Στον τελικό της VTB League με "σκούπα" η ΤΣΣΚΑ

H TΣΣΚΑ νίκησε 95-92 τη Χίμκι και εκτός έδρας για να πάρει την πρόκριση στον τελικό της VTB League.

Παίζοντας και πάλι κοντά στους 100 πόντους η ΤΣΣΚΑ είχε προβάδισμα. Δυσκολεύτηκε πολύ πάντως, ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν η Χίμκι σκόραρε 31 πόντους και έφτασε στο 48-45 του ημιχρόνου.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης όμως επανήλθε δριμύτερη με άξονες τους Ντε Κολό, Τεόντοσιτς και Τζάκσον. Στο τέλος δε, έχοντας πάντα το μαξιλάρι των 3 πόντων δεν επέτρεψε στη Χίμκι ούτε καν να ισοφαρίσει.

Ο Χριάπα με δίποντο και ο Ντε Κολό στις βολές ανάγκαζαν πάντα τον αντίπαλο να τρέχει ενώ, άγνωστο γιατί, η Χίμκι δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ, δίνοντας το δικαίωμα και πάλι στον Χριάπα να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Ντε Κολό με 24 πόντους και 5 ασίστ ενώ ακολούθησε ο Τεόντοσιτς με 19 πόντους και 7 ασίστ. Για την Χίμκι ο Ράις είχε 24 πόντους αλλά ο Σβεντ έμεινε στα χαμηλά (12 πόντους με 4/14 σουτ).