Ελλάδα - Σερβία 62-80

Με το μυαλό στη μάχη της παραμονής η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε από την αήττητη Σερβία στο τελευταίο ματς της πρώτης φάσης του Ευρωμπάσκετ της Ιταλίας. Τη 13η θέση θα διεκδικήσει πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα για ν' αποφύγει τον ντροπιαστικό υποβιβασμό στη 2η κατηγορία.

Με ήττα 80-62 από τη Σερβία ολοκλήρωσε η Εθνική Νέων Ανδρών τις υποχρεώσεις στην α' φάση του Ευρωμπάσκετ της Ιταλίας. Πλέον θα κυνηγήσει τη 13η θέση στη διοργάνωση και την παραμονή της στην Α' Κατηγορία.

Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, αφού οι "πλάβι" είχαν εξασφαλίσει την πρωτιά στον 2ο όμιλο και η Ελλάδα είχε ήδη αποκλειστεί. Προσπάθησαν πάντως οι διεθνείς του Μάνου Μανουσέλη ν' αντισταθούν σ' ένα πιο ποιοτικό σύνολο και να κερδίσουν αυτοπεποίθηση πριν από τις μάχες για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Με τους περιφερειακούς ( Λιάπης, Χριστοδούλου) κυρίως να δίνουν σκορ, η Εθνική κράτησε κοντά έως το αντίπαλο 39-34, έχοντας καλύψει τη μισή απόσταση από το -10 (36-26). Όταν όμως οι Σέρβοι ξέφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά, ακόμη και 61-47, δεν ήταν εύκολο για τους Έλληνες να επιστρέψουν.

Δια χειρός Λιάπη έγινε το 64-55, αλλά για τρία λεπτά η Εθνική έμεινε άποντη και το 9-0 των "πλάβι" έριξε τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-34, 43-53, 62-80

Ελλάδα: Σπυριδωνίδης, Λιάπης 16(4/7τρ), Κώττας 6, Χριστοδούλου 14(2), Πουλιανίτης 1, Χατζηνικόλας 7(1), Θεοδώρου 3(5ρ), Τσαλμπούρης 9, Μπιλλής, Σταμάτης 4(4ασ), Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2

Σερβία: Ρέμπιτς 12(2), Ζάγκορατς 18(2τρ, 6ρ), Γκούντουριτς 8(1), Ρακίτσεβιτς, Άπιτς, Μπάμποβιτς 3(1), Γιάραμαζ 12(2), Νταβίντοβατς 2, Μπούρσατς 6, Καπλάνοβιτς 11(5ρ), Σάλιτς 8

* Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Ισραήλ νίκησε 70-67 τη Λετονία και πήρε τη δεύτερη θέση του ομίλου. Αμφότερες πάντως είχαν προκριθεί στη β' φάση της διοργάνωσης, πίσω από τη Σερβία.

Το LIVE του αγώνα

17:31
Καλησπέρα σας.
17:32
Η Εθνική Νέων Ανδρών ολοκληρώνει σήμερα (11/7, 17:30) τις υποχρεώσεις της στην α' φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κόντρα στη Σερβία. Παρακολουθήστε σε live streaming τον αγώνα.
17:33
Κώττας, Χριστοδούλου, Χατζηνικόλας, Τσαλμπούρης και Σταμάτης οι βασικοί για την ελληνική ομάδα.
17:34
Ο Κώττας σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα (2-0, 33").
17:35
Ο Σάλιτς ισοφαρίζει με καλάθι στον αιφνιδιασμό για τους Σέρβους (2-2).
17:36
Ο Χριστοδούλου δίνει το προβάδισμα στην Ελλάδα όμως ο Μπάμποβιτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 4-5 (2'05").
17:38
Ο Χατζηνικόλας ευστοχεί σε τρίποντο (7-7) όμως ο Σάλιτς (4π.) σκοράρει εκ νέου για το 7-9 (3'12").
17:43
O Χατζηνικόλας ισοφαρίζει σε 11-11 με 2/2 βολές, στα 4'04" για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
17:46
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό. Οι Σέρβοι διατηρούν ισχνό προβάδισμα (13-15, 9'51").
17:48
Ο Λιάπης σκοράρει στον αιφνιδιασμό και η Σερβία κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-17.
17:50
Οι πόντοι της Ελλάδας: Λιάπης 2, Κώττας 2, Χριστοδούλου 2, Χατζηνικόλας 5 (1), Θεοδώρου, Τσαλμπούρης 2, Σταμάτης, Σπυρόπουλος 2.
18:00
Ο Χριστοδούλου (5π.) ευστοχεί σε τρίποντο και η Ελλάδα προηγείται 22-21 στα 5'38" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
18:04
Σερί 4-0 για τη Σερβία (22-25), με συνεχόμενους πόντους του Καπλάνοβιτς.
18:11
H Σερβία κλείνει το ημίχρονο στο υπέρ της 26-34.
18:31
O Κώττας (4π.) δίνει λύσεις στην επίθεση της Ελλάδας (34-39, 22'39").
18:34
Ο Θεοδώρου μειώνει σε 35-42 με 1/2 βολές. Ακόμα 5'15" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
18:40
O Ζάγκορατς στέλνει τη διαφορά στο +11 (37-48), με 2/2 βολές.
18:43
Ο Πουλιανίτης κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από τον Ζάραματζ και μειώνει σε 43-50, με 1/2 βολές.
18:45
O Ρέμπιτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Σερβία προηγείται με 43-53, στο 30'.
18:51
Ο Λιάπης ευστοχεί σε τρίποντο και η Ελλάδα μειώνει σε 50-61 (32'18").
18:55
O Λιάπης μειώνει σε 55-64, με 2/2 βολές. Εν συνεχεία ο Ρέμπιτς διαμορφώνει το 55-66 κι ενώ απομένουν 5'29" για τη λήξη.
19:01
Ο Σταμάτης μειώνει σε 57-73 (36'53").
19:05
Ο Ζάγκορατς εκτοξεύει τη διαφορά στο +18 (60-78), με γκολ-φάουλ.
19:08
Τέλος αγώνα. Η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε από τη Σερβία με 62-80. Πλέον αρχίζει η προσπάθεια παραμονής της στην Α' Κατηγορία.