Ελλάδα - Βοσνία 59-60

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκού Πρωτάθλημα που διεξάγεται στον Βόλο. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στάθηκε άτυχη κόντρα στη Βοσνία χάνοντας με 59-60 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση χωρίς να μεταφέρει νίκη.

Ελλάδα Έφηβοι INTIME SPORTS

Η Ελλάδα με βασικούς τουςΛούντζη,Φλιώνη,Σκουλίδα,ΠαπαγιάννηκαιΧαραλαμπόπουλο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας από νωρίς κεφάλι στο σκορ, ενώ κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 13-8.

Η Βοσνία προσπάθησε να απαντήσει με γρήγορα καλάθια στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας στον πόντο (13-14) με το τρίποντο του Μέμιτς. Κάπου εκεί η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου φάνηκε να "μπλοκάρει" δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους της να περάσουν και μπροστά στο σκορ με ένα σερί 14-0! Η Εθνική Εφήβων όμως σοβαρεύτηκε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με σκορ 32-30.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι γρήγοροι πόντοι του Χαραλαμπόπουλου και του Λούτζη έφεραν τη διαφορά στο +7. Δεν έμειναν όμως εκεί καθώς το σερί της Εθνικής συνεχίστηκε ανεβάζοντας τη διαφορά και σε διψήφιο αριθμό, +12 στα 24'. Το προβάδισμα της "γαλανόλευκης" διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο την βρήκε μπροστά με +9 (51-42).

Στο τέλος της τέταρτης περιόδου ωστόσο ήρθαν τα πάνω κάτω. Η Βοσνία παίζοντας καλή άμυνα, κατάφερε να κρατήσει σε χαμηλό σκορ την Εθνική, ενώ παράλληλα ήταν εύστοχη στην επίθεση. Ο Άτιτς έγραψε το 59-60 με τρίποντο τρία λεπτά πριν το φινάλε, ένα σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Σκουλίδας αστόχησε σε τρίποντο, ενώ οι διαιτητές δεν είδαν φάουλ που έκαναν οι Βόσνιοι.

Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη επικράτησε με 59-60 κι έτσι η Εθνική Εφήβων προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Eurobasket U18 χωρίς να μεταφέρει νίκη.

Το live του αγώνα

21:09
Καλησπέρα σας.
21:10
Η Εθνική Εφήβων αντιμετωπίζει την αντίστοιχη της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής ημέρας του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στον Βόλο.
21:12
Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, μέσα σε αποθέωση στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας.
21:14
Οι παίκτες των δυο ομάδων επέστρεψαν στους πάγκους για τις τελευταίες οδηγίες.
21:17
Η Ελλάδα ξεκινάει με βασικούς τους Λούντζη, Φλιώνη, Σκουλίδα, Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλο.
21:19
O Χαραλαμπόπουλος αστοχεί σε τρίποντο κι εν συνεχεία ο Μάντζγκαφιτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 0-3.
21:19
O Σκουλίδας σκοράρει τους πρώτους πόντους της ελληνικής ομάδας (2-3, 2'20").
21:21
Ο Λούντζης ευστοχεί σε τρίποντο και δίνει το προβάδισμα στην Ελλάδα (5-3, 3'24").
21:24
Ο Φλιώνης αφήνει την μπάλα με το αριστερό για το 7-3 (5'15'').
21:27
O Παπαγιάννης κάνει το 9-5 με κάρφωμα, μετά την ασίστ του Χαραλαμπόπουλου.
21:27
Ακόμα 2'35" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.
21:28
Ο Μουράτος στη θέση του Λούντζη (7'27").
21:29
Ο Χαραλαμπόπουλος (2π.) διαμορφώνει το 11-5 από τη γραμμή των βολών, μετά το φάουλ του Χάτζιτς.
21:32
O Χαραλαμπόπουλος κερδίζει το δεύτερο φάουλ του Χάτζιτς και στέλνει τη διαφορά στο +8 (13-5, 8'46"). Εν συνεχεία ο Άτιτς μειώνει σε 13-8, με γκολ-φάουλ.
21:35
Οι πόντοι της Ελλάδας: Λούντζης 3 (1), Ντουζίδης, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 2, Δίπλαρος, Παπαγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 4.
21:37
Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη ανατρέπει το εις βάρος της 13-5 σε 13-14 (10'46"), με το τρίποντο του Μέμιτς.
21:38
O Φλιώνης επιστρέφει στη θέση του Δίπλαρου.
21:42
Τρίποντο για τη Βοσνία με τον Άλεκσιτς και 13-19 (12'45''). Τάιμ άουτ για την Ελλάδα.
21:43
Η Εθνική έχει να σκοράρει από το 8'46" ενώ έχει δεχτεί σερί 14-0!
21:44
Ο Χρηστίδης στη θέση του Παπαγιάννη και ευστοχεί στην πρώτη του επαφή με την μπάλα για το 15-19 (13'12'').
21:49
Χαραλαμπόπουλος και Χρηστίδης δίνουν λύσεις στην επίθεση της ελληνικής ομάδας (19-19).
21:49
Ακόμα 4'48" για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας.
21:52
Ο Χρηστίδης (6π.) διαμορφώνει το 23-21 όμως ο Μέμιτς ισοφαρίζει για τους Βόσνιους (23-23, 16'42").
21:55
O Γκέγκιτς κερδίζει φάουλ από τον Χρηστίδη και μειώνει σε 27-25, με 1/2 βολές.
21:58
Ο Σκουλίδας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και διαμορφώνει το 32-28, στα 32" για το ημίχρονο.
22:00
Ημίχρονο στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας. Η ελληνική ομάδα πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-30, κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη.
22:02
Οι πόντοι της Ελλάδας: Λούντζης 5 (1), Ντουζίδης, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 5 (1), Χρηστίδης 12, Δίπλαρος, Παπαγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 6.
22:14
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:15
Λούντζης, Φλιώνης, Σκουλίδας, Χαραλαμπόπουλος, Παπαγιάννης στην πεντάδα για την τρίτη περίοδο.
22:17
Ο Χαραλαμπόπουλος σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και διαμορφώνει το 35-30. Ήταν το πρώτο του εύστοχο σουτ εντός πεδιάς μετά το 0/7 του α' ημιχρόνου (0/4 δίπ., 0/4 τρίπ.).
22:18
O Λούντζης στέλνει τη διαφορά στο +7 (37-30, 21'22").
22:20
Ο Σκουλίδας σκοράρει στον αιφνιδιασμό (39-30, 22'55") και οι Βόσνιοι καλούν τάιμ άουτ.
22:22
Τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο για το 42-30 (24').
22:23
Τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο και πάλι για το 47-34 (25'10'').
22:24
Ο διεθνής φόργουορντ έχει ήδη 15 πόντους με 6/6 βολές (100%), 0/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα (42.9%), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 24'31" συμμετοχής.
22:27
Ο Άτιτς (7π.) μειώνει σε 47-38, στα 3'02" για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
22:28
Μακρινό εύστοχο σουτ από τον Σκουλίδα για το 49-40 (28').  Μιλεντίγιεβιτς στη θέση του Λούντζη.
22:31
Στο +11 (51-40, 28'40") η Ελλάδα, με το καλάθι του Παπαγιάννη (6π.).
22:32
Τέλος τρίτης περιόδου στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας Βόλου (51-42).
22:35
Ο Μέμιτς μειώνει σε 51-44 για τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη και φτάνει τους 9 πόντους.
22:40
Στο 9-0 το σερί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, που μειώνει σε 51-49 (32'45").
22:41
Ο Λούντζης κάνει το 53-52 με λέι-απ και φτάνει τους 9 πόντους με 3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα.
22:42
Ο Χρηστίδης στη γραμμή για το 55-52 (34').
22:43
Τάιμ άουτ, στα 6'06" για τη λήξη του αγώνα.
22:47
O Άλεκσιτς ευστοχεί σε τρίποντο (55-57, 34'49") και ο Σκουλίδας ισοφαρίζει σε 57-57, από τη γραμμή των βολών.
22:49
Ο Άτιτς δίνει εκ νέου το προβάδισμα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, με τρίποντο (59-60, 36'55").
22:50
Ακόμα 1'59" για το φινάλε.
22:53
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
22:55
Λάθος από τους Βόσνιους. Η μπάλα εκτός παρκέ και όλος ο χρόνος (22") για την Ελλάδα.
22:55
Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ για να οργανώσει την κρίσιμη ελληνική επίθεση.
22:57
Ο Λούντζης πήρε τα βήματα όμως αστόχησε.
22:57
Επίθεση για τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη στα 13.6" και τάιμ άουτ.
22:59
Ο Φλιώνης κάνει φάουλ στα 12.7".
22:59
Η Ελλάδα είχε να δώσει φάουλ. Στη θέση του ο Μουράτος.
23:01
Γρήγορο φάουλ στον Άλεκσιτς. Αστοχεί και στις δυο βολές.
23:01
Επίθεση για την Ελλάδα στα 3.2".
23:02
Ο Σκουλίδας αστοχεί για τρεις όμως οι Βόσνιοι του κάνουν φάουλ που δεν σφυρίζεται.
23:03
Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη επικράτησε με 59-60 κι έτσι η Εθνική Εφήβων προκρίνεται στην επόμενη φάση του Eurobasket U18 χωρίς να μεταφέρει νίκη.
23:04
Τα... ξεσπάσματα των Χρηστίδη (στο α' ημίχ.), Χαραλαμπόπουλου (στο β') δεν ήταν αρκετά για την Εθνική ομάδα που έπαιξε κακό μπάσκετ, έκανε πολλά λάθη και γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο τουρνουά.