Ζαλγκίρις-Ρεάλ 87-80

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε στο Κάουνας από την αδιάφορη Ζαλγκίρις 87-80 και θα βρει στο δρόμος της τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ στα play off της Ευρωλίγκα.

Πολλές ήταν οι απόψεις που διατυπώθηκαν πριν από αυτό το παιχνίδι.Οι περισσότερες ανέφεραν ότι η Ρεάλ θα προτιμούσε ως αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και ως εκ τούτου θα διεκδικούσε τη νίκη.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα όμως φάνηκε ότι η ομάδα του Λάσο δεν πολυκαιγόταν να νικήσει. Επαιξε σε κάπως υψηλό τέμπο στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο έριξε τους ρυθμούς και έδωσε το δικαίωμα στη Ζαλγκίρις να μπει στο ματς.

Ο Ντέντμον έκανε τρομερό παιχνίδι για τους Λιθουανός με 36 πόντους και 3 ασίστ και στο τέλος ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά κόντρα σε μία ομάδα που έδειχνε σχεδόν αδιάφορη. Το χάντικαπ του σκορ στο τέλος μάλιστα έφτασε και τους 14 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-38, 57-59, 87-80

Ζαλγκίρις: Γκουντάιτις 2, Πότσιους 10 (1), Λιπκεβίτσιους 2, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνα 8ς, Γιαβτόκας 5, Μιλάκνις 6 (2), Κούπσας, Ντίμσα 5 , Ντέντμον 36 (7).

Ρεάλ: Ντρέιπερ 4 (1), Φερνάντεθ 5 (1), Ρέγιες 7, Ντίεθ 6, Μίροτιτς 13 (2), Ροντρίγκεθ 13 (2), Ντάρντεν 3, Γιουλ 23 (3), Μπουρούσης 13 (1), Σλότερ 4, Μέχρι.

Το live

19:34
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 10 λεπτά ξεκινάει ο αγώνας της Ζαλγκίρις με την Ρεάλ Μαδρίτης
19:35
Με νίκη η Ρεάλ θα αγωνιστεί με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ. Με ήττα θα παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό.
19:36
Να υπενθυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 68-65 επί του Παναθηναϊκού τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου, ενώ στην 4η θέση έμεινε ο Παναθηναϊκός
19:43
Η αναμέτρηση αναμένεται να ξεκινήσει σε λιγότερο από πέντε λεπτά.
19:45
Όλα έτοιμα να αρχίσει ο αγώνας.
19:49
Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγείται με 7-10.
19:51
Ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχε το 7-12 στο 4ο λεπτό του αγώνα. Τάιμ άουτ στην αναμέτρηση.
19:55
Ο Γιουλ και πάλι κάνει το 7-14.
19:55
Ο Πόσιους μείωσε σε 9-14 στο 6'.
19:57
Η Ρεάλ έχει ρίξει ρυθμούς στο τελευταίο λεπτό.
19:57
Η Ζαλγκίρις προσπαθεί να πλησιάσει τους Ισπανούς.
19:58
Ο Κούπσας με κάρφωμα μείωσε σε 11-14, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
20:00
Ο Κούπσας και πάλι μείωσε για τους Λιθουανούς σε 15-18.
20:01
Ο Ντέτμον ισοφάρισε με τρίποντο σε 18-18.
20:01
Άστοχοι οι Ισπανοί σε σουτ τριών πόντων.
20:02
Το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει με τις δύο ομάδες στο 18-18.
20:07
Οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ.
20:07
Η Ρεάλ προηγείται με 23-22 στο Κάουνας.
20:08
Ο Ροντρίγκεθ με τρίποντο έκανε το 25-26 για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο 14'.
20:09
Ο Γιαβτόκας, ο οποίος πέρασε στο παρκέ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 28-26 για τη Ζαλγκίρις.
20:10
Άστοχος ο Ροντρίγκεθ.
20:10
Ο Ντέτμον με τρίποντο έκανε το 31-26 για την Ζαλγκίρις στο 15'.
20:11
Ο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 31-28.
20:12
Έχουμε τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
20:15
Ο Ροντρίγκεθ με τρίποντο έκανε το 31-32, αλλά ο Πόσιους πέτυχε το 33-32.
20:25
1/2 βολές από τον Ντρέιπερ και 36-38 στο τέλος του ημιχρόνου.
20:26
Η Ζαλγκίρις τελείωσε το ημίχρονο με 10/13 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 13-2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 7 ασίστ
20:27
Για τη Ρεάλ Μαδρίτης: 3/5 βολές, 10/22 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 5 λάθη, 11 ασίστ.
20:40
Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο.
20:41
Τρίποντο από τον Ντέτμον και 39-38.
20:41
Άστοχος ο Γιάννης Μπουρούσης σε σουτ δύο πόντων.
20:46
Καλάθι και φάουλ από τον Γιάννη Μπουρούση.
20:47
Εύστοχος και στην συμπληρωματική βολή για το 43-46.
20:54
Ο Γιουλ με τρίποντο έκανε το 50-53 για τη Ρεάλ.
20:54
Ο Κούπσας μείωσε σε 52-53.
20:58
Ο Γιουλ έκανε το 52-57.
20:58
Τρίποντο από τον Ντέτμον και 55-57 στο 29'.
21:06
Στο 32' με τρίποντο η Ζαλγκίρις προσπερνάει για το 62-59. Ο Ντάρντεν αστοχεί στη συνέχεια
21:09
Σερί 8-0 στο δ' δεκάλεπτο για την Ζαλγκίρις που έχει μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης
21:10
Ο Ροντρίγκεθ αστοχεί για τρεις
21:10
Νέα επίθεση για τη Ζαλγκίρις
21:11
Ο Γιαβτόκας έκανε το 67-59! Απαντάει ο Ντρέιπερ (67-62)!
21:15
Στα 4.28'' για το τέλος του αγώνα, ο Ντέτμον κερδίζει φάουλ σε τρίποντο.
21:19
Νέο αστοχο δίποντο από τον Ροντρίγκεθ...
21:20
Ο Γιαβτόκας με καλάθι και φάουλ κάνει το 74-66 στο 37'!
21:30
Ο Γιανκούνας έκανε το 85-76, μειώνει κι άλλο η Ρεάλ η οποία με τον Ντάρντεν έκανε το 85-80
21:30
Τελικό αποτέλεσμα από τον Γιανκούνας. Γράφει το 87-80 στο τέλος του αγώνα
21:31
Η Ζαλγκίρις πήρε μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ μετά από 7 συνεχόμενες ήττες
21:32
Πλέον, στα πλέι οφ η Ρεάλ θα παίξει με τον Ολυμπιακό, ενώ η ΤΣΣΚΑ με τον Παναθηναϊκό.
21:32
Οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν μειονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
21:33
Οι αγώνες του Ολυμπιακού θα ξεκινήσουν την Μεγάλη Τρίτη και του Παναθηναϊκού την Μεγάλη Τετάρτη
21:35
Το άλλο ζευγάρι είναι το Μιλάνο-Μακάμπι ενώ υπάρχει μία τελευταία εκκρεμότητα που αφορά την αντίπαλο της Μπαρτσελόνα κι εκτός απροόπτου θα είναι η Γαλατάσαραϊ