλεσον 15(1), Λάμπε 25, Ν. Μπιέλιτσα 5(1), Κουζέρ 2.

Ολυμπιακός: Χάινς 6, Λο 5, Άντιτς 13(3), Σπανούλης 18(2), Περπέρογλου 7(1), Μαυροειδής, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 10(2), Μάντζαρης.

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:

21:21
Καλησπέρα σας!
21:21
Σε περίπου δέκα λεπτά αναμένεται να αρχίσει το ματς μεταξύ της Κάχα Λαμποράλ και του Ολυμπιακού στη Βιτόρια.
21:22

Η Κάχα Λαμποράλ έχει καινούργιο πλέι μέικερ τον Ομάρ Κουκ, της Αρμάνι. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι βρίσκεται σε εξαιρετικό ρυθμό αμέσως μετά την απόλυση του Ιβάνοβιτς. Ούτως ή άλλως είχε καλούς παίκτες, γίνεται πιο επικίνδυνη τώρα που δεν έχει άγχος. Χρόνια πολλά σε όλους.

21:23
Οι δύο ομάδες παίζουν στην πρεμιέρα τους στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, ενώ είχαν τεθεί αντιμέτωπες και στην πρώτη φάση.
21:24

Για τους φίλους του ΝΒΑ, απολύθηκε ο Έιβερι Τζόνσον από τους Νετς. Το Μπρούκλιν είχε 14-14 και ο Προχόρωφ ως καλός Ευρωπαίος παράγοντας τον ...καθάρισε.

21:28
Έχουμε τώρα την παρουσίαση των δύο ομάδων.
21:29
Η Κάχα έχει βελτιωθεί σε σχέση με την τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων στις 16 Νοεμβρίου.
21:29

Ο Ολυμπιακός ξεκινά την πραγματική διαδρομή με ελάχιστα περιθώρια για απώλειες ιδιαίτερα στο ξεκίνημα. Είναι ύπουλο το σημερινό παιχνίδι διότι δεν έχει καμία σχέση ο αγώνας με ότι συνέβη πριν από έναν μήνα. Η Κάχα είναι πολύ πιο ενθουσιώδης και σοβαρή. Ο Ολυμπιακός από την άλλη έχει μείνει σχεδόν 15 ημέρες χωρίς δυνατά παιχνίδια. Για να δούμε.

21:30
Οι Βάσκοι έχουν στο ρόστερ τους και τον Ομάρ Κουκ, ο οποίος πήρε μεταγραφή από την Αρμάνι Μιλάνο.
21:31
Το γήπεδο έχει χωρητικότητα 15.000, ενώ αυτή την στιγμή είναι περισσότεροι από 13.000 ο κόσμος στο κλειστό.
21:32
Στα δύο ματς που άρχισαν στις 20:00 έχουμε: Άλμπα - Ρεάλ Μαδρίτης 64-71 στο 34' και Μπεσίκτας - Χίμκι 64-73 στο 35'.
21:32
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ.
21:33
Η πρώτη επίθεση για τον Ολυμπιακό.
21:33
Φάουλ του Πάουελ, ο οποίος δείχνει να έχει χτυπήσει.
21:36
Λάθος από τον Σπανούλη, καλάθι και φάουλ από τον Όλεσον.
21:36
Μέσα και η βολή (9-4).
21:37
Λάθος και πάλι από τον Σπανούλη και ο Λάμπε σημείωσε το 11-4 στο 3ο λεπτό.
21:37
Τάιμ άουτ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.
21:38

Λογικό ότι βλέπουμε. Ο Ολυμπιακός είναι παγωμένος από την πολύ...ξεκούραση ενώ η Κάχα πετάει φωτιές. Θα πρέπει να πάνε πιο αργά οι πρωταθλητές μέχρι να βρουν τον ρυθμό τους και να τρέξουν αυτοί.

21:38
Ο Ολυμπιακός έχει τρία λάθη, οι Βάσκοι κανένα.
21:39
Άστοχο σουτ από τον Πάουελ.
21:39
13-4 με τον Λάμπε, ο οποίος έφτασε στους 6 πόντους.
21:40
Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Πρίντεζης.
21:40
Θα αστοχήσει ο Ερτέλ, φάουλ από τον Όλεσον στον Σπανούλη.
21:40
Στο παρκέ ο Κάιλ Χάινς.
21:40
Μεταφορά της μπάλας από τον Σπανούλη.
21:41

Εκτός παιχνιδιού ο Πάουελ και ο Σπανούλης, σωστή η είσοδος του Χάινς και του Λο διότι ο Ολυμπιακός δεν έχει ούτε νεύρο ούτε και καθαρό μυαλό.

21:41
Φάουλ από τον Νοτσιόνι στον Παπανικολάου.
21:41
Τρίποντο και φάουλ από τον Σπανούλη.
21:42
13-7 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού θα έχει δικαίωμα και για μία βολή.
21:42
13-8 μειώνει ο Ολυμπιακός στο 5'.
21:43
15-8 από τον Λάμπε.
21:43
Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Παπανικολάου.
21:45
15-13 με μία πολύ όμορφη προσπάθεια του Σπανούλη.
21:45

Μόλις είπαμε ...εκτός αγώνα ο Σπανούλης, επτά πόντοι σε δύο επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός παίζει  καλύτερη άμυνα τώρα πρέπει να ανοίξει την επίθεσή του. Δηλαδή να βάζει και με το...αριστερό ο αρχηγός. Έχει εννέα σερί πόντους.

21:46
Ο Νοτσιόνι έκανε το 17-13.
21:46
17-16 με τρίποντο από τον Παπανικολάου στο 8'.
21:48
17-20 με δύο πόντους από τον Κάιλ Χάινς 1:34 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τάιμ άουτ για τον Ζαν Τάμπακ.
21:49
Στα άλλα ματς: Άλμπα - Ρεάλ 63-77, Μπεσίκτας - Χίμκι 75-80.
21:49
Δεν θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Νοτσιόνι.
21:49
Φάουλ από τον Κουζέν.
21:50
Βολές για τον Γκετσεβίτσιους.
21:50

Μόλις μπήκαν Λο και Χάινς το επιμέρους σκορ 4-18 σε πέντε λεπτά. Ο Λο έχει απελευθερώσει τον Σπανούλη, που είχε τρία λάθη νωρίς, και ο Χάινς όρθωσε τείχος στέλνοντας τους παίκτες της Κάχα στο τρίποντο για να σουτάρουν.

21:50
2/2 βολές από τον Λιθουανό και 17-22 στο 9'.
21:50
17-24 με τον Πρίντεζη.
21:51
Λάθος και πάλι από την Κάχα.
21:51
Θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Παπανικολάου και ο Νοτσιόνι έκανε το 19-24.
21:53
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-19 για τον Ολυμπιακό.
21:53

Θα μπορούσε να ήταν ακόμα καλύτερα τα πράγματα καθώς χάθηκε ένα ελεύθερο τρίποντο, δεν έγινε φάουλ στο Νοτσιόνι που μείωσε. Σπουδαίο παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο με κορυφαίο τον Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός πρέπει να δείξει μεγάλη προσοχή στην άμυνα και κυρίως να κόψει τον ρυθμό της Κάχα.

21:57

Έπεσαν όλα τα χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια στο κεφάλι του Πλάις. Σηκώθηκε ο ύψους 2,14 Γερμανός να καρφώσει και ήρθε από το τρίποντο ο Χάινς να τον κατεβάσει με τάπα. Γι αυτό είναι πολύτιμος.

21:57
1/2 βολές και 20-30, προσπαθούν να μειώσουν οι Βάσκοι.
21:58
Άστοχος ο Πάουελ.
21:58
Θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Σαν Εμετέριο.
22:01
Τάιμ άουτ για τον Γιώργο Μπαρτζώκα, το σκορ είναι 24-33 για τον Ολυμπιακό.
22:02

Καλή δουλειά από τον Ολυμπιακό και από την δεύτερη πεντάδα ελέω των τριπόντων του Άντιτς. Θα πρέπει να ο Πάουελ να πάρει περισσότερες προσπάθειες αλλά είναι σαφές ότι ακόμα του λείπουν παιχνίδια.

22:07

Κόλλησε στην επίθεση ο Ολυμπιακός. Δεν βοηθά ο Περπέρογλου όπως και νωρίτερα ο Πάουελ.

22:13

Ο Σπανούλης έχει 11 πόντους. O Oλυμπιακός είναι σαφές ότι δεν διαθέτει ρυθμό και του λείπουν πόντοι κοντά στο καλάθι. Επιβάλλεται λόγω άμυνας και ποιότητας.

22:14
38-42 με τρίποντο του Σαν Εμετέριο και ο Περπέρογλου έκανε το 38-44.
22:14
Φάουλ του Άντιτς στον Όλεσον.
22:15
40-44 μειώνει η Κάχα με τον Όλεσον.
22:15
Το ημίχρονο θα βρει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 44-40. Σε περίπου 15 λεπτά επιστρέφουμε.
22:19

Αναλογικά είναι πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Έχοντας 13 ημέρες να παίξει κανονικό μπάσκετ, απέναντι σε έναν αντίπαλο με τρομερό ρυθμό, οι πρωταθλητές ανέτρεψαν το κακό ξεκίνημα ελέω Σπανούλη. Ουσιαστικά ακολουθούν από εκεί και πέρα τον ρυθμό της Κάχα σκοράροντας περισσότερο, ενώ η άμυνα άντεξε μέχρι το 16' όταν η διαφορά βρισκόταν στους 10. Λείπουν οι πόντοι κοντά στο καλάθι.

22:32

Τις θερμότερες ευχές μας και την αγάπη μας στον Στέργιο Κουφό. Ο προπονητής του Ρεθύμνου υπεβλήθη το πρωϊ σε χειρουργική επέμβαση στην καρδιά. Ένας πολύ καλός προπονητής και ακόμα καλύτερος φίλος, πρέπει να περάσει ένα ακόμα εμπόδιο. Ο Στέργιος όμως είναι πάντα για τα δύσκολα.

22:33

Πολύ κακό βράδυ για τον Πάουελ. Στους 14 πόντους ο Λάμπε, που μοιάζει Γκασόλ απέναντι στον Αμερικανό.

22:36

Ένα άλλο πρόβλημα του Ολυμπιακού είναι η άμυνα στον Ερτέλ ο οποίος ...σερβίρει τις πάσες στον Λάμπε. Ο Μάντζαρης δεν τα έχει πάει καλά.

22:36
22:36
Φάουλ του Μάντζαρη στον Μπιέλιτσα.
22:37
51-50 από τον Λάμπε.
22:37
Άστοχος ο Λο σε σουτ τριών πόντων και ο Όλεσον έκανε το 54-50.
22:38
Θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Παπανικολάου.
22:38
Κερδίζει φάουλ ο Πρίντεζης.
22:38
Τρίτο του Όλεσον.
22:38

Το βασικο πρόβλημα είναι η αδυναμία να μπουν πόντοι κοντά στο καλάθι. Ελεύθερα μεν τα σουτ από τα 6,75 αλλά δεν θα μπαίνουν όλα.

22:39
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
22:41
Τρίποντο από τον Γκετσεβίτσιους και 54-53.
22:41
56-53 για τους Βάσκους.
22:41

Κοντό σχήμα με τρία γκαρντ για τον Ολυμπιακό. Ποιος όμως θα παίξει άμυνα στον Ερτέλ;

22:43
Στο -8 ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχει δεχτεί στο τρίτο δεκάλεπτο 21 πόντους και έχει σημειώσει 8.
22:44
2/2 βολές από τον Λο και 61-55.
22:44

Έχει δεχθεί 21 πόντους ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο. Η άμυνα αποτελεί πρόβλημα τόσο προσωπικά όσο και ομαδικά καθώς ο ρυθμός της Κάχα δεν κόπηκε. Και πάλι, χάθηκαν αρκετά ελεύθερα τρίποντα ενώ δεν υπάρχουν λύσεις χαμηλά.

22:44
Άστοχος ο Μαυροειδής.
22:45
Ο Πλάις έκανε το 63-55.
22:45
22:45
Φάουλ του Πρίντεζη στον Ερτέλ και τάιμ άουτ από τον Μπαρτζώκα.
22:46

Έμεινε από δυνάμεις ο Ολυμπιακός. Κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο. Δεν υπάρχει ενέργεια και όταν αυτό λείπει, δεν διαθέτουν οι πρωταθλητές λύσεις για να ακολουθήσουν τον ρυθμό μίας ισπανικής ομάδας.

22:49
Τρίποντο από τον Σαν Εμετέριο και 67-55. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με +12 πόντους για τους Βάσκους.
22:50

Πρώτος στόχος του Ολυμπιακού πρέπει αν είναι η διαφορά. Αν πάει για να νικήσει το -12 γίνεται εύκολα, και το είδαμε φέτος, -20. Οι ερυθρόλευκοι οφείλουν να είναι κυνικοί και να μειώσουν πρωτίστως την διαφορά. Είναι εμφανές ότι λείπει ο ρυθμός.

22:56

Ο Ολυμπιακός πρέπει να παίξει άμυνα. Διότι μπαίνουν τα τρίποντα αλλά η διαφορά μένει κοντά στους 10. Αν το παιχνίδι πάει στους 90 πόντους, δεν έχουν τύχη οι πρωταθλητές.

23:01

Ο Ολυμπιακός είναι εκτός ελέγχου. Ο Σπανούλης εμφανώς εκνευρισμένος αφού η Κάχα τον...κτυπάει στην άμυνα και δεν υπάρχει βοήθεια. Πολύ κακή αντιμετώπιση στα γρήγορα γκαρντ της Κάχα από τους πρωταθλητές. Μετά ο Λάμπε στήνει το πάρτι.

23:03

Κάθε διεκδικούμενη μπάλα πηγαίνει στην Κάχα. Αυτό δείχνει την διαφορά. Ο αγώνας δεν γυρίζει, πρέπει οι πρωταθλητές να μειώσουν την διαφορά. Μετά θα δουν τα προβλήματά τους.

23:03
Μειώσε ο Πρίντεζης σε 77-66, όμως ο Νοτσιόνι με τρίποντο γράφει το 80-66 στο 36'
23:05
Μείωσε σε 80-68 ο Άντιτς και στην επόμενη φάση ο Σπανούλης κερδίζει το φάουλ
23:05

Πολύ καλός ο Άντιτς, θα μπορούσε να παίξει από την τρίτη περίοδο όταν ο Πάουελ είχε χάσει τον Λάμπε.

23:05
Στα 2.49'' πριν το τέλος του αγώνα, γράφει το 80-70 με βολές
23:06
Κάλεσε τάιμ άουτ ο Τάμπακ
23:08
Για τρεις ο Παπανικολάου. Παίρνει το ριμπάουντ. Τελικά καρφώνει ο Άντιτς για το 80-72 στο 1.42'' πριν τη λήξη
23:10
Τρία δευτερόλεπτα χρεώθηκαν στον Πρίντεζη στο 39'
23:10
Στα 36'' πριν το τέλος ο Παπανικολάου κερδίζει φάουλ σε τρίποντο. Θα έχει τρεις βολές μετά το τάιμ άουτ
23:12
Μέσα η πρώτη, έξω η δεύτερη, έξω και η τρίτη. Έχουμε επανάληψη της βολής.
23:15
Τρίποντο από τον Ερτέλ. Αστοχεί. Μένει το 82-74 υπέρ της Κάχα Λαμποράλ.
23:16
Στην πρεμιέρα του TOP-16 ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το... αριστερό, χάνοντας από την Κάχα με σκορ 82-74