Επική ανατροπή επί της Τεόντο

Η Καβάλα βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους (52-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος όμως, επικράτησε 89-85 της Τεόντο για την 7η αγωνιστική της Βαλκανικής Λίγκας.

Η εξαιρετική άμυνα της ομάδας του Άγγελου Κορωνιού στο τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ. δέχθηκε μόλις 14 πόντους) αποδείχθηκε καθοριστική, δεδομένου ότι στο πρώτο είχε δεχθεί 30 πόντους και στο δεύτερο 22.

Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική, αφού οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν πόντο-πόντο. Το γκολ-φάουλ του Γιάννη Γκαγκαλούδη 33'' πριν από το φινάλε έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ από δική του ασίστ και καλάθι του Τζερόμ Κόλεμαν διαμορφώθηκε το τελικό 89-85.

Με αυτή τη νίκη η Καβάλα διατήρησε το αήττητο στην έδρα της (4/4), ενώ έχει συνολικό απολογισμό 4 νίκες και 3 ήττες. Συγκατοικεί στην 4η θέση με την Τεόντο, η ομάδα του Μαυροβουνίου όμως, υπερτερεί στην ισοβαθμία μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 37-52, 66-66, 89-85.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 6, Καλαμπάκας 14 (2), Στυλιανού, Στεφανίδης 4, Γκράντι 20 (2), Μίτροβιτς 12 (2), Γκαγκαλούδης 16 (3), Κριστέφσκι, Κόλεμαν 17.

ΚΚ Τεόντο (Σάβοβιτς): Φάτιτς 10 (3), Τεπάβτσεβιτς 16, Ραντούλοβιτς 29 (1), Μίγιοβιτς 17 (3), Σούμποτιτς 6, Τζόνσον, Κούνγιτς 17 (4), Τζιγκάνοβιτς 3.