Η παρέα του Μπουρούση έβαλε κάτω την Εφές, γλίτωσε η Ρεάλ

Με ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση, η Μπασκόνια λύγισε και την Εφές. Με τρίποντο στην εκπνοή νίκησε η Ρεάλ την Μπάγερν, ούτε στη νέα έδρα της Νταρουσάφακα σταμάτησε το "τρένο" της ΤΣΣΚΑ. Νέα ήττα για Μακάμπι, εμφατική νίκη της Χίμκι.

Μπασκόνια Εφές Ευρωλίγκα

Μπασκόνια - Εφές 92-90παρ.

Η Μπασκόνια επιβίωσε στη 45λεπτη μάχη με την Εφές στη Βιτόρια και έφτασε τις τρεις νίκες στα πρώτα τέσσερα ματς του Β' ομίλου. Μολονότι η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε ξεφύγει 51-41 στην τρίτη περίοδο, έπεσε ξανά στην παγίδα του εφησυχασμού και γκρέμισε ό,τι είχε καταφέρει να χτίσει σ' εκείνο το σημείο. Το γεγονός ότι με το φόλοου του Ντέρικ Μπράουν ισοφάρισε 81-81 και έστειλε στο ματς στην έξτρα περίοδο δεν άλλαξε την μοίρα της. Η Μπασκόνια ξέφυγε 92-87 και παρά την αστοχία της στις επόμενες φάσεις, έβγαλε την τελευταία άμυνα μην αφήνοντας τον Οσμάν να σκοράρει από το τρίποντο.

Ο Γιάννης Μπουρούσης τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, όντας πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ της Μπασκόνια, που λίγο έλειψε να την "σκοτώσει" ο πρώην της, αφού ο Ερτέλ είχε 26.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-33, 52-57, 81-81(κ.α), 92-90

Μπασκόνια: Τζέιμς 16, Κοζέρ 14(2τρ, 5ρ), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 10, Μπουρούσης 18(1τρ, 11ρ), Μπλάζιτς 14(2), Ιλ.Ντιόπ, Τιλί 8, Κανγκούρ 1, Άνταμς 7(1/6τρ), Κορμπάτσο

Εφές: Τάιους 2, Μπαϊκάν 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 15(1), Οσμάν 1, Σάριτς 6(7ρ), Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 16(2), Ερτέλ 26(3/5τρ, 6ασ), Ντίμπλερ 8(2), Ντάνστον 11(8ρ), Ντουβιεριόγλου 3

Νταρουσάφακα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-80

Απέναντι σε μια Νταρουσάφακα που δεν θέλει (ή δεν ξέρει) να παίζει άμυνα, η ΤΣΣΚΑ δεν δυσκολεύτηκε να επιβάλει το δικό της νόμο στο παρκέ. Ιδίως από τη στιγμή που έπαψε να δίνει εύκολο σκορ στους γηπεδούχους, ήταν το αφεντικό του αγώνα. Στιγμές - στιγμές ο Τεόντοσιτς ήταν απολαυστικός, οι ψηλοί τελείωναν τις φάσεις και από το 38-31 και το 48-43 του 20', η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε 57-45 και 68-51. Οι γηπεδούχοι, φρέσκο σύνολο, δεν έχουν χτίσει ακόμη χαρακτήρα να γυρίζουν τέτοια παιχνίδια και η ΤΣΣΚΑ κάνοντας την απαραίτητη διαχείριση έφτασε πιο άνετα απ' όσο δείχνει το 80-75 στην τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 43-48

Νταρουσάφακα: Ρέντινγκ 3(1), Ερντέν 3, Μαρκοϊσβίλι 8(1), Σαβάς 4, Γκόρντον 9(3/10δ, 1τρ, 5ασ), Αρσλάν 8(2), Σλότερ 12(8ρ), Χαραγκόντι 18(5/7δ, 1τρ, 6ρ), Μπιέλιτσα 1, Πρέλντζιτς 9(1/5τρ)

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 19(1τρ, 5ρ), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 22(4/7τρ, 9ασ), Νίκολς, Τζάκσον 7, Κραβτσόφ 7(5ρ), Βοροντσέβιτς 7(1), Χίγκινς 5, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 9(6ρ)

Ρεάλ - Μπάγερν 101-99

Ο Τζέισι Κάρολ ήταν ο άνθρωπος αυτού του αγώνα καθώς με τρίποντο τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος χάρισε στη Ρεάλ μία μεγάλη νίκη. Μεγάλη γιατί η πρωταθλήτρια αν και έφτιαξε μεγάλες διαφορές στο πρώτο δεκάλεπτο στη συνέχεια βρέθηκε να κυνηγά ακόμη και από το -8. Τελικά οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στα δύο τελευταία λεπτά οδηγώντας το παιχνίδι στις ειδικές καταστάσεις όπου έχουν και το πλεονέκτημα. Ο κλήρος του νικητήριου σουτ έπεσε στον Κάρολ, ο οποίος δεν λάθεψε.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 51-51, 73-80, 101-99

Ρεάλ: Φερνάντεθ 20, Ρέγες 20, Γιουλ 18, Μασιούλις 8, Τόμπκινς 2, Αγιόν 8, Ροντρίγκεθ 4, Κάρολ 14, Νοσιόνι 3, Τέιλορ 4, Ερνανγκόμεθ

Μπάγερν: Ρίβερς 15, Ρενφρόε 21, Τόμπσον 6, Σαβάνοβιτς 9, Γκαβέλ 4, Τζέντοβιτς 22, Τέιλορ 4, Τσίπσερ 4, Μπράιαντ 14

Χίμκι - Στρασμπούρ 88-62

Άτρωτη στην έδρα της η Χίμκι, πέτυχε ακόμη μία ευρεία νίκη στον Α' όμιλο. Με πολλές ασίστ (23) και υψηλό ποσοστό στα δίποντα (60%) η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έχτισε νωρίς, στο 12'30, διψήφια διαφορά (27-17) και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Στο 27' οι πρωταθλητές του Eurocup έφτασαν στο +20 (56-36), πριν από το 69-42 και το 88-60, τη μεγαλύτερη τιμή της υπέρ τους διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-26, 64-40, 88-62

Χίμκι: Ράις 16(4/6τρ, 6ασ), Σβεντ 16(2/7τρ), Ντράγκιτς 15(1/5τρ), Όγκουστιν 4(5ρ), Κόπονεν 5(1), Βιάλτσεφ 4, Μόνια 4, Τοντόροβιτς 5, Χάνικατ 8(8ρ), Ντέιβις 11(5ρ)

Στρασμπούρ: Κόλινς 14(5ρ), Μπομπουά 5(1), Λακόμπ 2, Λελούπ 6, Κάμπελ 8(1/5τρ), Ντιλικινά, Τράβις 6(6ρ), Φοφανά 12, Γκολούμποβιτς 4, Γουίς 5(1)

Μιλάνο - Τσεντεβίτα 68-77

Το Μιλάνο δεν έλαβε υπ' όψιν του όσα έπαθε η Εφές από την Τσεντεβίτα την προηγούμενη εβδομάδα και υπέστη τα ίδια και χειρότερα. Οι Κροάτες πήραν από την αρχή το προβάδισμα, δημιούργησαν διαφορές και κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη που τους βάζει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Ο Μίρο Μπίλαν και ο Τζέιμς Ουάιτ πέτυχαν τους 31 από τους 77 πόντους και οδήγησαν την ομάδα τους στο διπλό κόντρα σε μία Μιλάνο που σούταρε μόνο 39% στο δίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 30-35, 50-49, 68-77

Μιλάνο: ΜακΛιν 6, Λαφαγέτ 14, Τζεντίλε 19, Τσερέλα, Μάτσβαν 2, Τζένκινς 3, Χάμελ 2, Μπάρατς 6, Λαουάλ, Σίμον 16

Τσεντεβίτα: Πούλεν 6, Ουάιτ 15, Πίλεπιτς 7, Μπάμπιτς 13, Ζγκάνετς 5, Μούσα, Μπίλαν 16, Μάζαλιν, Γκόρντιτς, Αράποβιτς 11

Μπάμπεργκ - Μακάμπι 77-66

Η Μπάμπεργκ έχει βλέψεις... Top16 και η εντός έδρας νίκη επί της Μακάμπι, δεύτερη στον 4ο όμιλο, πιστοποίησε γιατί έχει βάλει ψηλά τον πήχη. Οι Ισραηλινοί γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν 57-51 στο 30', αλλά αφότου η ομάδα του Τρινκέρι προσπέρασε 58-57 δεν ξανακοίταξε πίσω. Κράτησε μάλιστα τους φιλοξενούμενους στους 2 πόντους για 7 λεπτά στην τέταρτη περίοδο και όταν ξέφυγε με 10 πόντους (69-59) στο 37' κλείδωσε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-35, 51-57, 77-66

Μπάμπεργκ: Μέλι 9(2τρ, 6ρ, 10ασ), Ζήσης 10(2), Στάιγκερ, Τέις 16(7ρ), Γουαναμέικερ 15(8ρ), Στρέλνιεκς 10(2τρ, 4ρ, 4ασ), Χάρις 6, Μίλερ 9(1), Ολασένι, Χέκμαν, Ιντμπίχι 2

Μακάμπι: Φάρμαρ 5(1/5τρ, 5ρ), Μπέντερ, Σμιθ 19(5/8τρ, 6ρ), Ραντλ 11, Πνίνι 2, Οχαγιόν 2, Λάντεσμπεργκ 5(1), Οφοέγκμπου 2, Ρότσεστι 10(2/7τρ, 9ασ), Εμπάκουε 4(7ρ), Ονουάκου 6